Hangi Dacia’nın Üretimi Duracak?

Hangi Dacia’nın Üretimi Duracak?
Avrupa pazarının SUV ve crossover modellere yönelmesi sonucu satış rakamları değişen Dacia birbirlerine rakip olan Dokker -Lodgy ikilisinden birisinin veya Logan MCV nin üretimini durdurabilir.

Haber ilk olarak Fransız iş magazini Les Echos'ta gündeme geldi. Daha sonra bir Renault yetkilisinin de AutoNews Avrupa'ya verdiği demeçte bu bilgiyi teyit etmesiyle de onaylanmış oldu.

Habere göre bu üç model Avrupa pazarında panelvanlara karşı azalan talep sonucu tehlikede. Fas'ta üretilen Lodgy'nin talebindeki azalma, Dokker'da durgunluk ve yenilenen Logan MCV deki patlama firmanın bu üç modelin birbirlerini engellediği sonucuna ulaşmasını sağlamış.

Yeni Logan MCV yılın ilk sekiz ayında Avrupa'da 23.930 adet satılırken geçen yılın aynı zamanında bu rakam 10.700 dü. Dünya çapında otomotiv pazarının rakamlarını araştıran JATO Dynamics'e göre Dacia Dokker satışları yılın ilk yarısında %2 lik düşüşle 9.952 ye geriledi. Lodgy satışları ise 11.238 adet ile %44 lük bir düşüş yaşadı.

Satış rakamlarından da anlaşılacağı üzere üretimi askıya alınmaya kalkılırsa ilk aday Lodgy gibi görünüyor. Nitekim düşük satış rakamları firmaların hem karlılıklarını hem de prestijlerini etkiliyor. Dacia yılın ilk sekiz ayında Avrupa genelinde 250.769 araç sattı ve bu satışların %30 dan fazlası Sandero, Logan ve Duster dan oluşuyor. Taleplerin bu şekilde kaymasından ötürü firmanın bir modelin üretimini durdurup durdurmayacağını veya askıya alıp almayacağını ise zaman gösterecek.

Renault Nissan ile ortaklaşa bir pick up üretecek
 
Paris Auto Show'da Renault standında en çok ilgi çeken model Yeni Espace olsa da bununla yetinmeyen gazeteciler Asya-Pasifik yöneticisi Gilles Normand'ın ağzından çok önemli bir ipucu aldılar.

Renault, Nissan Navara ile Tayland'daki aynı fabrikada bir pick up üretecek. Yeni Navara ile bir çok ortak parça kullanılacak yeni 1 tonluk pick up ın 2,5 litre hacminde benzinli ve dizel motorla üretilmesi bekleniyor.

Renault ve Nissan'ın platformlarını paylaşarak karlarını arttırma amacı da yeni bir girişim değil. Rusya'da Duster ın türevi olan Yeni Terrano SUV u satışa sunan Nissan yakın zamanda da Yeni Micra'yı Hindistan'daki fabrikasından, Renault'un Fransa Flins'te Clio'yu ürettiği fabrikaya taşımayı planlıyor. Bu arada Nissan'ın Avrupa'da Yeni Navara'yı piyasaya sürmeyerek 2015 te eski kasayı satışta tutmayı planladığını da ekleyelim.

10.10.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
bünyamin 28.01.2015 01:06

hiç biri gitmesin

Abdullah 20.10.2014 15:05

Bence doktor gitsin lodgy panelvan ını üretimler şöyle 35000 40000 arası daha iyi olur aynı şasi de iki farklı kullanım alanı oto ve kamyonet

ŞAHİN 19.10.2014 20:05

Duster fiyatına göre pahalı...sandero bu modelller içinde en öne çıkan modeli...onda da biraz yenileme olursa sanırım türkiyede en çok satan otomobillerin başını çeker...lodgy güzel ama hantal bir duruş sergiliyor.logan mcv aslında çok şık bir dizayna sahip ama reno yine sağını solunu kırpmış araç neredeyse bomboş..ayrıca mcv nin mutlaka 1.5dcı motorlusu ve donanımlısı gelmeli ülkeye......

prens_67 16.10.2014 20:44

bencede lodgy kalsın logan gitsin

mr.duster 11.10.2014 19:23

Duster modeli hariç hepsinin üretimi bitmeli bence.

Musa 11.10.2014 14:24

Logan MCV yi ülkemize Symbol SW, Sport Tourer falan olarak getirsinler. Belki o zaman biraz daha donanımlı olur.

kerem 10.10.2014 12:21

logan mcv boş + boş.lodgy güzeldi ona yazık olmuş.lodgy i kaldırmasalar.logan mcv i gitse