İlk Yerli Aracımız Cadillac Oldu

İlk Yerli Aracımız Cadillac Oldu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yerli otomobil üretim projesi kapsamında geliştirilen ilk 3 prototipin fotoğrafını kamuoyuyla paylaştı.

TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen araçlar için Bakan Işık, "2019 yılına kadar seri üretime geçmeyi planlıyoruz" dedi.  Hürriyet Gazetesi'nden Emre Özpaynirci'nin haberine göre, üretilen prototipler birebir Cadillac BLS modeline ait.

Fotoğrafları paylaşılan aracın kokpit bölümünde sadece direksiyonda bulunan Cadillac logosu kapatılarak prototip olarak sunulduğu belirlendi. Tübitak'ın yerli otomobil projesi için Saab ile çalıştığı biliniyordu.

Cadillac ve Saab daha önce General Motors bünyesinde yer alan 2 markaydı. 2006 yılında Cadillac Avrupa pazarında başarı kazanmak için Saab ile birlikte 9-3 platformu üzerinde BLS modelini geliştirmişti. Ancak Cadillac Avrupada istediği başarıyı yakalayamamış ve sonrasında da Saab markası iflas etmişti.

13.10.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
bora67 18.10.2015 03:30

Bu ülkede zaten ne zaman doğru bişey yapılıp ilerlemeye çalışılsa bi yafta takılır öyle yada böyle yapılacak olan bu araca millet olarak destek olmalıyız sahip çıkmalayız dünyadaki ticari suv binek bütün araçlara bakın hepsi birbirinden kopya almıştır...

Murat S. 18.10.2015 00:09

Hala kopya diye konuşanlar, Twitter'dan kopya yapmasın. Biraz gazete okuyup, televizyon seyretsin. Koskoca Renault, Nissan'ın Qashqai modelinin üzerinde 1-2 değişiklik yapıp piyasaya Kadjar diye sunuyor. Eğer kolay bir şey olsaydı Kadjar sıfırdan tasarlanmaz mıydı? Ekstra 1 milyar dolar maaliyet yerine tercih edilen hali hazırda bir platform. Saab'ın genel müdürü açıklama yaptı, Tübitak ile ortak çalışıyoruz diye. Yerinde ve doğru bir karar, başarılı olacağına eminim. En azından 5 yıl sonra makam araçları elin Mercedes'i olacağına bu araçlar olacak.

tokay ceritoğlu 17.10.2015 10:57

resmi açıklamalara göre saab 9-3 ün tüm isim,fikri ve mülki haklarını satın aldığımız ifade ediliyor,yeter artık kimse engel olmasın ,dış ve iç bilinçli engellemeler olacaktır,bunlara akıllıca engel olup şu arabayı yollarımızda ,kendi işçimizin ve üstün kabiliyetli kobi yan sanayicilerimizle gayretleriyle yaparız,zaman içinde özgün modeller geliştiririz,yurt dışı çalışan tasarımcılarımızla dolu,gölge edilmesin başka ihsan istemiyoruz,bu araca İMECE adını verelim,herkesin emeği ile olacak.

ismet tufan 16.10.2015 15:08

bu aracı eleştirenler bilin ki Devrim ve Anadolu araçlarının başına gelenleri bu araç için getirmeyeceğiz.ve İNŞALLAH bu araç çıktığında koşarak gidip alacaksınız.siz istiyorsunuz ki en küçük parçasına varana değin memlekette üretilsin bunu hangi marka yapıyor.araştırın öyle konuşun.bırakın adamlar bir üretsin..haaa bazı şeyleri kendinize yakıştırın artık...

Aykut Baran 15.10.2015 08:57

Alt yapı falan hepsi birer yalan resmen aracı giydirmişler bizleri kandırıyorlar Yerli Uçak yalanının ikincisinden başka bir şey değil. Ülkemiz zaten araba üreten tesisleri mevcut yapabilir yapamaz demiyoruz ama bu seçim yatırımı %100 aynı olan arabayla biz araba üretiyoruz diyemeyiz. Tasarımı bile yok eğer alt yapı ise Bursa - Kocaeli fabrikalar ne diye duruyor 2002 tasarlanmış üretime başlamış arabayı bile çok güzel diye yorum yapılıyor girip baktınız mı 2015 modelleri nasıl diye. Resmen Türk halkıyla alay ediliyor....

Yusuf K. 15.10.2015 12:13

Milletimiz akıl tutulması yaşıyor. dediğin gibi içerisindeki en küçük ayrıntılar bile ne yazık ki aynı. bu aracın yüzde biri bile ait değil ki övünelim. İnsanlar mutlu olmak için inanıyor

Mustafa Onur 14.10.2015 17:53

En başta bu olay tamamen Türk halkına bir hakarettir. İlgililerin derhal istifa etmeleri gerekli bunun dışında ;
Yerli otomobil üretimi meselesi aslında karlı olmayacak bir yatırım olarak görüyorum. Çünkü;
Rakipler Renault , VW , Audi , Peugeot vs. birçok firma var ve her konuda inanılmaz yatırımlar yapılmakta Renault'un enjeksyon bölümüne ayrılan bütçe 70 milyon dolar daha üst segmentlerden Audi sadece tasarım için geçtiğimiz yıl 280 milyon dolar yatırım yaptı.

Rakipler çok güçlü ve satılabilirliği düşük ANCAK ticari araçlarda,

Minibüs , pikap , otobüs , traktör gibi otomotiv sektörünün diğer dallarına daha fazla yatırım yapılması ülkeye daha fazla katma değer getirir diye düşünüyorum. Zaten bu alanda çalışmalar yapan yerli firmalar var ve kesinlikle desteklenmeliler.

%100 yerli diye birşey yapmak imkansız ve mantığı yok herkes her konuda çok iyi olamaz Renault'da %100 fransız değildir Toyota'da %100 Japon değildir.Velhasıl kelam kimse içini karartmasın otomotiv sektöründe hiçbir şey yapmıyor değiliz...

Ahmet Bey 18.10.2015 13:37

Ben katılmıyorum çünkü rakip firmalar da bu yollardan geçti hiçbir marka bu seviyeden başlamadı herşeyin bir başlangıcı var örnek hyundai adamlar nasıl başlamış ve şuan küresel anlamda neredeler bakabilirsiniz. Ayrıca benim bu olaylardan önceden de söylediğim gibi sıfırdan yeni bir araç üretmektense bir aracı sadece kendi markamız adı altında üretmemiz daha doğru olur ( örnek verdiğim araçlar b+c sınıfı sedan aile araçlarıydı) böylece olası pazara giriş, araç hakkında müşterilerin kötü bakması riskinide düşürmüş oluruz ayrıca üretim sürecinde yaşanacak problemlerin çoğunu azaltmış oluruz. İlk zamanlarda kar getirmeyecektir elbette ancak şunu da düşünmemiz lazım ülkemizde kendi markamız altında ürtetim tesisi kurmamız vatandaşlarımıza ekstra istihdam sağlayacaktır kar tablosu nötr de olsa ülkemize faydası olacaktır. Ha dersenki bu olaylar normal mi diye kesinlikle anormal birşeydir hiçbir firma prototip halindeki araçları basına açmaz ve en önemlisi %80-85 oranda yerli olacak demek çok yanlış oldu. Yinede yerli araç için sevinçliyim fiyat avantajı da olursa alırım.

tokay ceritoğlu 14.10.2015 09:54

ne güzel işte,bir yerden başlandı,bunu tenkit etmenin,küçümsemenin alemi yok,hele şükür bir arabamız ve markamız olacak,bizde tr olarak F 16 ve F 35 gibi uçaklara parçalar,bmw,mercedes vb otomobillere yan sanayi ürünleri yaptığımızıda basından duyuyoruz,bırakın lüks araç olsun yerli olsun,her yıl makam araçlarına dışarıya para ödüyoruz,jaguar satılırken almadık da ne oldu hintliler aldılar şimdi crossover,suv geliştirdiler,cesaretle sonuna kadar devam edilmeli,ha gayret babayiğitler,sonuçta sizler ve ülkemiz kazanacak.

Önder Şahin 14.10.2015 16:08

saab satılırken keşke alsalar demiştim ama olsun altyapısını baz almışlar.

Önder Şahin 13.10.2015 19:05

Aracın platformu gm tarafından üretilmiştir. Fiat Croma,Chevrolet Malibu,Opel Insignia,Opel Signum,Opel Vectra,Saab 9-3,Saturn Aura gibi modeller aynı platfoma sahiptir. bir model baz alınarak böyle bir şeyin yapılmasının sebebi bence platformu ve kaportayı sıfırdan tasarlayıp üretmenin zaman alması. bu zamanla olacak bir şey. amerika'yı yeniden keşfetmenin anlamı yok. özellikleri açıklansın test edelim fiyatı uygun olursa alırım.