Mercedes'e Klima Engeli

Mercedes'e Klima Engeli
Fransa, şok bir karar alarak Daimler firmasına ait bazı Mercedes Benz modellerinin tescilini klima soğutucuları nedeniyle engelledi. Alman otomobil devinin sözcüsü konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi: “ 12 Haziran 2013 tarihinden bu yana üretilen Mercedes Benz A Serisi, B Serisi ve SL Serisi otomobillerimiz Fransa tarafından tescil edilememektedir. Fransa, bu modellerin tescilinin reddedilmesi ile ilgili bir neden de göstermiş değildir. “ Bu basın açıklaması üzerine Avrupa Birliği yetkililerinden gelen bir açıklama ile Fransa'nın bu 3 modelin tescilini, Avrupa Birliği'nde kullanılmasına izin olmayan soğutucular nedeniyle gerçekleştirmediği açıklandı. Fransa Ulaştırma Bakanlığı sözcüsünün geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu'na bu olayı bildirdiği, komisyonun da önümüzdeki birkaç gün içerisinde gerçekleşecek otomotiv toplanışında bu konuyu tartışacağı belirtildi. 1234yf kod adlı klima soğutucusunun piyasadaki Avrupa Birliği direktiflerine en uygun soğutucu olduğu ve otomobil yangınlarının en büyük sebeplerinden sera gazı yönetmeliğine tam uyumlu olduğu bilgisini veren Avrupa Birliği, bunun dışında soğutucular kullanılmasına izin vermiyor.. R134a model soğutucu kullanarak Avrupa Birliği direktiflerini ihlal ettiği iddia edilen Daimler, daha önceden alınan izinlerin uzatılması için işlemleri başlattığını açıkladı. Daimler, bu soğutucuları yeni Mercedes Benz modellerinde de kullanmayı planlıyor. Bu yılın başlarında General Motor şirketinin Avrupa markası olan Opel de 1234yf tabanlı soğutucu sistemlerini Mokka modelinde kullanmaya başlamıştı. Avrupa Birliği direktiflerinde yer alan soğutucuyla yeni Mokka SUV modelinin çarpışma testlerini gerçekleştirdiğini açıklayan Opel, herhangi bir yangın ya da zehirli duman ile karşılaşmadığını belirtti.

11.07.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
hanifi göktaş 14.07.2013 00:41

şuan piyasadaki 10 yaş altı arabaların %90 ı R134a gazı kullanarak soğutma yapıyor, haberde bu gazın avrupa birliği direktiflerine aykırı olduğu yazıyor, yine bir "bize bişi olmaz" senromu var sanki. birilerinin bu konulara acil el atması lazım.

sinan 11.07.2013 15:45

İşte buyur Mercedes ilk önce hata yaptı Renault motoru takarak,Sonrada Klima hatası...
Kalitesi yerlede Mercedes'in

M.CANSAL 11.07.2013 14:26

bizim ülkemizde neyin ne olduğuda belli deildir zaten aklına gelen veya denetleyende yokdur sonuçta Türksen bişi olmaz olsada önemli deil..