Jaguar'ın Gizli Tarihi

Jaguar'ın Gizli Tarihi

1922 yılında 22 yaşındaki motosiklet tutkunu Williams (Bill) Lyons, William Walmsley ile ortak olarak Swallow Motosiklet Yan Sepeti Şirketi'ni kurdu.1927 yılında ise bu iki girişimci motosiklerde kullanılan yan sepet için iki kişilik bir sepet tasarladı.

Motosiklet ek araçları üretimiyle sektöre adım atan bu iki genç adam hızlıca daha büyük ve daha iyi bir şeye yöneldi: Otomobiller.1935 yılında, SS Jaguar adı ile kurulan İngiliz efsanesi otomotiv firması, ilk sportif modelleri olan SS 90 ve SS 100 modelleri ile geleceğin temellerini attı.

Ancak SS Jaguar'ın ismini başında bulunan SS, şirkete negatiflik katıyordu.Suç örgütü sayılan naziler ile bağlantılı "SS" kelimesi, şirkete daha pozitif bir bakış açısıyla bakılması için kaldırıldı ve şirket Jaguar ismi ile çalışmalarına devam etti.

Jaguar için altın yıllar sayılan 1950'lerde şirket, Jaguar Otomobilleri Kuzey Amerika adı ile Amerika Birleşik Devletleri'ne otomobil ihraç etmeye başladı.1951 yılında Mark 7 Saloon modeli ile Jaguar, Amerikan otomotiv pazarına resmi ilk adımını atmış oldu.

Bu dönemde şirketin kurucularından Bill Lyons, otomotiv sektörüne katkılarından dolayı İngiltere'de şövalye ünvanı alarak Sir William Lyons olarak anılmaya başlandı. Lyons'un şövalye ünvanı alması ve Jaguar'ın Amerika kıtasına yayılması, şirketin başarısının kanıtı niteliğindeydi.

Altmışlı yılların başlangıcı ise İngiliz Jaguar için maddi sıkıntıların başlangıcı anlamına geliyordu. Çeşitli mali sıkıntılar yaşayan şirket, yüksek maliyetli yarış programlarından ayrılarak kemerleri sıkmaya başladı.

Bu sıkıntılı dönemden kurtulmak için popüler bir model üretmek isteyen asil İngiliz marka, ürettiği lüks E-Type modeli İngiliz zevkinin sembolü haline geldi. İngiliz sosyetesinin gözbebeği haline gelen Jaguar E-Type modeli,Rolling Stone ve Beatles gibi gruplar tarafından da kullanılarak bir ikona dönüştü.

İngiliz şirketin geçmişine baktığımızda ise Jaguar'ın, XK120 (1948-1954), XK140 (1954-1957), E-Type (1961-1974), ve XK (2006-...) gibi spor otomobilleri ile ünlü olduğunu anlıyoruz. Lüks, şık ve hızlı birçok modeli ile dünyada iz bırakan otomobil üreticilerinden biri olmayı başardı

18.12.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-7469 21.06.2016 02:06

şuanda Tata'nın olmasına üzüldüğüm markadır...