Mercedes Google Glass Kullanacak

Mercedes Google Glass Kullanacak
Almanya'nın lüks otomobil üreticileri en son ve süslü teknolojik aletleri otomobillerine yerleştirmede öncüdürler. Stuttgart merkezli Mercedes Benz'den yapılan açıklamaya göre şirket, bir lensinde sesle aktive edilen bir ara yüzü bulunan Google Glass ile beraber çalışan yeni bir navigasyon sistemi geliştirmiş. Autonews Avrupa'ya konuşan Mercedes Benz Kuzey Amerika Araştırma ve Geliştirme Departmanı Müdürü Johann Jungwirth, Google Glass uygulamasını teknoloji devi Google piyasaya sürer sürmez kullanmaya başlayacaklarını belirtti. Taşınabilir versiyonu 1,500 Dolarlık fiyat etiketi ile henüz sadece geliştiricilere satılan Google Glass'ın gelecek yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor. Akla ilk olarak güvenlik problemlerini getiren Google Glass'ın otomobillerde kullanılması, Mercedes Benz tarafından da sakıncalı olarak değerlendiriliyor. Johann Jungwirth: “ Mercedes Benz olarak sürücülerin seyir halinde iken Google Glass kullanmalarını güvenlik nedeni ile biz de istemiyoruz” dedi. Unutkan sürücüleri araçlarına kadar yönlendirecek olan Google Glass, belirlenen adresi aracın navigasyon sistemine de aktaracak. Mercedes Benz sahipleri de artık akıllı telefonlarındaki, tabletlerindeki ve bilgisayarlarındaki tüm bilgilere araçlarından erişebilecek. Daha fazla detay vermekten kaçınan Jungwirth'in verdiği bilgilere, Almanya merkezli araştırma ajansı Puls'un genel müdürü Konrad Wessner, Google Glass'ın daha birçok uygulama için kullanılabileceği bilgisini ekledi. “Sürücüler internete ve diğer bilgi sistemlerine Google Glass sayesinde daha az dikkat dağınıklığı ile ulaşabilir. Normalde aracın konsol ekranına bakmak için gözünüzü yoldan ayırmanız gerekir, Google Glass dikkatinizi yolda tutmanızı sağlayacak.”

29.10.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Metin 30.10.2013 01:57

Mercedesten yine düşünceli bir hareket de google glass gibi bir cihazıda arabanında bir parçası haline getirme konusunda şüphelerim var.Gününün 12 saatini bir ekrana bakarak geçiren insanoğlu artık araç kullanırkende mi radyasyon yiyecek Birde beyninin hemen yanına taktığın bir gözlük aracılığıyla.Bilemiyorum navigasyonu ayarla öyle çık yola o kadar zor olamaz.Müzik değiştirmek istersen direksiyondan kumanda sistemi diye birşey var artık da alman kafası işte.Daha süslü daha dijital.