İnsansız Araç Kazaya Karıştı

İnsansız Araç Kazaya Karıştı

Geçtiğimiz gün Amerika’nın Kaliforniya eyaletinden, Google’ın insansız araçlarının ilk defe yaralanmalı bir kazaya karıştığı haberi geldi.  

Google’ın insansız test aracı ışıkta durmak için yavaşladığı sırada arkadan yaklaşan Kaliforniyalı bir teknoloji şirketine ait araç, Google’ın aracına arkadan çarptı. Araçtaki 3 yolcu kazayı hafif sıyırıklarla atlattı.

Tıpkı diğer Google araçlarının karıştığı kazalar gibi bu trafik kazasının nedeni de diğer araçların sürücüleriydi.  Google İnsansız Araçlar Proje Lideri Chris Urmson, kazalara Google’ın insansız araçlarının değil, gerçek sürücülerin kullandığı araçların sebep olduğunu belirterek,  “gerçek sürücüler ile insansız araçlar arasındaki güvenlik ve dikkat farkını bu gibi olaylarla daha iyi anlıyoruz.” Dedi.

Chris Urmson trafik kazasını şöyle anlatıyor: “Bizim aracımızın bulunduğu şerit için yeşil ışık yanıyordu ancak karşı yoldaki trafik yoğun olduğu için bizim aracımız ve önümüzdeki 2 araç, dört yol ağzında kalmamak için Dur levhasının orada fren yaptı. Google insansız aracına, arkadan gelen bir başka otomobil duramayarak 27 km/s hızla arkadan çarptı.”

Google insansız aracındaki 3 yolcu hafif omurga zedelenmesi yaşadı. Kazadan sonra hemen hastaneyi ziyaret eden Google çalışanları, durumları iyi olduğu için hastaneden direk olarak Google California ofisindeki işlerine döndüler.

Google’ın insansız otomobilleri düzenli olarak kazalara karışmaya devam ediyor. Deneysel bir otonom sürüş teknolojisi geliştiren dev şirket, halka açık yollarda gerçekleştirdiği testleri ve kazaları düzenli olarak bir rapor halinde sunuyor.

En son Haziran ayında yayınlanan rapora göre, Google’ın insansız otomobil filosu bugüne kadar 2.9 milyon kilometre yol kat etmiş ve toplamda yalnızca 14 ufak kazaya karışmış. Bu 14 ufak kazadan hiçbiri Google insansız otomobil kaynaklı gerçekleşmemiş.

22.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!