Lamborghini Modelleri

Gelmiş Geçmiş En Hızlı Lamborghini

Lamborghini Sian elektrikli bir mototra sahip olmasına karşın otomotiv tarihinde yeni bir sayfa açıyor...

Yeni Lamborghini Urus

Lamborghini Urus markanın geleneksel yönlerini korumayı başarabilen bir dev SUV modeli olarak karşımıza çıkıyor...

Lamborghini'den En Hızlı SUV

Lamborghini Urus 4 saniyenin altındaki 0-100 km/s hızlanması ve 300 km/s maksimum sürati ile dünyanın en hızlı SUV’si olacak...

Lamborghini Asterion

Lamborghini Asterion modelini Paris Otomobil Fuarında dünya prömiyerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor...

Ferruccio Lamborghini tarafından şirket 2. Dünya Savaşından sonra traktör üretimine başlar. Hızlı otomobil tutkusuna sahip olan Ferruccio Lamborghini'nin kullandığı Ferrari model araçta gördüğü eksikler ve arızala üzerine durumu Ferrari başkanı Enzo Ferrari'ye aktarır. Aldığı olumsuz yanıt ve eleştiri üzerine kendisi de spor bir model üretmeye karar verir.

1963 yılında üretilen ilk Lamborghini modeli olan 350 GTV, görücüye çıktığı Torino Otomobil Fuarı'nda otoritelerden geçer not alır. Ferrari karşısına ilk büyük rakibi olarak 1966 yılında Bertone tarafından tasarlanan Niura modelini üretir. Ortadan motorlu Miura 4 litrelik V12 motor ve 5 ileri manuel şanzımana sahiptir. Maksimum 280 km hıza ulaşabilen Miura dönemim en hızlı otomobili olarak tarihe geçer.

1973 yılında üretilen Countach modeli 375 hp gücünde ve V12 motora sahipti. Maksimum hızı 309 km/s idi. Yukarıya doğru açılan kapıları ve büyük hava girişleriyle dönemin en sıradışı tasarımlarından biriydi. Çelik iskelet üzerine desteklenen alüminyum ve fiber parçalar sayesinde 1.500 kg ağırlığındaydı ve rakiplerinden oldukça hafif bir otomobildi.

1987 yılında Chrysler tarafından satılan alınan Lamborghini, 6 litrelik V12 motora sahip efsanevi Diablo modelini geliştirdi. 325 km/s hıza ulaşabilen Diablo'nun 0'dan 100 km'ye hızlanması sadece 4,1 saniye sürüyordu. 1993 yılında modeli eklenen 4x4 sistemi spor otomobiller arasında bir ilkti.

1999 yılında Audi'ye satılan Lamborghini, Diablo modelinin yerini alacak yeni bir model geliştirme çalışmalarına başladı. 2001 yılında 580 beygir güce sahip Murcielago modeli markanın yeni amiral gemisi olarak pazardaki yerini aldı. 2003 yılında üretimine başlanan Gallardo modeli ise markanın en çok satılan modeli olacaktı. 

Lamborghini fiyat listesi sayfamızdan Aventador, Gallardo, Diablo, Huracan modelleri fiyatları ve teknik özelliklerine ulaşabilirsiniz.