Hidrojenli Mirai Satışa Hazırlandı

Hidrojenli Mirai Satışa Hazırlandı
Toyota'nın yakıt hücresi ile çalışan elektrikli otomobili Mirai, Amerika sahillerine ayak basmasından tam 1 ay sonra, şimdi de yakıt hücreli Mirai topluluğu, Toyota'nın Bristol limanında bulunan ithalat limanına indirildi.

Peki Toyota Mirai modeli ilk önce yalnızca Kalifornia'lı kullanıcılara ulaşmıyacak mıydı?

Evet, öyle olacak. Ancak Eylül ayında satışa sunulacak Toyota Mirai modelinin ilk avrupa sevkiyatları da böylelikle başlamış oldu.

Bir başka deyişle, Toyota'nın küresel pazarda tanıtmak istediği dünyanın ilk seri üretim yakıt hücreli sedan otomobili, 4 kapılı Toyota Mirai, Avrupa'da bazı pazarlarda satışa sunulacak.

Bu sayede Toyota, hidrojen yakıt desteği veren Avrupa ülkelerinde geliştirmelere de devam edecek.

Toyota Motor Avrupa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Karl Schlicht, yeni Mirai ile ilgili "Mirai ve yakıt hücresi teknolojisi gibi temiz, güvenli ve eğlenceli mobilitenin peşinde 100 yıllık bir deneyim edindik. Geleceğin Avrupa yollarında şekillenecek hali ilk Toyota Mirai modelinin teslimatını Eylül ayında ilk müşterimize tapmak istiyoruz. 15 yıl önce Toyota Prius ile olduğu gibi, ibreleri değiştiren bir başka yenilik yaparak, pazara denenmemişi getirmekten gurur duyuyoruz." açıklamasını yaptı.

Şimdilik sınırlı sayıda yakıt hücreli elektrikli otomobil Mirai'yi Avrupa'da satışa sunacak Toyota, şimdiden siparişlerin ciddi bir kısmının satıldığını belirtti.

Kaliforniya'lı Toyota Mirai müşterileri için ise online sipariş platformunu açan Toyota, yakıt hücreli modele sahip olmak isteyen müşterilerin formu doldurup, onay beklemelerini istiyor.

Hidrojen yakıt hücresi ile enerji üreten Toyota Mirai, 4.2 litre /100km yakıt tüketimine denk gelen, tek tam depo hidrojen dolumu ile 502 km yol kat edebilecek.

12.08.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-3609 30.01.2016 13:59

teknolojide Japonlar ve Toyota açık ara önde. 1997'den beri hibrit araç üreten ve bu sürede 8 milyon satış yapan Toyota şimdi de çevre dostu hidrojen motorda öncü konumunda. geleceğin teknolojisini şimdiden üreten Toyota'yı tebrik ederim. çevre katili, traktör sesli, fosilleşmiş dizelleriyle emisyon skandalı yapan firmalara örnek olur diyelim.

vedat çalışkan 12.08.2015 20:52

Aracın bahsedilan yakıtı olan hidrojenin litresinin maliyetini de habere ekleseydiniz daha anlamlı olabilirdi. Bu sayede dizeller veya hibritlerle kıyaslardık. Gerçi bu araç Türkiye'ye gelirse öncelikli olarak hidrojen litre fiyatına bol bol vergi gelecektir. Performans verileri de merak konusu.
Fotoğrafta görünen araca gelecek olursak; bu tip ile bedava yaksa yine de satılmaz.