Mazota Gaz Yağı Karıştırdılar

Mazota Gaz Yağı Karıştırdılar
Türkiye'de, benzin fiyatlarının 4 lira 20 kuruşu, motorin fiyatlarının ise 3 lira 60 kuruşu aşmasıyla akaryakıtta akla gelmeyecek kaçakçılık yöntemlerine bir yenisi daha eklendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) ülke genelinde yaptığı son denetimlerde "motorine gaz yağı" formülünün uygulandığı ortaya çıktı. Motorin piyasada 3 lira 60 kuruşa satılıyor. Gaz yağı ise 2 lira 90 kuruş. Yeni keşfedilen metoda göre akaryakıt kaçakçıları motorine belli oranda gaz yağı katıyor. Gaz yağı karışan motorin daha düşük maliyetle pompadan satılıyor. Gaz yağı serbest piyasada yasal olarak satıldığından işlem gayet basit olarak uygulanıyor.

Sabah Gazetesi'nde yer alan haberi göre bu şekilde kısa ve basit yoldan tatlı kârlar elde ediliyor. Aradaki fiyat farkı doğrudan cebe iniyor. Gaz yağının motorine belli oranda karışması durumunda tüketicinin bunu fark etmeyeceği ancak bu şekilde vergi avantajı sağlandığını ifade eden yetkililer, "Fiyatlar arttıkça bu tarz karışımlar yaparak, kaçakçılık yapılıyor" değerlendirmesinde bulundu.

EPDK, geçen ay yaptığı denetimlerde bir akaryakıt şirketinin ÖTV'den muaf tutulan jet yakıtını da depolarda kullandığını tespit etti. Yapılan tespite göre, İzmir'de bir akaryakıt dağıtım şirketi, havalimanında uçaklara satılan ÖTV'den muaf jet yakıtını usulsüz belgelerle satın aldı. Sonra da jet yakıtını bayileri aracılığı ile pompadan sattı. Bu şekilde şirket akaryakıtın litresinde 2.5 liradan fazla para kazandı. EPDK yetkilileri, akaryakıtta fiyatların oluşuma göre pompaya zeytinyağı ve bitkisel yağların dahi karıştırıldığına şahit olduklarını belirterek, "Fiyat avantajı olan her şey karıştırılmaya başlandı. Bir ara zeytinyağında üretim fazlası nedeniyle fiyatlar düştüğünde, zeytinyağının dahi akaryakıta karıştırıldığına şahit olduk" dedi.

Son dönemde sıklaşan akaryakıt denetimlerinde özellikle depoya motorin yerine doldurulan 10 numara yağlar yakın mercek altına alındı. EPDK yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye'de 270 üzerinde madeni yağ şirketi var. Bu şirketlerin sanayi odalarından aldığı kapasite kullanım miktarı yıllık 4.5 milyon ton. Ancak TÜİK'in resmi verilerine göre, Türkiye'nin yıllık 10 numara yağ ihtiyacı 450 bin ton. Yani kapasitenin 10'da biri.

25.04.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
tokay ceritoğlu 01.11.2018 15:06

diesel kullananların bu kadar hile hurdayı kaldırması mümkün değil.yapılan hileler vatan hainliği ile eşdeğer.vatandaş bin bir emek ve sıkıntı ile araç alıyor,parasıyla ona sorun yaratılıyor,maddi ve manevi işkence yapılıyor.hile yapan akaryakıt bayilerinin para cezası ile değil,ilk hilesinde lisansı iptal edilmedikçe çözüm olmaz,çünkü ödeyeceği maddi cezanın bir kaç mislini önceden kazanmış oluyor.

Misafir-7236 01.11.2018 10:05

Gazyagi çok iyi ve mazota en yakin madde zaten ikinci asamasi mazot olur. Yakit sistemini tertemiz yapar enjektor temizleyicilerin icinde yusde 99 gazyagi vardir. Tiner katiyolar iste ozaman pompa piston sekman ne varsa yer. Sadece buyuk markali benzinliklere gidin

Emre YILMAZ 20.05.2013 08:58

Aracıma Petrol Ofisinden Aldığım Mazot Yüzünden Başım Belaya Girdi Aracın Motoru Yandı Ve Servis Depoda Gaz Yağı Olduğunu Söyledi Allah Cezasını Versin Bu İnsanların Milletin Parasını Haksız Yere Almak Nasıl Bir Vijdansızlıktır Arkadaş