Google'ın Araçları Kendi Kendine Gidecek

Google'ın Araçları Kendi Kendine Gidecek
İnternet tabanlı servisler ve ürünler sunan dünyanın en büyük şirketlerinden Google, şimdi de kendi kendine giden otomobiller konusunda gün geçtikçe uzmanlaşıyor. Artık teknoloji devi Google'ın kendi kendine giden otomobilleri yol boyunca tüm boyutlardaki objeleri ve yayaları algılayabilirken çeşitli durumlara da adapte olabiliyor. Google'ın kendi kendine giden otomobillerinden sorumlu direktörü Chris Urmson, yayınladığı blog güncellemesi ile şirketin son yıllarda Mountain View, California eyaletinde bulunan genel merkezleri yakınlarında şehir testlerine yoğunlaştığını bildirdi. Araştırmacılar otonom araçların yazılımlarını geliştirerek, yayalar, yol işaretler, bisikletçiler ve otobüsler gibi etraftaki yüzlerce farklı objenin simultane bir şekilde algılanmasını sağlamışlar. Urmson şu açıklamaları yaptı: “Kendi kendine giden otomobiller insanların fiziksel olarak algılayamayacağı şeyleri asla yorulmadan algılıyor. Sonuç olarak bir insanın bakışları bilgisayarda tahmin edilebilir bir hal alıyor. Denediğimiz binlerce farklı olasılığa göre beklentileri karşılayan yeni yazılımlara sahip modelleri ürettik. Bu yazılımları geliştirirken en normal durumu da en nadir durumları da göze aldık.” Google'ın haritalama projesi olarak başlayıp bu nedenli ciddi bir hal alan bu çalışması neticesinde 2020 yılında tam otonom fonksiyonlu otomobillere geçilmesi bekleniyor. Birkaç yıl içinde otomobil üreticileri arasındaki otonom otomobiller rekabetinin de kızışması bekleniyor. Proje olarak başlamasından bu yana tamı tamına 1.126.540 km yol yapan Google'ın otonom otomobillerinin hala çözülmesi gereken birçok problemi bulunuyor. Google bu problemleri çözdükten sonra otomobilin testlerini bir başka şehirde gerçekleştirecek.

30.04.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
ismail 01.05.2014 09:02

sn. hakan 01. google konusundaki fikirlerinize katılmakla birlikte bir makina mühendisi olarak sizi esefle kınıyorum. mak. mühendislerinin hiç de öyle dediğiniz gibi sadece fosil yakıtlı motorlarla uğraşmadığını, geliştirilen hibrid, elektrikli yada eskilerinden çok daha verimli olan tsi, gdi, ecobost,... gibi motorlarda, bu motorların güç aktarımlarında ve konumuz olan otomotiv alanında daha birçok alanda çok büyük paylarının olduğunu hatırlatırım.

hakan01 30.04.2014 23:26

Teknolojiye,doğal olarak geleceğimize yön veren şirketlerin başında gelen google a minnet borçluyuz.Her sene sadece ülkemizde 3500-4000 kişinin trafik kazalarında öldüğünü düşünürsek bu otonom sistemli araçlar hem trafik keşmekeşine hem de kaza kaynaklı ölümlere çare olmuş olacak.Google'ın "kötü olma" sloganıyla bir arama motoru olarak kurulduğunu unutmayalım.Bugüne kadar google glass,earth,maps,chrome,android gibi şahane ürünlere sahip olan firmaya itimadım tam.makine mühendisleri içten yanmalı fosil yakıtlı motorlarla uğraşa dururken elektronik ve mekatronik mühendisleri insanlığa çağ atlatmışlardır.Neyse iyice karıştırmadan burada bitireyim:) 1 mayısınız hayırlı olsun her şey insan için.

salih 30.04.2014 13:57

yapmasınlar kardeşim istemiyoruz kendi kendine giden araba falan yeter ya teknoloji artık büyük bir azgınlığa dönüşüyor...