İlk Yerli Otobüs Görücüye Çıktı

İlk Yerli Otobüs Görücüye Çıktı
Ticari araç sektörüne yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri gerçekleştiren TCV, kurulduktan kısa bir süre sonra Türk mühendislerinin çalışmasıyla kent içi toplu ulaşıma yeni bir soluk getirecek olan Centravel'i üretti. Wabco Almanya'dan fren ve süspansiyon sistemleri, TÜV SGS ile homologasyon onayları alınan ve bir milyon km testini de başarıyla tamamlayan Centravel, ilk kez Busworld 2012 Fuarı'nda görücüye çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yerli araçlar yapacak babayiğitler bekliyoruz" demesinin ardından ilk kez bir firma yüzde yüz yerli otobüs üretmeyi başardı. Centravel, Türk imzası taşıyan ilk otobüs unvanıyla katıldığı fuarda ilgi odağı haline gelirken, yurtdışına yönelik seri üretim için önemli görüşmeler yapıldı. Fuarda beklentilerinin üzerinde bir ilgi gördüklerini açıklayan TCV Genel Müdürü Timuçin Bayraktar, Avrupa standartlarında tasarım ve kalite ile toplu taşımadaki iddialarını ortaya koyduklarını belirterek ürün yelpazesi ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki ihalelerin güçlü bir adayı olmaya hazırlandıklarını açıkladı. Yüzde yüz yerli tasarımın ürünü olan Centravel'in modern tasarımı, hafif gövde yapısı, düşük yakıt sarfiyatı ve avantajlı fiyatı ile iddialı bir seçenek sunduğunu bildiren Bayraktar, "Centravel, İvecomotoru, dayanıklı, sağlam ve güvenilir araç yapısı, ekonomik yedek parça bakım avantajları ile düşük yakıt tüketimi sağlayan aktarma organı seçenekleri, konforlu ve güvenli seyahat tecrübesi avantajlarını bir arada sunuyor" dedi.

27.04.2012 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
fatih mert 01.05.2012 23:03

şu aşağılık kompleksinden kurtulun artık.Türkçe de isim mi kalmadı yahu?Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?isme bak bir de yerli olacak!!!

hasan 29.04.2012 14:56

%100 türk diyorsunuz. motoru iveco italyan yani fiat. ismi Centravel yani kısaltma sanırım Centrum travel merkezde seyehat anlamında sanırım. motor ve isim aracın 3/1 demektir. nesi yüzde yüz...

duran 28.04.2012 14:33

yerli araç yapıyorsunuz yabancı isim koyuyorsunuz

Mehmet Şeker 27.04.2012 18:33

centravel yerine türkçe bir isim verilseymiş iyi olurdu

dolmuşcu 27.04.2012 15:53

otobüs almak istiyorsanız isuzu turkuazı öneririm çünkü araç yakıtı bira fazla ama rampada canavcar gibi çıkıyor yol konforuna gelince süper rahat bir araç özellikle modifiye yapmak isteyen varsa da çok yakışıyor. süper bir araç öneririm. özellikle 2003 2004 model motor sesi nerdeyse hiç yok.