Pazarın Lideri Çin Olacak

Pazarın Lideri Çin Olacak
KPMG Küresel Otomotiv Pratiği, 2020'ye yönelik olarak dünya genelindeki tüm büyük otomotiv perakende pazarları için öngörülerin yer aldığı “Küresel Otomotiv Perakende Pazarına Genel Bakış” başlıklı bir araştırma yayımladı. Araştırmaya göre birçok eski gelişmekte olan pazar rahatlıkla “yerleşmekte olan” pazar (gelişmekte olan ile yerleşik pazar arasındaki aşama) haline gelmiş olabilecek, ancak hüküm süren eşitsizliklerden dolayı yine de 2020'ye kadar tam anlamıyla yerleşik pazar konumundan uzak olacak. 2020 yılında, Çin 34,7 milyon araçlık satışla dünya çapında yıllık yeni araç satışının yaklaşık üçte birini gerçekleştirerek açık arayla en önemli otomotiv pazarı haline gelecek. Kuzey Amerika 20,7 milyon araçlık satışla, yıllık küresel satış hacminin yaklaşık % 20'sini gerçekleştirerek en çok satan ikinci bölge olacak. Batı Avrupa, yıllık satışta milenyum başında yakaladığı doruklara ulaşamamasına rağmen, 2020 yılına kadar geçen süreçte Güneydoğu Asya Ülkeleri ve Hindistan'ı geride bırakarak üçüncülüğünü korumaya devam edecek. Hindistan ve Güneydoğu Asya Ülkeleri % 11'lik yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) ile 2020 yılına dek en güçlü satış büyümesine sahip olacaklar. Olgun Asya'daki satışlar 2020 yılına kadar olan süreçte, yoğun nüfuslu olgun otomotiv pazarlarının geleceğini yansıtarak azalacak. 2020 yılında, yıllık 1,8 milyonluk satış hacmiyle İran, 'Diğer Ülkeler' kategorisindeki toplam satışın büyük bölümünü gerçekleştirmiş olacak. Çin, Hindistan ve Brezilya gelecek on yılın sonuna kadar büyük atılımlar yapmış olacak Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'den oluşan BRIC pazarları, 2020 yılına gelindiğinde küresel araç pazarındaki ilk altı sıranın dördüne sahip olacak. BRIC ülkelerinin gücüne ve ilk sıradaki Çin'in satış rakamlarının sadece yarısına ulaşabilmesine rağmen, ABD tartışmasız olarak ikinciliğini koruyacak.

12.12.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
T.C. 12.12.2013 12:48

çok isabetli olacak bir tahmin olduğunu ifade etmek mümkün,bunu önceden gören dev otomotiv fabrikaları çin de yatırım kararı aldılar,biz bu konuda pek başarılı olamadık,avrupalı zaten bizi montaj için tercih ediyor,asyalı şiketlere daha fazla teşvik ve bedelsiz çorak arazi tahsis edip yatırım çekebilir hatta ortak yatırım yapabilirdik,geç kaldığımız her gün yerli oto projesinden ve ortak yatırım fırsatlarından uzaklaşıyoruz.