Londra'da Spor Otomobil Yasağı

Londra'da Spor Otomobil Yasağı

Her ne kadar pek gerçekçi gelmese de bazı metropoller artık en ufak detaylara dahi büyük önem veriyor.

Örneğin, Lamborghini, Rolls Royce ve Ferrari’leri ile sokaklarda turlayan zenginleri görmekten sıkılan Londralı yetkililer, Londra sokaklarının yarış pistine dönmesinden muzdarip.

Ancak bize öyle geliyor ki Londra gibi büyük bir şehrin, yüzlerce bin dolarlık egzotik otomobillerini yaz tatili için Dubai’den getiren milyoner gençler dışında daha büyük problemleri olmalı.

Bizim için durum böyle görünse de Londra’nın kanun yapıcıları ve Londralılar için, pahalı süper sport otomobiller ile sokaklarda yüksek devirde gazlamak ya da kalabalığın ortasında farkedilmek için rahatsız edici yükseklikte müzik dinlemek büyük bir problem.  

Tam da bu yüzden Londra’nın en lüks iki semti olan Kensington ve Chelsea bölge belediyeleri, bu pahalı otomobillerden gelen yüksek seslerden kurtulmak için çalışıyor. Her iki bölge belediyesi de bu gösteriş oyununu “yerel halkın yaşam kalitesi üzerine etki” olarak değerlendiriyor.

İngiliz Standartları’na göre Kensington ve Chelsea bölgelerinin yürüttüğü bu çalışma ile, yüksek devirde gazlayan, yüksek sesli müzik dinleyen ve ani hızlanmalar yapan sürücüler kriminal suç işlemiş sayılabilecek. Ayrıca hepsi bu kadar da değil. Eğer belediyelerin bu çalışmaları başarılı olursa, sıkı kanunlar konvoy halinde ilerleyen gruplar, aracını çalışır halde bırakanlar yada korna kullananlar da cezalandırılacak.

Kent Meclisi çevreden sorumlu kabine üyesi olan Tim Ahren, çevre sağlığı ve refahı ile ilgili bir açıklama yaptı:

“Hepimizin bildiği gibi başta Knightsbridge bölgesinde olmak üzere birçok pahalı otomobil, sokaklarda yarış yapıyor, park edip araçları ile çevreyi rahatsız edici sesler çıkartıyorlar. Anti sosyal davranışta bulunan bu sürücülere caydırıcı cezalar vererek halkın huzurunu ve refahını sağlayacağız.”

27.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!