İhtiyar Delikanlı Fuarda Yakalandı

İhtiyar Delikanlı Fuarda Yakalandı
Frankfurt Motor Show açılışında Porsche 918 Spyder, ünlü Nürburgring pistinde kendi kategorisinin tur rekorunu kırdı. Haliyle bütün gözler bu yeni modele çevrildi. 918 Spyder tüm ilgiyi üzerine çekerken aynı salonun bir üst katında daha sessiz sakin bir şekilde gösterimi yapılan başka bir model daha var: Porsche 959… Fuarda sergilenen 959 herhangi bir 959'dan daha farklı. Çünkü sergilenen model, kısa bir süre geçerli olsa da yarışseverler için hala bir efsane olan orijinal bir Grup B prototipi. Porsche 959, 80'li yılların başında bir Grup B ralli arabası olarak tasarlandı. Amacı da o zamanın efsaneleri orijinal Audi Sport Quattro S1, Ford RS2000 ve Lancia Delta S4 gibi araçlarla rekabet edebilmekti. Çok geçmeden Porsche yetkilileri aracın sadece yarış için değil halka açık yollar ve genel satış için de büyük bir potansiyele sahip olduğunu fark ettiler. Porsche 959'u Ferrari F40'ın doğrusal yaklaşımıyla mücadele edecek bir teknoloji harikası haline getirdiler. Halka açık yollar ve genel satış için yapılan düzenlemelerle 959, Porsche için çığır açan bir model haline geldi, firma tarafından daha sonra geliştirilecek olan bazı modellere doğrudan veya dolaylı olarak etki etti. Örneğin; ilk dört çeker 911 Turbo için esin kaynağı oldu ve Carrera GT ile az önce bahsettiğimiz 918 Spyder'ın temelini oluşturdu. Fuardaki orijinal Grup B prototipinde 450 beygir gücünde, çift turbo beslemeli 2.8 litre flat-6 motor var. Görünüşü ve motoruyla “80'lerin Alman Klasikleri” sergisindeki diğer tüm araçlardan ayrılıyor. Sergi sayesinde biz de eski bir dostu görmüş olduk, bir nebze olsun fotoğrafa bakıp o güzel günlere geri dönelim.

13.09.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Nurican Hızır 15.09.2013 02:13

Porsche 959 görünce eski bir dostumu görmüş gibi oluyorum. Her seferinde bu heyecanı duyarım. Fuarda gözünden kaçmaması iyi olmuş. Bari hasret giderdik. Sağol.

retketta 13.09.2013 19:58

Bu araç günümüz için bile teknolojik sayılabilir. Tek kelimeyle efsanesin 959!