Otomatik Vitese Özel Ehliyet

Otomatik Vitese Özel Ehliyet
Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Yasa teklifine göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek. Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi. Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı. Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor. İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

03.04.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Sergen 04.04.2012 21:21

çok güzel . çok yakan arabaya çok vergi az yakan arabaya az vergi eski arabaya çok vergi yeni arabaya az vergi dizel arabaya çok vergi benzinli arabaya az vergi Manuel arabaya ayrı bir ehliyet Otomatik arabaya ayrı bir ehliyet çok süper valla. Türkiye bazı saçmalıklarıyla hızla sol şeritten ilerliyor. Ve dört gözle bekliyorum bu devletin çok yakında kanalizasyon çıkışlarına saat koymalarını koysalarda şaşırmıyorum nede olsa AKP Sayın BAŞBAKANIMIZINDA dediği gibi durmak yok yola devam ... :)

metin 04.04.2012 10:14

daha neler görecezzz...devlete yeni para kapısı.