Merkel'in Planı Tutmadı

Merkel'in Planı Tutmadı
Almanya Başbakanı Angela Merkel 2010 yılında yaptığı açıklama ile 2020 yılına kadar Almanya yollarında 1 milyon elektrikli otomobil görmek istediğini belirtmişti. Ancak görünen o ki otomotiv sektörü Angela Merkel'in sözlerini pek de ciddiye almıyor. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle Almanya'da yollara çıkan 43.4 milyon binek araçtan yalnızca 7.114 tanesi tamamen elektrik enerjisi ile hareket eden otomobillerden oluşuyor. Hem elektrik motoru hem de benzinli motoru birleştiren hibrit otomobiller de bu rakama eklendiğinde sonuç yine pek de yeterli bir rakama ulaşmıyor: 72.109. Almanya Başbakanı Merkel, Pazartesi günü düzenlenen hükümet konferansında elektrikli otomobiller ile ilgili şu sözleri sarf etti: “Elektrikli otomobillerin yayılmasını sağlamak için tutkuyla planlar ve projeler üretiyoruz. Bu plan ve projelerimizi gerçekleştirme şansımız da oldukça yüksek.” Business Week dergisinin raporuna göre ise Angela Merkel'in elektrikli otomobillerin kullanımını bu denli arttırma planları fazla iddialı. Benzinli otomobillere göre en az €10.000 daha pahalıya satılan elektrikli otomobiller, Almanların tercihlerini benzinli otomobillerden yana kullanmasına neden oluyor. Uzun batarya şarj süreleri ve menzil kaygısı da elektrikli otomobillerin satış rakamlarının bir hayli düşük olmasındaki başlıca nedenler arasında. Avrupa Birliği Taşımacılık Komisyonu Üyesi Siim Kallas Berlin'de katıldığı bir konferansta şu açıklamalara yer verdi: “Tüketiciler ancak uygun fiyatlı olması ve gerekli şarj altyapısının sağlanması halinde elektrikli otomobillere yönelebilir. Ancak birçok tüketici henüz bir elektrikli otomobil almak için doğru bir zaman olmadığını düşünüyor.” Zor günler geçiren Avrupa Birliği üyesi ülkelerde olduğu gibi ekonomik sıkıntılar yaşayan Almanya'nın, tıpkı Fransa ve Birleşik Krallık gibi elektrikli otomobillere verilen teşvikleri kesmesi de satışların dibe vurmasına neden oldu. Danışmanlık şirketi Roland Berger'e göre elektrikli otomobillerin ve hibrit otomobillerin küresel çapta sayısı 2015 yılına kadar 1.1 milyona çıkacak. Almanya 2015 yılına kadar 205.000 otomobil ile dünyanın 3 numarası olacak. 2015 yılına kadar elektrikli otomobil satışlarında 1. Sırayı 283.000 araçla Japonya, 2. Sırayı 267.000 araçla Amerika Birleşik Devletleri alacak.

29.05.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
musti 29.05.2013 16:13

arkadaşlar şu anda elektrikli araçlarda menzil sorunu,uzun şarj süresi,batarya kirası,yolda kalındığında elden bişey gelmemesi ve daha birçok sorun var.ancak fikrimi sorarsanız 24-25 bin tl gibi rakamlara çin malı elektrikli araçlardan alıp denemek daha akıllıca gibi.en azından batarya kirası yok.