Otomatik Viteste Yeni Dönem

Otomatik Viteste Yeni Dönem
Volkswagen Grubu 10 vitesli ve çift kavramalı otomatik DSG şanzıman geliştirmeye başladı. Audi ve Porsche şirketlerinin Denetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yöneten VW Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn, Viyana Motor Sempozyumu'nda yaptığı açıklama ile hem 10 vitesli DSG şanzıman hem de 134 beygir güç üreten yüksek performanslı bir dizel motor üzerinde çalışmaya başladıklarını doğruladı. Avrupa'da uygulanmaya başlanan karbondioksit salınımı azaltmaya yönelik sıkı mevzuatın ardından başlayan 10 vitesli DSG şanzıman çalışmaları ile Volkswagen Grubu, araçlarındaki karbondioksit salınımını düşürmeye çalışıyor. Avrupa Birliği'nin belirlediği çevreyi korumaya yönelik yasaya göre 2020 yılına kadar otomobil üreticileri, araçlarındaki karbondioksit salınımını kilometrede 95 gramın altına düşürmek zorunda. Volkswagen'in üzerinde çalıştığı 134 beygirlik yüksek performanslı dizel motor ise değişken valf sistemi, 3.000 bar basınçla çalışan yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi ve yenilikçi elektronik turbo şarj teknolojisine sahip olacak. VW Yönetim Kurulu Başkanı Winterkorn, içten yanmalı dizel ve benzinli motorların, yanma sisteminde yapılacak geliştirmeler ile daha verimli hale geleceğine inandıklarını belirtti. Yanma sistemindeki parçaların ağırlıklarını azaltarak başlayacak geliştirme süreci, yeni sürtünme seviyeleri ve termal yönetim ile devam edecek. Bu revizyon ile Volkswagen Grubu bünyesindeki dizel ve benzinli araçların %15 daha verimli hale getirileceği açıklandı. Winterkorn VW Grubu olarak, doğa dostu, ekonomik ve günlük kullanıma uygunluğu ile doğal gaz teknolojisine de sıcak baktıklarını da belirtti. Winterkorn: “Doğal gaz teknolojisi tamamen gelişimini tamamlamış ve otomobil sektöründe kullanılan bir teknoloji. Ancak henüz halkın doğal gaz ile çalışan otomobiller hakkında yeterli bilgisi yok. Birçok kişi bu teknolojiye sahip otomobiller olduğunu dahi bilmiyor. Otomobil üreticileri, politikacılar ve akaryakıt endüstrisi bu teknolojiyi tanıtmak için elinden gelenin en iyisini yapmalı.” dedi. Winterkorn, hybrit teknolojisinin orta vadede en iyi ve verimli seçenek olduğunu belirterek sözlerini noktaladı.

27.04.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Gökhan Altıpan 23.05.2013 15:22

DSG problemsiz bir şanzımandır...

Mağdur 01.05.2013 21:31

Bende dsg mağduruyum dünyada dsg mağdurlarını toplasan Amerikan ordusunu yenersin eminim

Erkan 27.04.2013 21:59

50 yıldır DSG kullanan pekçok arkadaşım var. Bir tanesi problem iletmedi. Renault EDC, VW DSG, Audi, BMW, Mercedes ve Amerikan benzinli Ford, Chevrolet ve Japon Toyota otomatikler dünyaca ünlü otomatiklerdir.

Önder 27.04.2013 18:43

Dsg demek problem demek...