Porsche Yatırım Yapacak

Porsche Yatırım Yapacak

Volkswagen Grubu bünyesinde bulunan Alman spor otomobil üreticisi Porsche, üretimi, verimliliği ve esnekliği arttırmak için Almanya’daki Zuffenhausen ve Weissach fabrikalarına 2020 yılına kadar 1.1 Milyar Euro’luk yatırım yapacak.

“Geleceğe Uyum Sağla” anlaşmasının bir parçası olan 3.1 Milyar TL değerindeki yatırım ile Porsche, fabrikalardaki işten çıkartmaları da bir hayli azaltacak.

Porsche, 2020 yılına dek yapacağı yatırım ile Zuffenhausen’a yeni bir motor üretim tesisi ve yeni gövde üretim tesisi kuracak. Aynı zamanda bu fabrikadaki üretim hattının da kapasitesi arttırılacak.

Mevcut Porsche 911 ve Boxster modellerinin üretimini gerçekleştiren fabrika, Ağustos 2016 itibariyle mevcut ve gelecek jenerasyon Porsche Cayman modellerinin de üretildiği tesis olacak.

Daha da ötesi Zuffenhausen fabrikasının ilerleyen dönemde yeni bir model serisinin üretimini gerçekleştirmesi bekleniyor. Porsche AG Genel İş Konseyi Başkanı Uwe Hück, markanın yeni yatırımları ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geleceğimiz için hala daha fazla çalışmamız gerekiyor. Ülkelerde ve bölgelerde daha fazla büyümeye ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı da ancak Weissach tesislerimizde geliştirilip, Zuffenhausen fabrikamızda üretilecek bir başka yeni model serisi ile karşılayabiliriz.” Sınırlı sayıda üretilen 918 modelini saymazsa şuanda, Boxster, Cayman, 911, Panamera, Macan ve Cayenne olmak üzere 6 modeli bulunan markanın 7. seri üretim modeline karar vermesi gerekiyor.


Porsche Yönetim İcra Kurulu Başkanı Matthias Müller ise şu açıklamayı yaptı: “Tıpkı diğer otomobil üreticileri gibi Porsche’de değişken ekonomik durumlar, katı CO2 salınımı kuralları, yeni sürüş teknolojileri ve hızla gelişen dijital teknoloji gibi ana sorunlar ile başa çıkmaya çalışıyor. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için ise kapasiteyi arttırmak ve ciddi yatırımlar yapmak gerekiyor. İşte bu yüzden biz de şirket içindeki tüm süreç ve prosedürleri kontrol ve optimize ediyoruz. “

18.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!