Jaguar C-X17

Jaguar C-X17

Lüks otomobil üreticisi Jaguar, crossover konseptinde geliştirdiği ilk spor modeli bu hafta açılışı yapılacak olan Frankfurt Motor Show'da görücüye çıkaracak. Bu açıklama yapılırken yeni Jaguar'ın nasıl gözükebileceği hakkında da bir ön gösterim yapıldı. C-X17 konseptinde monokok bir yapı kullanılacak.

Aracın hafif ve sportif olabilmesi için yeni ve gelişmiş bir alüminyum gövde dizaynı düşünülmüş. Bu dizayn Jaguar'ın gelecekte ağırlıklı olarak kullanacağı teknolojinin ilk adımı. İngiliz otomobil üreticisinin yetkilileri gövdenin sahip olduğu yeni teknolojiden övgüyle bahsetti. Yetkililere göre yeni gövde yüksek güçlü, hafif sıklet ama tam bir çetin ceviz. Basın açıklamasında “bu gövdeyle geleceğin temellerini attık” ifadesi yer alıyor.

Ayrıca gövdenin yapımında çevreci bir anlayış tercih edilmiş; örneğin tekerlek iskeletinde kullanılan alaşım geri dönüştürülmüş hammaddeden üretilmiş. Yeni gövde teknolojisi tasarımcılara oldukça esnek bir mimari sunuyor. Bu sayede aynı üretim bandında farklı dizaynlara sahip otomobiller üretilebilecek.

Firma bununla daha geniş bir model yelpazesi edinmeyi ve pazardaki payını arttırmayı planlıyor. Üretim aşamasına geçilirse C-X17, Jaguar için yeni bir yönelimi temsil edecek. Firma bundan önce sedan tipine ve spor modellerin üretimi üstüne yoğunlaşmıştı. Açıklamada bir crossover modelin seri olarak üretileceğinden kesin olarak bahsedilmemiş ama beklentiler bu yönde. Yeni teknolojinin kullanılacağı seri olarak üretilecek ilk model yine orta boylu bir premium sedan olacak ve 2015 yılında dünya otomobil pazarına çıkacak.

10.09.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
yasin 23.10.2013 13:43

Zaten bu jaguar evoque 'dan ön ve arka kısımları bir oldukça ilginç

gcan 07.10.2013 21:45

evoque mu ne alaka allah aşkına. bu ön tasarım jaguara özgü zaten

Mustafa 11.09.2013 00:23

evoque'dan çalınmış diyorsunuz da ikiside zaten Tata'nın değil mi?:) çalma olmuyor o zaman:)

Metin 10.09.2013 13:11

resmen evoque'dan çalınmış tasarımı