Mazot-Benzin Farkı Açıldı

Mazot-Benzin Farkı Açıldı
Benzinli ve dizel motorlu otomobillerin depolarını doldurma maliyeti arasındaki fark bu yıl 2 katına çıkarak 34 lira oldu. Dünya petrol fiyatlarındaki değişimler ve ÖTV artışları ile birlikte 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3,65, motorin ise 3,03 liradan satılıyor. Geçen yıl 1 Ocakta ise benzinin litresi 2,72, motorin 2,40 liradan satışa sunuluyordu. Bu fiyatlara göre, bir yıl önce benzinli bir otomobilin 55 litrelik deposunu doldurmanın maliyeti 149 lira iken, dizel aracın aynı orandaki deposu yaklaşık 132 liraya doluyordu. Buna göre, benzinli ve dizel otomobilin deposunu doldurma maliyeti arasındaki fark sadece 17 liraydı. Yeni yıla girerken yapılan artışların ardından benzinli bir otomobilin yine 55 litrelik deposunu doldurmanın maliyeti 200 liranın üzerine çıkarken, dizel aracın aynı miktardaki deposunu doldurmanın maliyeti ise 166 liraya ulaştı. Aradaki fark ise son bir yılda 2 katına çıkarak 34 lira olarak gerçekleşti.

13.01.2010 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Ek Olarak 13.01.2010 17:19

Depo doldurma geçerli bir ölçüt değil ama. Bunun yanında dizel motorlar enjeksiyonlu(püskürtmeli) olduklarından benzinli motorlardan daha az yakıt tüketmektedir.

Yani dizel motorlar, hem yaktığı yakıtım birim fiyatı, hem de birim zamanda yaktığı yakıt miktarı bakımından avantajlı.