Hasar Ruhsata İşlenecek

Hasar Ruhsata İşlenecek
Otomotivciler, ikinci el araçların alım satımını yapan firmaların ödediği, yüzde 1'lik KDV tutarının, indirim konusu yapılabilmesini öngören kanun değişikliği konusunda, Maliye Bakanlığı'na görüş sunacak. TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi toplandı. Sektör temsilcileri, maddi hasarlı trafik kazasına karışan araçların, zorunlu mali trafik sigortası ve kasko sigortası poliçesine, hasarın derecesine göre, ağır veya tam hasar gördüklerine dair kaydın işlenmesinin gerekli olduğunu dile getirdi. Sektör temsilcileri, araç muayenesi sırasında, aracın kilometre bilgisinin de tespit edilerek, TUVTURK kayıtlarına işlenmesini isterken, sigorta şirketleri tarafından görülebilir hale gelen kilometre bilgisinin, zorunlu mali trafik sigortası ve kasko sigortası poliçesinde de yer almasını talep etti. İkinci el araçların, noter satış değeri ile gerçek değeri arasında, yaygın şekilde bir orantısızlık görüldüğüne işaret eden sektör temsilcileri, bu nedenle kilometre bilgisinin noter satış belgesi ile araç ruhsatına da işlenmesini istedi. Otomotiv sektörü temsilcileri, ikinci el araçların alım satımını yapan firmaların ödediği, yüzde 1'lik KDV tutarının indirim konusu yapılabilmesini öngören kanun değişikliği konusunda, Maliye Bakanlığı'na görüş sunulmasına da karar verdi.

12.12.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Yusuf Demir 29.08.2012 11:39

KM de sahtekarlı ayyuka çıktı. Buna önlem almak çokmu zor?
Araçlar 2 yılda bir vizeye gidiyor ve her yık zorunlu trafik sigortası yapılıyor.
Araç km si ruhsata ve sigorta poliçesine işlenirse bu sorun kökünden çözülür.
Dar gelirli insanlar, dişinden tırnağından üç beş kuruş artırıp eski bir araç almak istiyor ama onuda burnundan getiriyorlar. Binlerce on binlerce insan km sahtekarları tarafından dolandırılıyor.

gülabi 12.12.2011 15:51

içine sahtekarlık ve hırsızlık işleyenin yapamıyacağı hiçbirşey yoktur.bunada bir kılıf bulurlar.ama olmasını canı gönülden istiyorum.en azından sahtekarlığın %98 önleneceğinin kanısındayım.