Honda Türkiye Fabrikası Kapanıyor

Honda Türkiye Fabrikası Kapanıyor
Honda tarafından yapılan açıklamaya göre uluslararası üretim planlarının revize edilmesi nedeniyle Türkiye ve İngiltere'de bulunan fabrikaların 2021 yılında üretime son vereceği açıklandı.

Yapılan açıklamada, elektrikli otomobil üretimine ağırlık verileceği ve bu nedenle tesislerin daha yüksek üretim hacmi olan ülkelere kaydırılacağı vurgulandı.

Markanın İngiltere fabrikasında 3.500 çalışan ile yıllık 150.000 araç üretilirken, Türkiye'deki Şekerpınar Fabrikası'nda ise 1.000 çalışan ile yıllık 38.000 adet otomobil üretiliyor.

Honda'nın aldığı karar sonrası, ilk etapta tüm modellerin üretimine Japonya'da devam edileceği düşünülüyor.

20.02.2019 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-5375 28.02.2020 04:33

robotik sistemlerin g 5 uyumlu en son versiyonları ile fabrika kuruyorlar ucuz işçiye ihtiyaç duyulmuyor artı elektrikli araç diye bir gerçek var 4-5 sene içinde şu anki araçlar üretilmeyecek koca fabrikalarda 15- 20 kişi çalışacak yani paranın dini imanı veya güveni diye bir şey yok yüzde 25 e bunu anlatamıyoruz

Misafir-3366 21.03.2019 15:23

bu işler böyle güven ortamı yok olursa adamlar uçar
a haber izleyerek dünyayı okumaya çalışırsanız tercihleriniz de ona göre olursa markalar ülkenizden çekilir

Misafir-1242 13.03.2019 08:26

ingiltreden niye çekildiler uzun vadede güven vermiyorlar mı elmi koyuyorlar karı varsa kalır karı yoksa çıkar kural budur

Misafir-2350 12.03.2019 10:05

Empati yapmayı öğrenmeli insan! Honda fabrikasının sahibisiniz ve Türkiye'den cekiliyorsunuz.. belki siz fabrikayı buraya kurmazdiniz bile. Kafasına göre yönetilen ülkelerde yatırım yapılmaz, yarın ne olacağını bilemezsiniz ve guveneceginiz bir yasa yoktur. Honda ne için çıktı bilemeyiz ama bu bile başlı başına yeterli

Misafir-8638 11.03.2019 14:20

apple bile çinde üretiyor amerikada kendi ülkesinde değil, yani hondanın ülkemizde fabrikası olması çok iyi bir şeydi, ama arkadaşın dediği gibi ülkeye güven azaldı her an her şey olabilir el konabilir vb korkusuyla işadamları iş yapmaz. kapatır farbrikasını gider.

Misafir-6159 11.03.2019 10:58

Güven endeksi yatırımcıyı böyle hareketler yapmaya iter. Bu çok normal.

Misafir-9525 07.03.2019 21:06

Turkiyede sattigi 15bin araç hic bir sey degil ayda 1200 arac eder. Koyar gemiye gönderir. Ilerde bu 15binin daha da dusecegine kanaat getirdiyse elektrikli arac icin ilave niye yatirim yapsin. Vw grubunun her fiyat skalasinda piyasada ezici ustunlugu var

Misafir-7529 05.03.2019 22:22

Uzun vadeli politikalarımız olmayınca Türkiyeden çekilmeleri de normal

Misafir-8190 28.02.2019 15:58

elektrikli araçlar geleceğin yıldızı filan derken gelecek geldi kapımıza. yapacak bişey yok.nur topu gibi 1000 tane işsizimiz daha oldu.

Misafir-2474 23.02.2019 17:40

demek ki neymiş, ne honda ne de başka marka ülkemizde kara kaşımız kara gözümüz için fabrika falan açmıyor, risk yada daha iyi bir pazar gördükleri anda fareler gibi kaçıyorlar. bu yüzden honda "yerli malı" logosuyla milli duyguları sömürmekten başka bir şey yapmıyormuş, ne milliyetimiz ne insanımıza istihdam falan yaratmak değilmiş derdi. bu yüzden buradan "milliyetçilik" adına honda ve ya diğer markaları savunanlar bir kenara geçin lütfen. honda, renault yada başka bir şey almak milliyetçilik falan değil yani.
ülkemizi, milletimizi çok seviyorsak daha çok çalışıp, üstün beyinleri öncelikle ülkemizde tutup onlara her türlü imkanı sağlamalıyız. bizi asıl büyütecek olan şey yabancı hayranlığının, üretimsizliğin, kendimiz üretebilecekken her şeyi dışarıdan almanın ekonomi başarısı olarak gösterme cahilliğinin egemenliği değil, bilginin çalışkanlığın, üretimin egemenliğidir.

Misafir-5172 22.02.2019 20:26

Japonlar ne düşünür bilmem ama avrupa ile olan gümrük vergileri kaldırıldı.Bu da Japonların Avrupada araç üretmek için bir nedenleri kalmadığını gösterir.Belki de kendi ülkelerinde üretim yapma kararı aldılar.Opel gibi fabrika alanını depo ya da lojistik alan olarak kullanabilirler.Artık yaşayıp göreceğiz.

Misafir-7783 22.02.2019 14:56

Honda elektrikli otomobil üretmeye ağırlık verecek ama Türkiyede günde 175 araç üretiyordu.Burada üretilen araçlarda ağılıklı olarak yurtiçi ve çevredeki diğer ülkelere gidiyordu (ağırlıklı olarak ab ülkesi dışında kalan ülkeler)
Yani honda şimdi bu kadar yüksek kapasiteli bir fabrikayı kapatıp çok daha az rağbet gören elektrikli otomobil mi satacak?
Mısır da, fas ta, katar da.,Türkiye de?
Yakında afrikada honda fabrikası açılacağını ve bize de oradan araba grleceğini duyarsak şaşırmayalım

Misafir-5376 21.02.2019 23:23

Altta yorumum vardi fakat diger yazilan yorumlardaki yanlis yazilanlara karsin tekrar belirtmek isterimki Honda yazili aciklamasinda Izmitteki ve Ingilteredeki fabrikalarini 2021 de KAPATIYOR bakin uretim durdurmuyor direk kapatiyor.Umarim hukumet yada Sn Cb mudahale ederde orta bir yol bulunur yoksa buda Opelon hikayesi gibi olacak.

Misafir-7172 21.02.2019 17:40

m.5843 durumu çok güzel şekilde özetlemiş.
fabrikanın kapanması,Honda'nın türkiyeyi terk etmesi söz konusu değil.
olay revizasyondan ibaret.eski içten yanmalı motor üretiminde kullanılan standlar,robotlar,makineler sökülüp yeni modern üretim ekipmanlarıyla (elektrikli-hybrid otomobil üretimine uygun materyaller) yer değiştirecek hepsi bu.
Dizellere getirilen yasaklar dolayısıyla yakıt ekonomisi anlamında elektirikli-hybrid araçlara geçmek şart olmuştur, bence iyide olmuştur.saygılar...

Misafir-2425 21.02.2019 14:44

Tuhaf gelenler şunlar; Türkiye de rekor üstüne rekor kırdıklarında gidiyorlar, madem geç de olsa piyasanın istediğini yaptınız ve de uyguladınız olumlu sonucunu tam olarak beklemeye neden sabredemediniz, sizin satışlarınız içerde de ve dışarda da iyiydi hatta zararınız da yoktu, büyük öngörüsüzlük , İngiltere eksenli olumsuz yaklaşım, pişmiş aşa soğuk su katmak, kendi ayağına kurşun sıkmak ve bu konu siyaset ve hatta karlılık dışıdır, tamamen Türk halkına ihanet ettiniz. Daha önceleri 2001 krizinde Opel Torbalı yı kapattı Vectra gitti en iyi araba seçilmişti senelerce, Opel sonraları pişman oldu sonunda her iki ülke de kaybetti, hala imkan varsa bu Honda fabrikası üretimine devam etmeli ve bu karar mutlaka durdurulmalıdır, elektrikli istiyorlarsa kimse Honda nın elini tutmuyor fabrikayı elektrikli araba üretimine döndürsünler, giden fabrika geri gelmez marka başkasının da olsa tüm yan sanayii ve çalışanlarıyla beraber milli bir servettir ve ayrıca bilgi birikimi ve teknoloji ve hatta kısmen de olsa sektörel itibar da gider. Adamlar Avrupa da fabrika açtırmak için kırk takla atarlarken, Hyundai vb. nice fabrikaları el aleme kaptırmışken bu kapatılma ve üretimi durdurmaya da seyirci kalınması büyük akılsızlık olur.

Misafir-8756 21.02.2019 10:50

Bir kaynaktan aldığım bilgiye göre, Şekerpınar fabrika sadece Civic üretimini bırakıyor ilk aşamada.

Misafir-2624 21.02.2019 02:09

Yok efendim" honda giderse avrupa ile rekabet edemezmiş."
Tam tersine avrupa da rekabet edebilmek için japonyaya gidiyorlar. Anlaşma detayları internette yazılı. Ama bunun bahane olduğu en azından honda Türkiye için aşikar. Çünkü üretiminin yarısı yurtiçinde satılırken, ihracat yapılan ülkeler Avrupa da almanya, Polonya ve Romanya dır. Diğer Avrupa ülkerinde ise ihracat çok azdır.Ağrılıklı olarak ise ihracat mısır, İsrail, bae, Suudi Arabistan, Kuveyt, katar ve diğer kuzey afrika ülkelerine yapılmaktadır. Yani üretiminin yarısı toplam 33 ülkeye gidiyor ve bu ülkelerin çoğu, ab ile yapılan anlaşmanın geçerli olmayacağı pazarlar. O zaman neden gidiyorsun honda?
Ayrıca göçük sorununu iyi yönetemeyen, bir süreliğine de olsa müşteri ile dalga geçen honda Türkiye ye, 100 araç ile konvoy yapıp fabrika basanlara(göçük mağduru olanları ayrı tutuyorum ama arabasının jantından tutun, lastik açılarına kadar, süspansiyon yaylarını değiştirip, arka bagaja devasal rüzgarlıkları takıp arabası satılmayınca göçüğü bahane edip yeni araç isteyenlere kadar. Tanıyoruz hepsini), hemen koştur koştur cumhurbaşkanlığına gidip honda bize sıfır araç versin diye şikayet edenlere de ayrıca teşekkür ediyoruz.
Bu arada honda Türkiye nin iç pazardaki daralmadan oldukça rahatsız olduğunu da gazeteler yazmıştı. Ayrıca mısır gibi yerlerde Türk mallarına karşı tepki olduğunu da belirtmek de fayda var.
Elektrikli araçta da pazarı olmayan bir ülkede bu aracı üretmenin pek bir mantığı yok. İngiltere de ki fabrika boşa çıkıyor. Elektrikli araç için orada çok daha fazla yan sanayi, yetişmiş insan gücü ve pazar payı var. Orayı tercih edeceklerdir.
Türkiye de ise şu an yapmaya devam ettikleri civic, hrv, jazz gibi araçların yedek parçalarını üretmeye devam edeceklerdir
Umarım birşeyler olur fikirleri değişir ve kalırlar.
Sony deTürkiye ve Afrika da ki cep telefonu pazarından aynen bu şekilde çekilmişti.
Japon gidiyorsa vardır bir sıkıntı.

yıldızsever 20.02.2019 21:56

Hondanın gidiş amacı, artık elektrikli otomobillere yoğunlaşmasıdır. Honda, küresel üretim ağını yeniden gözden geçirme ve yapılandırma kararı aldı. Bu karar da Honda'nın kendi ifadesiyle; elektrikli otomobillere verilen önemin artması sonucu ortaya çıktı. Bundan sonra ülkemizde Honda ikinci ellerde önemli fiyat düşmelerini göreceğiz.

Misafir-1987 20.02.2019 17:01

e şimdi yerli üretimciler ne yapacak? *** kendimiz üretmedikten sonra kendi ülkemizde üretilen yabancı sermayeli araçları almanın hiç faydası yok adamlar böyle kapı dışarı eder seni darısı renocuların başına. Adamlara haklı diyemem honda şuana kadarki en büyük satışları yapmıştı geçtiğimiz iki sene buna rağmen bu kararı alıyorlarsa haksızlardır. Doların ve ötvnin etkilemediği iki üç firmadan biriydi yoksa yine mi kandırıldık yahu

Misafir-5690 20.02.2019 16:24

honda fabrikayı kapatırsa mazda ve subaru gibi olur. TÜRKİYEDE üretim yapan firmalarla rekabet edemeyeceği gibi AVRUPADA üretim yapan firmalarla da hem TÜRKİYE de hem de AVRUPADA rekabet edemez. japonya ile avrupa birliğinin gümrükleri sıfırlaması bunu değiştirmez. suzuki,nissan,toyota bu gerçeği görerek Avrupa da üretim yapıyor. HONDA Amerika ve uzak doğuya öncelik verecek. AMA bence kendi kaybedecek

Misafir-4491 20.02.2019 16:22

Çalışanlar için gerçekten endişe verici umarım Honda işini layıkıyla yapan Türk işçisinin yanında durur ve fabrikayı kapatmaz

Misafir-5565 20.02.2019 15:27

Yazık, çok üzüldüm. Çok sattığı halde fabrika açmasi gerekenler açmıyor; mevcutlar da kapaniyor. Bu duruma ivedilikle çözüm bulunmalı. Binlerce insan işsiz kalacak, yan sanayi de etkililenecek. Gerçi honda üretim hacmi en düşük fabrikalardan biriydi ama yine de yazık.

Misafir-5843 20.02.2019 15:26

Arkadaşlar bu kadar karamsar olmayalım,
her işte bir hayır vardır.
Honda fabrikayı kapatmıyor sadece hindistan veya pakistan gibi bir ülkeye taşınacağı için mecburen üretime son veriliyor.Dizellerin istanbul'a girişinin yasaklanması söz konusu olduğu için dizellere alternatif olacak olan elektrikli plug-in hybrid otomobil üretimi söz konusu ülkemizde.istanbul'un yoğun trafiği (başta dizel motorlar olmak üzere,içten yanmalı motorların kademeli olarak üretimine son verilecek) hava kirliliğinin artmasında çok büyük etken, bu sebeple başta toyota olmak üzere, renault,hyundai vede honda elektirikli araçları ülkemizde üretilecek.
dolayısıyla elektirikli hybrid araçlar için yeni bir düzenleme (kaçınılmaz olarak) şu günlerde söz konusu.
Firmaların ''dizeli getir, hybridi götür..'' adı altında kampanyalar yapılacağı söyleniyor.
malum piyasa koşulları dolayısıyla zaten hükümet uzun süredir bu konuda çalışıyor kanun hükmünde kararlar bitirilme aşamasında olup, çok yakında yürürlüğe girecektir, merak etmeyin.
Siz siz olun şu günlerde otomobil almayı düşünüyorsanız ya bu kararınızı erteleyin yada aciliyetiniz dolayısıyla otomobil alacaksanızda benzinli yada elektrikli-hybrid bir otomobil alın.

Misafir-1728 20.02.2019 13:44

şirket geleceği için doğru bizler için kötü bir karar olmuş. kapitalizm asla daha fazlasını kazanmak varken azına tamah etmez ki böyle çok uluslu şirketler artık devletler gibi hatta iyi yönetiliyor.bir çok aile işsiz ekmeksiz kalacak şimdiden bunun için devletin adımlar atması lazım yerli otomobil için kamçılayıcı bir gelişme olabilir en azından diye umut ediyorum.
hondanın ayrıldığı yerde toyota ya boşluğu lehine çevirmek isteyecek işlerini büyütecek ki düşük ihtimal yada oda orta vadede üretim politikalarını ekonomisi daha güven veren ülkelere taşıyacaktır. bir subaru kullanıcısı olarak subaru gibi az sayıda satıcılarında ülkeden ilk çekilenlerden olacağına inanıyorum. Avrupa arabaları içinse bir çekilme olacağına inanmıyorum. fiat renult zaten en uygun fiyatlı otomobilleri sunuyorlar gerekirse kaliteyi daha da düşürüp sunarlar onlar için ulaşımı kolay hacmi yeterli pazarız tabi vw bmw gibi grupların ne yapacağı anlaşılmaz zaten ülkemize pek değer verdiklerini düşünmüyorum yoksullaşan bir ülkede premium araç zaten kaç kişiye hitap eder ki..

tokay ceritoğlu 20.02.2019 13:34

vw neden gelmiyor,fabrika açmıyor derken hondanın gitmesi üzücü ama şaşırtıcı değil,kimse babasının hayrına başka ülkede fabrika açmıyor,avantajlı olmazsa insanlar çekip gidiyorlar.otomotivde satışlar düşünce bayiler kapatır diyorduk fabrika kapandı,oldukça can sıkıcı olduğu yan sanayi ailesiyle birlikte düşününce hasar ortaya çıkıyor.belki elektrikli,hibrid üretimine başlamaları içinde özel teşvikler verilmesinin pazarlığını yapacaklardır,çünkü görüşmeler sürüyor diyorlar.

shougun 20.02.2019 11:56

Ulkemiz ve bolge adina gercekten cok uzucu,kimbilir kac aile bu durumdan olumsuz etkilenecek! Saglam fabrika sayisi gitgide azaliyor ki ben octavia kullanicisi olarak civic teni haloni cok begeniyorum,ozellikle yol tutus ve sase kalitesi cok iyi.

Misafir-6055 20.02.2019 11:08

Hondaya talep azalacağında fiyatlarının biraz düşebileceğini düşünüyorum.

Misafir-2071 20.02.2019 10:27

Kendilerince çok doğru, mantıklı bir karar olmuş. haziran-temmuz 2018'den beri Türkiye'de durmanın anlamı yok işletmeciler için, özellikle de yabancılar için. yakın zamanda toyotanın ve daha sonra da renault ile fiatın da benzer şekilde kararlar alabileceğini düşünüyorum. ülkenin geldiği, getirildiği yer=KORKUNÇ!!!

Misafir-5887 20.02.2019 06:38

kaçan kaçana. japonya ile avrupa yüzde 10luk gümrük vergisini kaldırınca honda strateji değiştirdi.