Küba'da Yasak Kalktı

Küba'da Yasak Kalktı
16 Şubat 1959 yılında Küba halkı tarafından iktidara taşınan Fidel Castro, ülkeye yapılacak otomobiller dahil her türlü ithalata ambargo koymuştu. Bu, 1959 yılından bu yana Kübalıların hala antika otomobiller kullandığı anlamına geliyordu. Küba için özellikle birçok turistin ülkeye gelmesini sağlayan bu durum 55 yılın ardından artık son buluyor. Küba hükümeti yeni otomobil ithalatı üzerindeki yasağı kaldırmaya karar verdi. Küba yönetimi yaptığı açıklama ile, daha önce özel izin ile gerçekleştirilebilen otomobil ithalatında kolaylıklar yapılacağı ve özel izine gerek olmayacağı açıklandı. Küba hükümeti 2011 yılında, şahıslar arasındaki otomobil alışverişine sınırlama getiren yasayı kaldırmıştı ancak zaten az olan otomobil sayısı yüzünden son 2 yıldır ülkede otomobil fiyatları tamamen kontrolden çıkmış durumdaydı. Öyle ki 60 yaşın üzerindeki pas yığını otomobiller ortalama 10-15.000 USD yani yaklaşık 25.000 TL gibi fahiş fiyatlarla el değiştiriyordu. Küba hükümeti ise Ulaştırma Bakanlığı'nı özel ithalat veya özel ihtiyaç olarak getirilen otomobillerin satışında tek yetkili olarak belirlemişti. Ülkedeki kanunlara göre kişisel otomobil ithalatı yapmak için Ulaştırma Bakanlığı'na yapılan başvurunun ardından aracı satın alacak kişinin parayı nereden bulduğu kanıtlanması istiyordu. Otomobil alacak kişilerde parayı genellikle okyanus ötesi ülkelerde yaşayan akrabalarından aldıkları için nereden bulduklarını kanıtlayamıyorlardı. Bu nedenle de araçların gerçek fiyatından birkaç kat daha fazlasına satıldığı bir karaborsa oluştu ve ardından hükümet ithalatı kolaylaştırmaya izin vereceğini duyurdu. Küba'daki bu yeni uygulama birkaç hafta içerisinde geçerlilik kazanacak.

24.12.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
KİMSESİZ 25.12.2013 17:32

Sayın T.C. el oğlu logodan araba bile yapmış.Türkiye nerelerde ki?

ev5 24.12.2013 22:25

10 numara yorum olmuş.Kapitalizm budur işte

T.C. 24.12.2013 12:03

bu kadar olmasada bizde benzer sıkıntıları yaşadık,kuş serilerine,fiberglaslara,6 ay sıra beklemelere razı olduk,ithalatın önü açıldı,kaliteyi gördük,bu sefer dış ticaret açığı patladı,frenlemek için aslan gibi ötv miz ve kdv miz oldu,yerli oto yapmayı başaramayıp ,yabancıların yaptığı araçları kendi aramızda tartışır olduk,darısı küba lıların başına gibi görünüyor.