Seat Modelleri

Seat Leon Makyajlandı

Seat Leon modelinde tasarımından daha çok donanım teknolojilerinde daha önemli yeniliklere gidildi...

Yeni Leon Böyle Yakalandı

İlk olarak birkaç ay önce kamuflajlı olarak test sürüşü sırasında görüntülenen makyajlı Seat Leon, geçtiğimiz gün tekrar fotoğraflandı...

Seat'tan Leon Kampanyası

Seat yalnızca 15 Haziran tarihine kadar devam edebilecek sınırlı kampanyası ile Leon modellerine özel indirim imkanı sunuyor...

1950 - İç savaşın ardından gelen 2. Dünya Savaşı ile kötü duruma düşen İspanya ekonomisini canlandırmak için İspanyol Hükümeti tarafından kuruldu. İspanyolca, İspanya Binek Otomobil Şirketi'nin baş harflerinden oluşan SEAT markası, FIAT ile yaptığı teknolojik altyapı anlaşması ile çalışmalara başladı. 

1953 – İlk olarak Seat 1400 modelinin üretimine başlandı.

1957 - Seat 600 modeli ile ülkede iyi bir satış grafiği yakaladı. Özgün tasarımı ile İspanyol Otomotiv Sanayinin öncüsü oldu.

1965 - Seat ilk ihracat Kolombiya’ya gerçekleştirildi.

1968 – Seat 124, 1 milyon adetlik üretim sınırını geçen markanın ilk modeli oldu.

1975 – Markanın ilk spor otomobili olan Seat 1200 üretilmeye başlandı.

1982 - FIAT ile yaşanan problemler nedeni ile ortaklığına son veren SEAT, Volkswagen ile işbirliği anlaşmasına vardı.

1983 – Ronda modeli ile tüm Avrupa pazarına ihracat başladı.

1984 – Markanın efsaneleşecek olan Ibiza modelinin üretimine başlandı. Bugüne kadar 5 milyondan fazla satış adedi ile Ibiza modeli markanın en çok satan modeli oldu.  Ibiza modelinin başarısı ile Seat, uluslararası çapta tanınır hale gelmeye başladı.

1990 – Dört yıl önce şirketin çoğunluk hissesini alan Volkswagen, bu yıl ise şirketin tamamını satın aldı.

1991 – VW çatısı altında üretimi gerçekleştirilen ilk model Toledo oldu.

1999 – Sportif yönü daha ağır basan Leon modelinin üretimine ve satışına başlandı.

2008 – İlk olarak Ibiza modeli ile Euro Ncap güvenlik testlerine katılmaya başladı.

Türkiye piyasasına Ibiza ve Marbella modelleri ile 1989 yılında merhaba diyen Seat, küçük HB modeli Ibiza ile tanınmaya başladı. 1991 yılında satışa sunulan Toledo modeli ise iyi bir satış grafiği yakalamayı başardı. 1993 yılında piyasaya sürülen Cordoba modeli ve ardından 1999 yılında ise Leon modelinin gördüğü ilgi üzerine artık Türkiye piyasasında kalıcı olduğunu ispatladı. 2009 yılında Audi altyapısı ile üretilen Exeo modeli ise istenen satış başarısını yakalayamadı. Seat kendi spor üretim departmanı olan Cupra, farklı bir marka olarak faaliyetlerine devam etme kararı alarak Seat bünyesinden ayrıldı. Seat halen Ateca ve Arona gibi şehiriçi Crossover modellerinin üretimine devam etmektedir.

Halen ülkemizde 25 yetkili satış ve 39 yetkili servis noktası ile faaliyetlerini devam ettirmektedir. Seat Modelleri sayfamızdan ibiza, Toledo, Leon, Ateca, Alhambra, Altea, Cordoba, Exeo, Marbella modelleri geçmiş ve güncel fiyatları ile teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.