Mitsubishi'nin Mallarına El Konuldu

Mitsubishi'nin Mallarına El Konuldu

1910-1945 yılları arasında, Japon İmparatorluğu işgalinde iken Mitsubishi tarafından Kore'de işçileri ücretsiz olarak ve zorla çalıştırması sebebiyle, ülkedeki Mitsubishi mal varlıklarına el koyuldu.

İki ülke arasında gerginliğe neden olan ve Kore'de yerel bir mahkemenin aldığı karara göre, daha önce sömürge yönetimi zamanında Koreli işçilerin zorla çalıştırıldığı tespit edilmiş ve Mitsubishi yönetimi 800 Milyon Won ödemeye mahkum edilmişti.

Bugün ise kararı kabul etmeyip, tazminatı ödemeyen Mitsubishi'nin mal varlıklarına ve tüm patent haklarına haciz yoluyla el konuldu. Daha önce de aynı davada Nippon ve Sumitomo şirketleri de savaş suçları kapsamında cezalandırılmıştı.

Japon şirketler bu davalar karşısında, Kore ile aralarında imzaladıkları 1965 yılındaki ticari anlaşmayı örnek göstererek, Japonya'nın şimdiye dek Kore'ye verdiği hibe, bağış ve kredilerin savaş tazminatı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunurken Kore mahkemeleri ise "insanlığa karşı işlenen suçlarda zamanaşımı süreci" olamayacağını belirterek hiçbir anlaşmanın da bu suçları sınırlandıramayacağı yönünde görüş bildirdi.

25.03.2019 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-5506 05.04.2019 19:01

maalesef geçmişte japonlar da tıpkı almanlar gibi saldırgan bir politika izlemişlerdi ikinci dünya savaşı'nın sonuna kadar. Şimdi kore bunun acısını çıkarmaya çalışıyor. Ama bir ülkenin yarım asırdan daha önceleri yapmış olduğu hatalar yüzünden günümüzde hala kötü olarak nitelendirilmesi doğru bir yaklaşım değildir. İki ülke de bizlerle dost ilişkiler içerisindedir, ikisi de örnek alınması gereken çalışkan ülkelerdir. ama şunu da belirtmek gerekir ki kore'nin ekonomik güç olarak japonya'yı geçmesi imkansızdır. zira japonya abd ve çin'den sonra en büyük ilk 3 ekonominin içerisinde yer alırken kore, en büyük ekonomiye sahip ilk 10 ülke sıralamasının içinde bile yer almıyor. Kore tüketici elektroniği alanında son 15 yıldır çok iyi işlere imza atsa da ağır sanayide japonya'nın yarısı bile etmez maalesef

Misafir-6487 04.04.2019 14:33

kore ve japonya'nın arası daha da açılacak gibi

Misafir-1770 26.03.2019 03:24

vavv . koreli arkadaşım var. japonları seven birisiydim onun anlattıklarını dinleyince soğudum. bir dönem soylarını kırmak için koreli kadınları kaçırıp zorla hamile bırakmışlar. korede japon geninden gelen böyle bir nesil var. işte tarihte yaptıkları böyle çıkıyor. kore yakında ekonomik güç olarak japonyayı geçer zaten. eminim şimdiki japonlar aynı düşüncede değildir ama ataları asyanın o kısmında *** bulunmuş.