Kaddafi'nin Roketi: Saroukh

Kaddafi'nin Roketi: Saroukh

Arapça'da "roket" anlamına gelen Saroukh modeli oldukça ilginç bir hikayeye sahip. 1997 yılında, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi ülkesinde yaşanan ölümlü trafik kazalarının artması nedeniyle güvenli bir otomobil tasarlamaya karar verir.

Sivri burunlu bir otomobilin hem yaralanma riskini en aza indirgeyeceğini hem de önden aldığı darbeyi daha iyi absorbe edebileceğini düşünen Kaddafi, tasarımında ön tamponlara hava yastığı da monte etmeyi planladı.

Tamamen Kaddafi'nin tasarımı olan sert çizgilere sahip adı gibi roket görünümlü Saroukh modelinin üretimi için Libya otomotiv sektöründe adını duyurmuş olan Lidaci firması ile anlaşılmıştı. 1999 yılındaki 30. yıl kutlamalarında ilk prototipi tanıtılan Saroukh modeli büyük ilgi görür.

İlk etapta yılda 100 bin adet üretilmesi planlanan araçta 2.0 litrelik ve 130 beygirlik güç üreten benzinli bir motor kullanılır. 5 ileri manuel şanzımana sahip olan aracın o yıllarda sadece devlet bayrağı rengi olan yeşil renkte üretilmesi planlanır.

2 hava yastığı, navigasyon sistemi, klima gibi donanımları standart olarak sunulması planlanan Saroukh modelinin seri üretimi hiçbir zaman hayata geçmez. 2011 yılında başlayan iç savaş sonucunda ise ünlü diktatör isyancılar tarafından linç edilerek öldürülür.


16.05.2017 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-6935 17.05.2017 09:13

admin, sabah sabah hiç güzel bir haber değil.