Nissan'dan Kir Tutmayan Boya

Nissan'dan Kir Tutmayan Boya
Bazı otomobil tutkunları baharında gelişi ile otomobillerini yıkamaktan büyük keyif alıyor. Ancak dürüst olmak gerekirse birçoğumuz otomobillerinin hiç kirlenmemesini, en azından yapılacak temizliğin azalmasını isteriz. Her ne kadar piyasada satış sonrası vaks ve seramik temizleme tabakaları bulunsa da Japon otomobil üreticisi Nissan aracınızın gövdesini korumak için kendi teknolojisini tanıttı. “Ultra Ever Dry” (Ultra Daima Kuru) adını verdiği “yenilikçi nano boya teknolojisi ile çamuru, yağmuru ve her türlü kiri boyaya tutunmadan tahliye ediyor. Normal şartlarda bu tip boya koruyucuların tek dezavantajı tekrar tekrar uygulama gerektirmesi oluyor. Nissan ise “Ultra Ever Dry” teknolojisinin tek seferlik bir uygulama olup olmadığıyla ilgili bir bilgi vermezken yalnızca “oto yıkamaların modasını geçirecek boya teknolojisi” ve “sürücüler bir daha asla otomobillerini temizlemek zorunda kalmayacak” sloganlarını kullanmış. Hali hazırda Nissan Avrupa Teknik Merkezi özel olarak tasarlanmış süper yağ ve su geçirmez bir boya üzerinde çalışıyor. Edinilen bilgilere göre bu özel teknoloji boya ve çevresel faktörler arasında hava ile doldurulmuş koruyucu bir tabaka oluşturacak. Bu sisteminde ilk olarak Nissan Note'da kullanılması bekleniyor. Japon otomobil üreticisi yaptığı açıklama ile üzerinde çalışılan bu teknolojinin yağmur, sprey, don, karla karışık yağmur ve durgun suya olumlu tepki verdiğini bildirdi. Ancak asıl soru şu ki biz bu teknolojiyi seri üretim otomobillerde görebilecek miyiz? Marka şimdilik bu teknolojinin yeni otomobillere standart olarak uygulanması gibi bir düşüncelerinin olmadığını ancak satış sonrası bir ürün olarak gelecekte piyasaya sürebileceklerini bildirdi.

30.04.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
alpaslan 09.08.2014 15:10

bilinmezliklerine ragmen hadi boya tamam diyelim!.. Peki ya araçtaki plastik aksamlar ve camlar ne olacak ?.. Yıkma sorunsa sorun olmaya devam edecektir. sonra bu boyanın hangi ortamlarda uygulanabilir? tekrar gerektiğinde tekrarlanabilirmi mesela? en önemli meseleyse maliyet !??

Batuhan 15.05.2014 15:06

Kesinlikle iyi ama değişik her insan köyünde felan araba yikamayi sever hele hele ehliyetsiz çocuklar yandı araba yikamak için alabiliyorlardi sadece. :D

corsa 01.05.2014 02:45

Yokuş kalkış, navigasyon deri döşeme2 yönlü dijital klima gibi lüks donanımları en üst seviye araçlarda sunarken, böyle teknolojik bir boyayı Note gibi daha düşük bir modelinde kullanması dikkat çekici :)

yusuf 30.04.2014 10:59

boyle bir boya iyi olur ama otomobilini yasam tarzini haline getirmis tutkunlar buna ragmen yikama yapacaklardir :).