Rolls Royce Wraith

Rolls Royce Wraith
İngiliz süper lüks otomobil üreticisi Rolls Royce, kalite ve sadelik arasında mükemmel bir denge yakalayan coupe modeli Wraith'i Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıttı. Radikal tasarımı ile göz dolduran Wraith modeli 1930'lu yılların orjinal tasarımını, havalı ve yumuşak çizgileri ile yansıtıyor. Sportif ve şık tasarım çizgilerini, devasa kaputun altında bulunan ve 0-100 km/s hızlanmasını 4.4 saniyede tamamlayan 624 beygirlik biturbo motor ile tamamlayan Rolls Royce Wraith, gücünü son teknoloji 8 vitesli SAT uydu şanzımanı ile tekerleklere aktarıyor. Bu teknoloji harikası şanzıman ile istenmeyen çekiş değişikliklerini sürücüye yansıtmayan Wraith, vaad ettiği dinamik sürüş sözünü tutmayı başarırken, virajlarda maksimum hakimiyet sağlıyor. Ters yöne açılan efsanevi kapıları ile Rolls Royce Wraith, iç mekana adım atar atmaz 4 kişilik pahalı ve kaliteli bir yat hissi yaratıyor. Rolls Royce'un Phantom modeli dışında ilk defa Wraith'de opsiyonel olarak sunduğu Yıldız Ambiyanslı Tavan, yüzlerce fiberoptik ışık kaynağı sayesinde yolculara ve şöföre yıldızlarla dolu bir yolculuk vaad ediyor. Monokok çelik bir gövdeye sahip olan Rolls Royce Wraith, sunduğu çift yalıtım ile bir otomobilin yaşatabileceği en sessiz sürüş deneyimini yaşatıyor. Güvenlik açısından da oldukça üstün olan Rolls Royce Wraith, sahip olduğu Gelişmiş Çarpışma Yönetimi Sistemi'nin sensörleri ile saniyede 2,000 hesaplama yapıyor.

13.03.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Burak 16.07.2014 12:13

Süper lüks otomobiller arasında Rolls-Royce yeri her zaman ayrı ve özeldir.öyle ki alman otomotiv devi Mercedes lüks markası Maybach'ın üretimini istenilen satış rakamlarına ulaşamadığı için üretimini 2012 yılında sonlandırmıştı.Mercedes'in Maybach'ı yeniden canlandırması aslında stratejik bir hamleydi süperlüks segmentte Rolls-Royce ve Bentley ile rekabet etmek istiyordu ve bunu öyle 'hepsine meydan okuyayım herkesi geçeyim diye' istemiyordu.Mercedes 2002 yılında Rolls-Royce'u ve Bentley'i o zaman ki sahibi Vickers'tan alamamasının ardından Maybach'ı satın alıp bünyesine katmıştı.VW daha yüksek bir teklif vererek iki markayı da satış almış daha sonra Rolls-Royce'u BMW'ye satmıştı.rakipleri bu segmentte yarışırken Mercedes'in uzaktan bakması imkansızdı o da bu yarışa girmeliydi.işte Maybach böyle bir rekabet hissiyle yeniden canlandırılmıştı.tabi herşey bu kadar basit değildi arkasında lüks ve prestijin sembolü Mercedes'i olması Maybach'ı bir anda bu kadar popüler hale getirmiyordu.pazar çok küçük ve üç firmaya birden yetmesi çok zordu.bir de Maybach'ın Mercedes'e aşırı benzeme sorunu vardı.Rolls-Royce'un sahibi BMW ama hiçbir modeli BMW'ye benzemiyor.benzer bir şekilde Bentley de hiçbir VW modeline benzemiyor.Maybach modelleri ise fena halde Mercedes modellerine benziyordu ve bir de bunun üstüne Maybach'ların Rolls-Royce ve Bentley'lerin iki katı fiyata satılması istenilen satış rakamlarına ulaşılamamasını sağladı ve 2012 yılında Mercedes Maybach'ın üretimini durdurdu ve kontröl yine BMW ve VW'nin eğemenliğine geçti.