Küçük Sınıfın Büyük Sınavı

Küçük Sınıfın Büyük Sınavı
ABD Karayolları Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) ve ufak arabalar için düzenlenen şiddetli çarpışma testlerinin sonuçları geçtiğimiz gün açıklandı. Yaklaşık bir düzine A Segmenti otomobilin katıldığı ve Ağustos 2012 yılında start alan bu oldukça zorlu testte yalnızca bir model kabul edilebilir bir puan elde etmeyi başardı. IIHS tarafından yapılan bu teste göre 11 otomobil içerisinden A Segmenti şiddetli çarpışma testini geçmeyi “Kabul Edilebilir” oyu alarak başaran ve 2014 Yılının En Güvenli Seçimi olmaya hak kazanan model Chevrolet Spark oldu. ABD Karayolları Güvenliği Sigorta Enstitüsü çarpışma testlerinde otomobilleri Kötü, Yetersiz, Kabul Edilebilir ve İyi olmak üzere 4 kategoride puanlıyor. Mazda 2, Kia Rio, Toyota Yaris ve 2014 Ford Fiesta modelleri “Yetersiz” puanı ile çarpışma testinden başarısız oldu. Mitsubishi SpaceStar, Nissan Note, Toyota Prius C, Hyundai Accent, Fiat 500 ve Honda Jazz modelleri ise çarpışma testini geçemeyerek “Kötü” değerlendirmesi aldılar. Ortalamada ‘Kabul Edilebilir' oyu alan tek model olan Chevrolet Spark modeli, karoser değerlendirmesinden ‘Yetersiz', Kafa ve Boyun, Göğüs, Kalça ve bacak bölgelerinde maksimum koruma sağlayarak bu 4 bölgede ‘İyi' olarak puanlandırıldı. IIHS Genel Müdür Yardımcısı Joe Nolan, sonuçları açıkladıktan sonra şu değerlendirmeyi yaptı: “Ufak, hafif otomobillerin doğasında güvenlik zafiyetleri bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle A Segmenti'nden bir otomobil tercih edilirken güvenlik en önemli özellik olmalıdır. Ancak ne yazık ki IIHS olarak görüyoruz ki bu çarpışma testinde A Segmenti otomobiller diğer segmentler kadar başarı gösteremiyor.”

23.01.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
memet 14.04.2014 22:53

Marka felan bilmem çarpışma testleri dört bölü bir oranında yani far kısmıyla eniyi sonuç Suzuki Splash tır. Fakat güvenlik donanım ve fiyat olarak Louis Chevrolet iyi bir fiyat politikası vardır. Daewoo holden Chevrolet opel üç ayrı ülke aynı üretim fakat marka kalitesi bizim ülkede geldiği ülke ile ölçülür. Opel mercedes ford her ne kadar alman bilinsede Menşei ülke amerika dır. Ford fiesta ile Chevrolet sonic (aveo hb) fiyat olarak ve karşılaştırın ford opel Chevrolet aynı kapının aynı Menteşeleri az yaksın fiyat uygun olsun diyorsanız gidip evliya lık öğrenip ucuz üfleyerek en ekonomik yolculuk yapabilirsiniz.kimiler burda marka algısı yaratmaya çalışıyor. Dedem ellibeş yıllık tecrübesi ike araba dediğin beyaz makam arabası siyah traktör dediğin kırmızı olur ama araba benzinli ile traktör dediğin dizel olur.not; araba a noktasından b noktasına ailece güvenli seyehat etmek için şehir içinde hava atıp kapışma için değil. Kapışma yapacaksanız belediyelere yapacağınız toplu dilekçeler ile hafta sonları kimseyi tehlikeye sokmadan adrenalin Pistleri isteyin araç kategorisi de yapılabilir. Saygılarımla araba a noktasından b noktasına güvenli bir şekilde seyehat içindir.

mzr 01.02.2014 20:03

aracın sol önden çarpmış halı hangi marka araç o pozisyonda çarpsa o hali alır buyurun n cap a bakın

freeblackrock 30.01.2014 16:50

bu mu sağlam araba, sol ön lastiğin nerde olduğuna bakmak yeter, aracın kaputunun altında ne varsa sürücünün kucağında. sağ çıkmak mucize olur demek bile güç. tek bir yıldız bile hakketmiyor güvenlik anlamında.

tenda 28.01.2014 16:19

cengiz bey iyi günler. ncap testlerinde chevrolet cruze un rekor puan aldığını sanırım kaçırmışsınız. tüm versiyonlarında 8 hava yastığı ve çekiş kontrol sistemleri ve fren destek sistemlerinin mevcut olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. bunu ncap söylüyor ben değil. bu sitede de cruze veya diğer araçlara tıklayarak test sonuçlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. saygılar.

glmy 28.01.2014 10:22

sn cengiz rumuzlu arkardaş ... realist olun biraz biz burada eski araçların testlerini yorumlamıyoruz ayrıca A bir marka B bir markanın fabrikasında üretiliyorsa bu onun B bir marka olduğunu göstermez

cengiz 27.01.2014 17:40

serra hanım chevrolet her zaman sağlam araba üretirdi demişsiniz, türkiye'de satılanların abd'de üretilenlerle hiç bir ilgisi yok, türkiye'dekiler g.kore'de eski daewoo'ların yerine üretilenler.türkiye pazarına sürülen chevroletler güvenlik standartlarını son bir kaç senede yüksetti,chevroletlerin eski çarpışma testi sonuçlarına bakarsanız en kötü sonuçları alan arabalardan biri olduğunu görebilirsiniz.bu spark'a da amerika'da hiç kimse binmez,abd'de 2000 cc'nin altında araba göremezsiniz.

serra 2 27.01.2014 02:34

herkes kabul etsin chevrolet sağlam araç üretiyor. eskileri de öyle idi.birileri türkiye ile amerika yı karıştırıyor galiba.üzgünüm ama biz daha düne kadar muayene istasyonlarında nasıl vize verildiğini iyi biliriz.kaplama lastiği, kış lastiği diye yutturmaya çalışırız.

M.Asım ÖZMUTAF 26.01.2014 13:10

Her yerde radar var araba da çok fazla.En iyisi ufak ve otomatik araba.Bu nadenle Mazda 2 aldım ve de çok memnunum

Konu 26.01.2014 01:00

Konu güvenlikse en sağlam araç volvo. Onunda sahibi ve ortağı geely. ha birde alman arabaları mercedes bmw audi gerisi boş

bilgin 24.01.2014 19:54

tüm piyasadan çekilmiyor avrupadan 2015in sonuna kadar çeklieceğini açıkladı ama bilinmez yarın başka bi karar alıp çekilmiyorum da diyebilir bunun da garantisi yok. yeni gireceği pazar derken :) o pazarlarda zaten var

justmr 24.01.2014 10:48

yakında piyasadan çekilecek bir markanın birinci olması bence yeni gireceği pazarlar için yapılmış bi reklamdan başka bişi değil.

onur 23.01.2014 20:34

sonuçlar ilginç,toyota yaris çarpışma testlerinde her zaman 5 yıldız almıştır.yine de bu testleri çok dikkate almamak gerekir. a segmentindeki araçlar ne kadar güvenli olursa olsun büyük araçlarla çarpıştıklarında fizik kuralları gereği daha çok hasar görürler.güvenliği birinci kriter olarak görenler a segmenti araçları sadece şehir içi kullanımı için düşünmelidir.

Erkan 23.01.2014 19:36

Çok önemli ve yararlı bir çalışma, çok teşekkür ederim. EuroNCAP gibi herşeye 5 yıldız dağıtan bir anlayış ile yapılmamış. Zaten her zaman şu bir gerçek ABD standartları Avrupa standartlarından çok daha yüksek ve daha güvenli.

Hasan 23.01.2014 14:25

Mustafa42 ona bakarsan Ford Fiesta da ABD'nin otomobili ona niye yetersiz demişler? Hem bu testlerin videolarını izlersen değerlendirmeye sen de hak verirsin.Her olayda bir bit yeniği aramak alışkanlık oldu heralde. ebubekir Fiat 500 de A sınıfındadır.

muzo 23.01.2014 14:25

spark güvenlik çekiş tavan yüksekliği sürüş dinamiği olarak hepsinden daha iyi. tek dezavantajı bagaj küçüklüğü

fatih 23.01.2014 13:11

bi spark sahibi olarak ne kadar doğru bir tercih yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum.Allah kaza bela vermesin muhakkak ama B segmenti araçlardan dahi daha güvendeyim diyebiliyorum. bazıları da kıskanmış olacak eyyamcı ülkelerle karıştırmış olacak bu arada Ford hangi ülkenin markası Papua Yeni Ginenin mi :) şaşırtıcı değil Chevrolet güvenlik testlerinden alnının akıyla çıkıyor tüm modelleri buna dahil. bize de insan olarak tebrik etmek kalıyor insana verdikleri değer ve önemden ötürü.

deniz 23.01.2014 12:56

Sayın Mustafa42 ye katılıyorum, abd otomotiv sektörünün reklamından başka birşey değil. Avrupada yapılacak testlerin neticelerini de görmek lazım

ebubekir 23.01.2014 10:56

Chevrolet Spark A segmenti otomobil olduğu doğru ama diğer kıyasladıkları otomobiller B segmenti araçlardır.Kia Rio, Toyota Yaris ve 2014 Ford Fiesta Mitsubishi SpaceStar, Nissan Note, Hyundai Accent, Fiat 500 ve Honda Jazz

mustafa42 23.01.2014 09:21

tesadüfe bak abd de yapılan testte abd otomobili kazandı :)

Ercan BOZBOLA 23.01.2014 09:07

Marka ve modellere bakınca sonuçlar gerçekten çok ilginç olmuş