Sınırsız Kilometre Hayal Değil

Sınırsız Kilometre Hayal Değil
İnsan uygarlığının sonunu getirecek olan fosil yakıtların yol açtığı karbondioksit salınımı, her geçen gün dünyamızda sera etkisini katlayarak arttırmaya devam ediyor. Tek çare olarak görülen ve ulaşımın geleceği olan elektrikli otomobil teknolojisi ise hala istenilen düzeye ulaşılabilmiş değil. Elektrikli otomobil üreterek çevreyi korumak için bile birçok fosil materyale ihtiyaç duyuluyor. Bu da yine dünyamızı kirletmeye yetiyor. Bu nedenle sektörün ihtiyacı olan, rüzgar gülleri, jeotermal ve dalga gibi kaynaklar ücretsiz yenilenebilir enerji kaynakları olarak öne çıksa da sadece bu seçenekler otomobillere güç kazandırmak için yeterli olmuyor. Ancak güneş ışınları her saat bize yıllarca yetecek kadar enerji sağlıyor. Dünyanın yörüngesine yerleştirilebilecek dev bir solar panelin enerjiyi kablosuz olarak dünyaya iletmesi belki sağlanabilir ancak bunu dünya sınırları içerisinde karşılayacak bir maliyet ne yazık ki yok. İkinci bir fikir olarak böyle bir panelin biraz daha küçüğü her ülkeye yerleştirilebilir ancak gün geçtikçe artan nüfus yüzünden bu da pek mümkün olmayacaktır. Amerikalı elektrik mühendisi Scott ve Julie Brusaw çifti mükemmel bir fikir ürettiler. Yollarımızı güneş enerjisi panelleri ile donatmayı. Dünyanın %0.06'sının asfalt olduğu gerçeği her ne kadar rakam olarak küçük gibi görünse de gerçekte bir hayli fazla ve sürekli artmaya da devam ediyor. Bu teknoloji üzerinde uzun yıllar çalışan çift sonunda 2 farklı prototip ortaya çıkarmayı başardı. Çiftin çalışmalarına göre asfalt yollar özel altıgen güneş paneli hücreleri ile değiştirilmeli ve bu paneller birbirleriyle iletişim halinde olmalı. Brusaw çifti bu panellere LED ışıklar yerleştirerek yol işaretlerini de oluşturmayı planlamış. Bu paneller aynı zamanda yolun ilerisinde bir obje olup olmadığını sürücüye ileten basınç sensörleri ile planlanmış. Bu güneş panelleri sayesinde elektrikli otomobillerin de enerjiyi yoldan alması planlanıyor. Böylelikle elektrikli otomobillerin sınırsız kilometre yol yapabileceği ön görülüyor.

27.05.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
alidesidero 30.05.2014 16:20

demekki anayoldan başka yollara giremeyeceğiz,tali yollar nakavt !! zaten mümkün değil tüm yolların dönüşmesi !

erdem 29.05.2014 16:03

petrol bitinceye kadar dünyayı yöneten petrol kartelleri buna izin vermez. hidrojeni yakıt olarak kullanan otomobiller çok önce yapıldı.şu anda bütün firmalar bu teknolojiye sahip. türkiye'de bile bu teknolojiyi uygulayacak mühendisler var. LPG den daha ucuz olan ve bazı belediye otobüslerinde kullanılan ve otomobillerde rahatlıkla LPG gibi kullanılabilecek CNG yani doğalgazın dolum istasyonlarının bile fazla yaygınlaşmasına izin vermiyorlar. petrolün bitmesine daha en az 30 sene var, o zamana kadar fosil yakıtları kullanmaya devam ederiz. tabi otuz sene sonra dünyayı yok etmezsek.

arifffff 28.05.2014 00:00

40 tonluk 3 dingil dorseler 120 ton basip tek dingil gidince dayanabilecekmi bu yollar acaba.

reelankes 27.05.2014 22:50

Güneş enerjisinden vazgeçtim, daha alternatif yakıtların bile yaygınlaşmasına izin verilmiyor. Mehmet Ç bey muzip bir dille de olsa çok güzel özetlemiş durumu. Küçük bir ülkenin milli geliri kadar sermayesi olan petrol devleri, olası böyle bir projede ortak olmaz ya da pastadan pay alamazlarsa, güneş enerjisiyle daha çoook duş alır insanoğlu

mehmet ç 27.05.2014 15:33

bu konuyu benzinci babalarınızla görüştünüzmü, onlardan habersiz wc ye gidemezsiniz, onların para kazanıcağı bir formül olmadan bu iş olmaz, muhtemel formülüde ben söyliyim 1000 km rede bir pil değiştirme olayı çıkarırlar pil 100 dolar olur oda 1 depo mazota bedel gene benzinci yolunu bulur

ahmet 27.05.2014 15:26

bu seferde gidilen km başına para alınır bu panellerin parası bir yerden çıkmalı sonuçta..

mb 27.05.2014 15:00

İllaki otomobil. Anlaşılan gelecekte de otomobilden vazgeçmeyeceğiz. Hızlı trenler, metrolar ne güne duruyor. Önce Şehirler arası karayollarını kaldır. Hızlı trenlerle şehirleri bağla.
Şehir içinde de elektrikli araçlar. Oh mis gibi.

Hayal kurmaya devam.

osman 27.05.2014 11:19

az maliyetli olarak ortaya attıkları süper fikir bu mu? dünyadaki bütün yolların yapısını mı değiştirecekler. çok saçma.

dENiZ 27.05.2014 09:08

Türkiye'de hidrojenle çalışan motoru bulan bilim adamlarımız var ama korkudan ortaya çıkamıyor adamlar.

gürkan 27.05.2014 09:06

Oh be sonunda delik yollarda kurtuluyoruz. Gerçi bizim belediyeler panel manel anlamaz kepçeyi vurdu mu hizmettin alasını verir ya, bunlar da birşey bulduk diye dursunlar.