Motor Yağları Üzerindeki Rakamlar ve Numaralar

Motor Yağları Üzerindeki Rakamlar ve Numaralar

Motor yağlarının görevi motor bileşenlerini kayganlaştırarak sürtünmeden kaynaklı sıcaklığı düşürmek, temizliğini yapmak ve korozyonu önlemektir.

Motor yağlarının üzerinde bulunan örneğin 5W30 gibi değerlerin anlamı ise ayrı ayrı ele alınmalıdır. 5W30 örneğindeki ilk rakamımız olan "5" değeri, yağın soğuk ortamda ne kadar akışkan olacağını bize gösterir. Bu değer ne kadar düşükse yağ o kadar ince bir şekilde çalışacaktır.

Örneğimizde yer alan ikinci değer olan "W" ise, Winter (kış) anlamına gelir ve motor yağının kış koşullarına uygun olduğunu gösterir. Bu değerin bulunmadığı motor yağları sadece yaz iklimine uygun olduğunu belirtir ki ülkemizde "W" değeri içermeyen motor yağları nadir olarak bulunmaktadır.

Motor yağı üzerinde yer alan örneğimizdeki son değer olan "30" ise yağın yaz aylarında ne kadar akışkan davranacağını gösterir. Bu değer ne kadar büyükse yağ o kadar kalın ve az akışkan olarak çalışacaktır.

Kısaca örneğimizdeki "5W30" değerini özetlemek gerekirse, yağımız soğuk çalışma ortamında 5 değerinde, sıcak çalışma ortamında ise 30 değerinde yağlama yaparak değişen akışkanlık ölçüsüne sahiptir.

İlerleyen motor teknolojisinin eskiye oranla motor aksamları arasındaki boşlukları azaltması nedeniyle motor yağ değerleri de eskiye oranla gittikçe düşmektedir. Örneğin daha eski model araçlar için kullanılan 20W50 gibi değerler günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile 0W30 değerlerine kadar düşümüş durumdadır.

En uygun motor yağı olarak üreticinin belirlemiş olduğu değerlere sahip olan motor yağı kullanımı oldukça önemlidir. Çok iyi koşullarda saklanmış bir motor yağının raf ömrü 5 yıl olarak belirlense de satın alma aşamasında en fazla rafta 3 yıl bekletilmiş yağların tercih edilmesi önerilmektedir. Günümüzde üretilen motor yağları yılda bir kez veya 10.000 ile 30.000 kilometre arasında değiştirilecek biçimde üretildikleri unutulmamalıdır.

18.03.2019 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 26.07.2019 15:58

Motor yağları konusu bitmek tükenmek bilmeyen bir konudur,özellikle çok büyük emeklerle alınan arabalarımızın hayatı buna bağlıdır,bakım kitabında yazılan teknik şartnamelere kesinlikle uyulmalı ona göre istenilen marka ve özelliklere göre yağ kullanılmalıdır,bu da olur abi,mantığından uzak durulmalıdır,bu dediklerim şanzuman yağı,fren hidroliği,direksiyon hidrolik yağı vb yağlar ve antifriz gibi sıvılar içinde geçerlidir,hem km hem yıl itibariyle değerlendirilmelidir.

abdllhsntrk0109 25.07.2019 17:11

İçerik için çok teşekkür ederim. Bu konunda araştırma yapıyordum. Sayenizde bilgi sahibi oldum.

BİZİ TAKİP EDİN