İşbirliğine Engel Çıktı

İşbirliğine Engel Çıktı
Alman Volkswagen AG ve Japon Suzuki Motor Corp. Şirketleri iki yıldır süregelen başarısız ortaklık girişimi konusunda hukuk savaşını devam ettirmek ya da sonlandırmak üzere tüm seçenekleri tekrar gözden geçiriyor. Her iki tarafında yöneticilerine yakın isimlerden edinilen bilgilere göre Suzuki Yönetim Kurulu Başkanı Osamu Suzuki, anlaşmaya varmak için çaba sarf ettiklerini belirtirken, Wolfsburg merkezli Volkswagen'in de endüstriyel mantık üzerinden yola çıkarak bu ortaklığa sıcak bakıyor. Ancak tüm bu görüşmelerin ve stratejilerin olumsuz yönde olması, tartışmalı ortaklığın Londra merkezli tahkim mahkemesinde görülmeye devam edeceğine işaret ediyor. Volkswagen basın sözcüsü Eric Felber ve Suzuki basın sözcüsü Ei Mochizuki'nin iki şirket arasındaki bu yasal mücadele hakkında yorum yapmak istememesi de kafaları karıştırdı. Stuttgart merkezli LBBW şirketi bünyesinde analist olarak görev yapan Frank Biller: “Her iki şirket de liderlik anlaşmazlıklarının önüne geçmeli. Bunu başarabilirlerse Volkswagen ve Suzuki hala mükemmel bir işbirliği yapabilir.” dedi. Volkswagen Group 2009 yılında Suzuki'nin %19,9 hissesini 1,7 milyar Euro'ya satın alarak Japon otomobil üreticisini en büyük hissedarı olmuştu. Bunun üzerine anlaşmanın bir parçası olarak Suzuki, Volkswagen'in 770 milyon Euro'luk hissesini Osamu Suzuki ve Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Ferdinand Piech aracılığı ile satın almıştı. Bu iki şirketin küçük ve yakıt cimrisi otomobiller üretmek için güçlerini birleştirmesi planı otomobil sektöründeki kriz nedeniyle gerçekleştirilememiş ve iki şirketin birbirini suçlamasıyla yargıya taşınmıştı. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma hedefi ile Hindistan pazarında da büyümek isteyen Volkswagen, Maruti Suzuki Hindistan şirketinin de kontrolünü elinde bulunduran Suzuki ile iş birliğine gitmek istemişti.

30.07.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
hanifi göktaş 02.08.2013 01:10

Volkswagen hedefleri doğrultusunda suzukiye acımayacaktır. suzuki otomobilleri hemen hemen herkese 1. sınıf değil ama sevimli gelmiştir. tez vakitte kurtulurlar inşallah.

mühendis 01.08.2013 11:33

bu fotoğrafı bilinçli mi seçmişler. sanki volkwagen suzuki yi tokatladı der gibi . adamlara bak kavga eder gibi görünüyorlar.

Mustafa 01.08.2013 09:41

Bu nasıl bir fotoğraftır. Eziklik hissimi verilmeye çalışılmış ?