İlk Akıllı Otomobil Duesenberg Model J

İlk Akıllı Otomobil Duesenberg Model J

1913 yılında motor üretimine başlayan Fred ve August Duesenberg kardeşler 1930'lı yıllara geldiklerinde Amerika'nın ilk 8 silindirli motorunu üretmeyi çoktan başarmışlardı.

Duesenberg asıl büyük çıkışını 1920 yılında üretimini duyurdukları Model J ile yaptı. 6876 cc ve 265 hp güç üreten ve zamanına göre oldukça performanslı bir otomobil olan Model J, Clarke Gable gibi Hollywood starları ve bazı Avrupalı saltanat üyelerinden hemen sipariş almayı başarmıştı.

Özel üretim yapılabilen Model J'de, ana gövdeyi oluşturan karosere müşterinin talepleri doğrultusunda tasarım uygulayabiliyordu. O nedenle Model J tasarımları birbirlerinden farklı olabiliyordu.

Mekanik olarak uyarı ışıkları ile tasarlanmış bir yol bilgisayarı barındıran Duesenber Model j, alanında dünyanın ilk yol bilgisayarına sahip otomobili olarak gösterilmektedir. Buna göre bu sistem benzin göstergesi, altimetre, barometre ve yağ basıncı gibi değerleri gösterebiliyor ve ayrıca yağ değişim zamanı uyarısı da verebiliyordu.

Fred Duesenber'in bir trafik kazasında ölümü nedeniyle 1938 yılında iflas eden şirketten günümüze kalan 1931 üretim yılına ait bir Model J geçtiğimiz yıllarda 10 milyon dolara satılmıştı.18.07.2017 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!