Kirpi Dünyaya Açılacak

Kirpi Dünyaya Açılacak
BMC Savunma Sanayi ve Özel Projeler Bölüm Yöneticisi Nadi Postoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir merkezli şirketin 1964 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini, 1979 yılında savunma sanayi dalında üretime başladığını ve 2,5 ton, 5 ton ve 10 ton taktik tekerlekli araçlar ürettiklerini anlattı. Yöneticisi Nadi Postoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir merkezli şirketin 1964 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini, 1979 yılında savunma sanayi dalında üretime başladığını ve 2,5 ton, 5 ton ve 10 ton taktik tekerlekli araçlar ürettiklerini anlattı. Postoğlu, mayına karşı korumalı araç üretimi için 2000'li yılların başında hazırlık başlattıklarını ve 2008 yılında TSK'ya verilmek üzere kısaca Kirpi olarak bilinen aracı ürettiklerini söyledi. Kirpi'nin Türk mühendislerinin tasarımı olduğunu ve yüzde 70 yerli üretimle hizmete sunulduğunu dile getiren Postoğlu, zırhlı araç tasarımını sürdürdüklerini ifade etti. Kirpi'yi üretirken Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri personeli ile sıfırdan geliştirme yaptıklarını ve TSK'nın istediği özelliklerde araç ürettiklerini dile getiren Postoğlu, 13 kişiyi taşıyabilen aracın en büyük özelliğinin mayın ve balistik tehditlere karşı sağladığı yüksek koruma olduğunu belirtti. Postoğlu, Güneydoğu Anadolu'daki operasyonlarda birçok tehlikeye maruz kalan Kirpi'nin taşıdığı askerleri her defasında koruduğunu ve mücadeleye devam etme imkan ve kabiliyeti sağladığını kaydetti. Kirpi'nin Türkiye'nin tüm bölgelerinde kullanma özelliğine sahip olduğunu, her türlü arazi ve iklim şartına karşı dayanıklı olduğunu söyleyen Nadi Postoğlu, ''TSK'nın kahraman ordusunun askerlerinin hayatlarını koruyan bu aracı üretmek BMC camiasına büyük mutluluk vermektedir'' diye konuştu. Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Pakistan gibi 13 ülkede taktik tekerlekli araçlarının kullanıldığını söyleyen Postoğlu, Kirpi'yi de satmak için öncelikli hedeflerinin Asya ülkeleri olduğunu açıkladı. Afrika ülkelerini de hedef pazar olarak belirlediklerini dile getiren Nadi Postoğlu, Kirpi'yi dünyada savunma sanayine yönelik fuarlarda tanıtacaklarını bildirdi.

01.05.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Yusuf Özgür 03.05.2012 17:05

Tamamen katılıyorum, yeter artık motorlar da bizim üretimimiz olsun!
ve butun firmalar artık kaliteye önem versin! arashtırma gelishtirme bölümü olsun yapılan mamülerin kaliteleri sürekli iyleştirilsin!
yoksa anlayın geri kalıyoruz rekabete, ve en kötüsü,
türk malı kalitesiz gözüyle bakılıyor yurt dışında

Ege 01.05.2012 10:59

zırhı,elekrto-mekanik,elektronik aksamı Türkiyede yapılıyor bu güzel ama artık şu araçların ve sivil araçların motorları da yerli olsun.%100 olsun bizim olsun.