Otomobil Dünyası Kontak Kapattı

Otomobil Dünyası Kontak Kapattı

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle Fiat ile başlayan üretime ara verme kararları çığ gibi büyüyor. Fiat tüm Avrupa tesislerinde üretime ara verirken Volkswagen ise 2 haftalığına fabrikalarına kilit vurdu.

Peugeot, Citroen ve Opel markalarını bünyesinde barındıran PSA grubu 27 Mart'a kadar üretime ara verdiğini açıkladı. Nissan ABD fabrikasını ise 6 Nisan'a kadar durdurdu.

Ülkemizde Toyota fabrikası 5 Nisan, Ford Otosan fabrikası ise 2 haftalığına geçici olarak tesislerini kapatma kararı aldı. Yine Türkiye'de bulunan Honda ise 23 Mart  ile 6 Nisan arasında faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

Dacia Romanya fabrikasını 5 Nisan'a kadar, Tesla ise 23 Mart'tan itibaren üretime ara verdi. Volvo Avrupa ve ABD tesislerini 14 Nisan'a kadar kapatırken, Mercedes-Benz Türk Otobüs ve Kamyon fabrikalarında 2 haftalığına üretime ara verdiğini açıkladı.

ABD merkezli Ford ve GM grupları fabrikalarında tıbbi malzeme üretimi için yetkililer ile görüşürken, Fransız hükümeti ise başta Renault ve PSA grubu olmak üzere tüm yerli otomobil üreticilerine toplam 300 Milyar Avro değerinde kredi sunacaklarını ayrıca bu üreticilerin vergi borçlarının ise erteleneceğini açıkladı.

21.03.2020 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-6968 30.03.2020 20:59

Arkadaşlar virüs önce davranıp bulaşıcı özelliğini kaybedecek şekilde mutasyon geçirmezse bu durum aşı bulunana ve dağıtım süreci bitene kadar devam edecek. Bu da tahminen 20 aylık bir süreç. 20 ay bu şekilde yaşayacağız. Bir çok firma ne yazık ki iflas edecek. Otomotiv sektörü yıkım derecesinde etkilenecek. Çok insan işsiz kalacak. Fiyatlar artmayacak ama talep de olmayacak. Umarım düşündüğüm gibi çıkmaz.

Misafir-9632 29.03.2020 23:15

Hakikatten ya bizim beyinlerimiz nasıl yıkamışlar formatlamışlar. Abi aracında ömrü dolan parçayı değiştir binmeye devam et nedir bu gerçekten düşünüce insanlıktan çıkmışısz aslında. Temirat tadilatta adamlar 50-60 yıllık arabaları yeniliyorlar resmen hayat veriyorlar biz de daha 5 yıl 10 yıl kullanmadan satıyoruz. Buzdolabını satan var mı acaba yenisi çıkmış diye?

Misafir-9891 27.03.2020 09:44

İnsanlar olarak kendimize yol erkenken çeki düzen vermemiz tüketim çılgınlığından vazgeçmemiş gerekiyor. Eskimeden, arızalanmadan hatta hiç kullanmadan çöpe attığımız o kadar şey var ki düşünce her insan eminim hayatında bunlardan en az birer ikişer tane rahatlıkla bulabilir. Farkında olmadan dünyayı bitiriyoruz. Ya çocuklarımız ya onların çocukları yada onların torunları, ya bitkiler ya diğer canlılar. Suçumuz çok büyük ve yapmamız gereken çok iş var.

Misafir-1826 26.03.2020 17:32

Misafir-1207 yorumunuz bugün yaşadığımız olumsuzlukların ve tehditlerin asıl kökenine çok güzel ve çok doğru bir bakış olmuş. Ancak şu yorumu bile beğenmeyen *** acaba dünya dışında yaşayan az gözlü doyumsuz yaratıktan başka birşey olamaz galiba. Dünya sadece biz yaşadığımız sürece lazım değil bizden sonraki nesillere daha güzel daha sağlıklı ve dah yaşanabilir bir dünya bırakmak gibi sorumluluklarımız da var. Bana ne demekle ben yerim içerim *** demekle olmuyor bu iş.

Misafir-1207 26.03.2020 00:02

Bu virüsten çıkarılacak derslerin en büyüğü; doğayla restlesmemelisin insanoğlu... Doğaya ve bilime aykırı yapılan her davranışın karşılığı birgün olumsuz olarak yansıyor. Gereğinden fazla tüketim ve doğayı hirpalama sonucu, şuan üretim durdu ve doğal denge düzelmeye başladı. Bir aracı en az 30 yıl, bir cep telefonunu en az 5 yıl kullanabilirsiniz. Bu durum kapitalizme aykırı olur diye düşünenlere doğa cevabını veriyor. Umarım bu yaşananların sonucunda yeni ve adil bir düzene geçilir. Gecilmezse de doğanın intikamı ağır olur.

Misafir-6333 24.03.2020 20:26

Tedarik zinciri kırılmadan bu hastalığın çözüme kavuşması gerekiyor. Şu anda otomobil sektörü ara vermeye başladı. Gıda maddelerine yansımadan çözülür inşallah.

Misafir-3485 24.03.2020 02:17

Satışlar da düşecektir. Dolayısıyla fiyatlar çok uçmayacaktır

Misafir-69 23.03.2020 11:17

Bu virüsün sebebi tüketim çılgınlığı ve kalitesiz yaşam... Her yıl araç değiştirirse toplum sonuçları kaliteli ürün yerine devamlı satalım da kazanalım mantığına döner... Ne alaka diyeceksiniz parayla temizli, hijyen yada sağlık olmuyor cahil insanların bol keseden kazandığı bir dünyada savaşlarda bitmez virüslerde... Biz böyle ötv yedek parça diye kendimizi kandırırız...

Misafir-1926 22.03.2020 04:34

Tedbirli olalım, yaşlılarımızı ve kendi sağlığımızı koruyalım. Bundan sonra sıfır km araba alınmaz. Piyasa uçtu, uçmaya devam edecek. Ötv indirimi kimse beklemesin. Fabrikalar araç üretmiyor. Yeni kurlardan üretme girdiğinde ise piyasaya birden 50 bin TL civarı zam gelecek.
Ekonomik sıkıntılar baş gösterecek.

tokay ceritoğlu 21.03.2020 12:24

Corona sorunu sanki 3-4 haftada çözülecek gibi üretime ara veriliyor,kuzey küre de,güney küre de derken bu iş epeyce uzayacak,zaten dışarı çıkmayın uyarıları ile hevesler kırılacak,parça parça yedek parça üretimi ile tedarik ve maliyetlerdeki artış fiyatlara yansıtılacak,zor bir dönem..

Misafir-111 21.03.2020 02:19

sonumuz hayır olsun. zor bir yıl olacak. fransa üreticisini destekliyor. bizimkiler hala müteahitlere ev sattırma, halkı krediyle borçlandırma derdinde. umarım herşey bir an önce düzelir. herkes işinin başına bir an önce döner.