Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan Araba Fiyatları
%100'ü aşan KDV oranları, yüksek döviz kurları ve yüksek 2. el otomobil fiyatları ile birlikte son yılların yükselen trendi olan Gürcistan araba fiyatları konusundaki cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

Avrupa'daki çoğu hurda ve kazalı aracın son durağı olan Gürcistan, bu ülkelerden gelen otomobilleri tamir ederek Azerbaycan, Rusya ve tabiki Türkiye'ye satıyor. Birkaç yıl öncesine kadar yoksullukla boğuşan Gürcistan'da kanun çalışmıyor, birçok insan geçimini kumarhaneler ve otomobil galerilerinden kazanıyor.

Artvin ile komşu olan Gürcistan, Türkiye'nin en kuzey doğusunda, Ermenistan'ın üzerinde yer alıyor. Ulaşımı oldukça kolay olan Gürcistan, vize muafiyeti ve sınır komşusu olmamız nedeniyle insanlarımızın sıkça seyahat ettiği ülkelerden. Öyle ki Doğu Karadeniz'de yaşayan otomobil sahipleri, 1/3 fiyatına satılan akaryakıt almak için dahi Gürcistan'a geçiyorlar.

Peki son yıllarda büyük çıkış yapan "Gürcistan'dan Araba Getirme" furyası nedir, neye dikkat etmek gerekir?

-Araştırmalarımıza göre Gürcü bir tanıdığınız yoksa, bırakın araba almayı Gürcistan'a seyahat etmek dahi oldukça pahalıya patlıyor. Kuralsızlık ve rüşvetin havada uçuştuğu Gürcistan'ın biz Türk vatandaşlarına da pek sıcak bakmadığını belirtelim.

-İnternetten iletişime geçtiğiniz kişiler "Siz 500-800 USD gönderin biz aracı Artvin'den teslim edelim." gibi sözleri dikkate almamak, dolandırıcılığa bulaşmamak için sıkça yapılan önerilerden.

-Kısacası Gürcistan'dan rüşvet vermeden araba alma ve sorunsuz bir araba bulma şansınız düşük.

Şayet Gürcü bir tanıdığınız yoksa Gürcistan'dan şu 3 şekilde araba getirebiliyorsunuz:

1-Arabayı Gürcü vatandaşının üzerine satın alın-Gürcü vatandaştan Türkiye'de aracı kullanabileceğinize dair bir vekaletname alın- Gürcü vatandaş aracı gümrükten Türkiye'ye getirdikten sonra 6 ay aracınızı kullanın ve süre sonunda ülkeye tekrar geri götürün.

2-Arabayı Gürcü vatandaştan satın alın-Gümrüğe rüşvet vermek için 1.500 USD + 500 USD komisyon isteyip, aracı Artvin'de teslim edeceğini belirten dolandırıcılara dikkat edin. Muhtemelen arabada gelmeyecektir para da.

3-Tüm işlemleri halletmek üzere arabanızı seçmenizi isteyen Gürcü simsarlar, bir otomobil sitesinden bulduğunuz araç örneğin 10.000 USD ise bu fiyatı anahtar teslim 25.000 USD olarak yansıtacaklardır.

Bir sitede verilen örnek üzerinden gidecek olursak;

Örneğin 10.000 USD değerinde bir Mercedes Benz CL600 satın aldınız:

Arabanın devir ve gümrük işlemleri: 4.500 TL

Yüksek hacimli otomobilin tüketimi: 500 TL

6 ay sonunda aracı tekrar Gürcistan'da satarken oluşan değer kaybı: 2.000 TL

Ulaşım vs. gibi masraflar: 3.000 TL

Aslına bakılırsa gurbetçiler ve Gürcüler haricinde bir aracı 6 aydan fazla Türkiye'de kullanma şansınız yok. Kiralama konsepti gibi işleyen Gürcistan Otomobil Galerilerinde yukarıdaki gibi bir otomobili 6 ay süre ile kullanmanın bedeli, yukarıdaki kalemler ile birlikte 10.000 TL'yi buluyor.

En güncel sıfır araba fiyatları için tıklayın

23.10.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-7124 15.06.2016 03:21

resmi gazatede yayınlandı araçlar cok uyguna geliyor 24 ay türkiyede kalıyo otv yok kdv yok sigorta yok muhane yok araç bunlar sende 3 milyarın üstünde 2 senede hiç yok tab 6 milyardan fazla para harcıyosun araçı 24 ay sonunda gürcüstana gitip plaka değişikliği ile tekrar bi 24 ay bine bilirsin bu işlem de sadece 1 milyar gibi bir harcama yapıyosun tatil yapmakta cabası yanında

Misafir8744 22.11.2015 19:26

Mevzuata vakıf olmadan paranızı harcamayın.Süre uzatımı yurt dışından emekliler için 2 yıl,çalışanlar için 1 yıl araç bulundurmaya imkan veriyor. http://www.yabanciarac.com/yabanci-plakali-araclarin-kullanim-sureleri-degisti/

Misafir9096 11.11.2015 12:58

aynen 2 yıl söylentisitle ilgili bilgi verirmisiniz nedir ne değildir

emrullah yasar 23.10.2015 15:56

faydalı fakat eksik bilgiler var daha güncell haliyle yeniden bu haber yazı değiştirilebilir. örnegin 6 ay değil 2 yıl gibi....

tokay ceritoğlu 23.10.2015 13:51

önemli bir konuya dikkat çekilmiş,faydalı bir haber,dikkatle okumak gerekir.