GLE Serisine 3 Yeni Model

GLE Serisine 3 Yeni Model
Detroit Auto Show'da GLE Serisinin 3 yeni modeli tanıtıldı. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe ve Mercedes GLE 450 AMG Coupe ile Mercedes bu segmentte liderliğe oynayacak. Özellikle BMW'nin X6 ve X6M modellerini kendine rakip olarak gören Mercedes, Yeni GLE Serisi'ni V6 ve V8 motorlarla donatmış. Mercedes-AMG GLE 63 S Coupe Motor teknolojisini geliştirerek beygir gücünü 32 hp arttıran Mercedes, 5.5 litrelik V8 motordan 577 hp güç üretiyor. Gücünü 7 ileri otomatik şanzımanla yola aktaran araç, sürekli AMG Performance 4MATIC dört çeker sürüş sistemi ile gücün %60'ını arka tekerleklere veriyor. GLE AMG 63 Coupe S 0-100 arasını 4.2 saniyede alırken, 567hp gücündeki BMW X6M'den 0,2 saniye daha yavaş kalıyor. Ayrıca aracın maksimum hızı 250 km/s ile sınırlanmış. SUV ve Coupe deneyimlerini birleştirmek isteyen aracın doğal olarak özel bir stabilize kontrol mekanizması var. “AMG Ride Control” denilen adaptif süspansiyon sistemi ile sürüş tarzına uyum sağlayan araç, Active Curve Sysyem(Aktif Viraj Sistemi) ile virajları bir ray üzerinde gidiyormuşçasına alıyor. S bandı dışındaki GLE AMG 63 Coupe versiyonu 21 inç jantlar(ön 285/45 ve arka 325/40) üzerinde yol alırken, GLE AMG 63 S Coupe 22 inç jantlara (285/40 ön ve 325/35 arka) sahip. Mercedes GLE 450 AMG Coupe Spor bir sedan olan C450 AMG modeli ile birlikte dünyaya ilk kez podyuma çıkan GLE 450 AMG Coupe, 3 litre çift turbolu V6 motora sahip. Araç 2000 – 4200 devir aralığında 362 hp güç üretebiliyor. Sürekli dört çeker 4MATIC sürüş sistemini yeni bir 9G-TRONIC otomatik şanzımanla birleştiren araç, torku 40:60 olmak üzere ön ve arka tekerleklere pay ediyor. Yeniliği sadece şanzımanla sınırlamayan Mercedes, Yeni GLE 450 AMG Coupe modelinde ADS Plus özelliğine sahip yeni bir AIRMATIC süspansiyon kullanmış. Bu süspansiyonla hem yol tutuşu hem de konfor sağlayan araç 21 inç jantlarla geliyor ancak 22 inç jantlar da opsiyonel olarak sunuluyor. Mercedes GLE Coupe Pekin'de tanıtılan Concept Coupe modelinden pek te farklı durmayan Mercedes GLE Coupe'nin fotoğrafları Kasım ayı başında basına verilmişti. O dönemde de AMG Sport serisinin habercisi olacağı belirtilen GLE Coupe 3 litre V6 motora sahip. 362 hp güç ve 520 Nm tork üretiyor. Otomotiv devlerinin çalışmalarını sergilediği en önemli platformlardan olan NAIAS – Detroit Auto Show'da Mercedes-Benz toplamda 6 yeni model tanıttı. GLE Coupe, GLE 450 AMG Coupe, GLE 63 AMG Coupe modelleri ile bu segmenti parselleyen marka, C 350 Plug-in Hybrid, C 450 AMG ve CLA Shooting Brake modelleriyle de fuara damgasını vurdu. Yeni modellerin 2015 içerisinde Türkiye'ye ulaşması bekleniyor.

19.01.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Burak 19.03.2015 15:42

Mercedes-Benz dünya otomobil tarihinin mihenk taşı markasıdır. bu konuda tartışmasız lider ve öncüdür. öncü olmaya da devam edecektir. bugün 129 yıl şanlı bir tarihe sahip olan Mercedes'in geçmişine bakması ve bunlardan ders çıkarması gerekmektedir. otomotiv tarihinde yıllardır rakipleri hep rakipleri Mercedes'i taklit ederdi ama şunu da kabul etmeliyiz ki Mercedes artık eski Mercedes değil malesef. Mercedes toparlanır nasıl mı? Mercedes gibi dünyanın en köklü otomotiv üreticilerinden birine taklidi ben hiç yakıştıramıyorum çünkü Mercedes artık eski çizgisini kaybetti. ama Mercedes'in hala toparlanmak gibi bir niyeti varsa ki vardır bence iyice yoldan çıkmadan geçmişine bakması ve bundan ders çıkarması Mercedes gibi bir üreticiye yeterli olacaktır. ama Mercedes bu saatten sonra toparlansa ne olur toparlanmasa ne olur sonuçta BMW ve Audi alıp başını gitmişken de diyenler olacaktır ama bence Mercedes acilen toparlanmalıdır yoksa sonu kötü..

Emre 07.03.2015 13:11

kopya ve taklit demek biraz saçma olmuş. En basitinden bir örnek vermek gerekirse mercedes 4 kapılı coupe yi cls yi piyasaya sürdü diger firmalar mersedesin bu başarısı karşısında bmw 6 grand coupe, audi A7, volkswagen CC, porsche panamera ve aston martin rapide piyasaya çıktı hatta lamborghini Estoque adlı concept ini çıkardı. Sizin gibi düşünürsek mercedesi bmw audiyi geçtim porsche aston martin ve lamborghini taklit ediyo:)

orhan 03.02.2015 20:45

bir zamanların lideri mersedes artık tahtını BMW ve AUDI'ye kaptırdı.TÜRKİYE'caddelerinde hangisinin daha çok kullanıldığını görebilirsiniz

ismail 28.01.2015 21:24

Arkadaşlar burak adlı arkadasa katılıyorum taklıd olmuş bazı arkadaşlar aynı araç sınıfında bulunuyor diye benzemek zorunda değil mesela X5 ile Q7 Benziyorumu Bide Önümüzdeki Yıl Bu Sınıfa Önemli Bi Araç Geliyor Q8 Geliyor Bakalim O Nasıl Olucak

Burak 25.01.2015 11:45

Reelankes kod adlı arkadaşım kararına saygı duymakla beraber sözüne asla katılmıyorum.Mercedes tarihine saygı duyulması gereken çok önemli bir marka fakat bir gerçekte var ki Mercedes artık eski Mercedes değil bunu da herkes böyle kabul etmek zorunda.çünkü Mercedes artık eski çizgisini kaybetti bende şimdi size soruyorum siz Mercedes gibi bir üretiye taklidi yakıştırabildiniz mi? şahsen ben kendi adıma hiç yakıştıramadım anlamıyorum ki bu nasıl bir zihniyet.insan hiç durup düşünmez mi aracı üretmeden önce alıp bir şöyle incelemez mi ne yapmalıyız diye ama yok Mercedes direk aracı üretmiş üretmiş ama ortaya BMW X6 kopyası bir model çıkarmış.şahsen ben kendi adıma söylüyorum Mercedes'in sonunu hiç iyi görmüyorum ve düzeleceğini de hiç sanmıyorum.geçmiş olsun mercedes

reelankes 24.01.2015 03:34

Bmw, Mercedes Benz ve Audi! Gerçekten kalburüstü otomobiller yapan Firmalar. Hepsinin de kendine has özellikleri vardır. Sportif sürüş ve performans söz konusu olunca ağırlıkla bmw bir gömlek önde gider. Konfor, sağlamlık ve dayanıklılık derseniz Mercedes Benz'in eline kimse su dökemez. Audi'de ise durumun daha farklı olduğunu düşünüyorum. Her şeyden biraz var ama hiç bir şey tam olarak yok. GLE'yi ilk olarak yandan görmüştüm. Yaklaşık iki ay önce. BMW X6 yı yeni değiştirmedi mi? Bu ne şimdi dedim kendi kendime. O kadar benzettim yani. Demek başkaları da benzetmiş bende anormal bir durum yok. Ancak sadece bu nedenle, koskoca Mercedesi yerin dibine sokmak biraz ağır olmuş. Sonuçta ortada E ve S serisi gerçekleri var. S serisi zaten başlıbaşına bir referans. Mercedesin eski mercedes olmaması kendine has bir durum değil. Bmw de artık eskisi kadar nitelikli araba çıkarmıyor. E39 kasa 5 serisinin ayarında bir arabası senelerdir çıkmadı mesela. Tarihteki en iyi 5 serisi. Bugünkü torunları onun kadar kaliteli mi? Konu başlığına gelirsek nacizane düşüncem GLE'nin, X6 nın tahtını sallaması pek de mümkün görünmüyor. Mercedesin bu deli cesareti bir ihtimal işe yararsa, Audi'nin de buna göre bir yol takip edeceği düşüncesindeyim

Burak 23.01.2015 12:28

Mahmut bey kararınıza saygı duyuyorum fakat sözünüze asla katılmıyorum çünkü mercedes artık eski mercedes değil bu bir gerçek ve kimse bu gerçeği asla gözardı edemez.yani mercedes'in mercedes'liği artık mazide kaldı da diyebiliriz.mahmut bey siz merak etmeyin biz bunları zaten sizden önce biliyorduk fakat mercedes artık eski çizgisini kaybetti ve sonu da hiçte iyiye doğru gitmiyor.öyle ki bir zamanlar rakiplerinin taklit ettiği mercedes bile artık rakiplerini taklit etmeye başladı ki bu da zaten ona büyüklüğünden çok şey kaybettirdi ve BMW'nin büyüklüğünü de ister istemez kabullendi.

mahmut 23.01.2015 04:00

Gençler sakin!

İlk otomobili Mercedes üretti. Yani bütün otomobil üreten firmalar Mercedes'in büyüklüğünü kabullenmiş ve Mercedes'i taklit etmiş oluyorlar bu durumda.

* Aşağıdaki bırık adlı yorumcunun "teorisine" göre

CELAL 21.01.2015 13:25

tamamiyle x6 çakması olmuş daha yaratıcı bir dış görünüş beklerdim mercedes'e yakışmadı..

Burak 21.01.2015 02:22

...'Bu mu X6'ya rakip çok komik.Otomotiv dünyasında yıllar öncesine kadar hep rakipleri Mercedes'i taklit ederlerdi fakat son yıllarda her ne olduysa oldu olanlar oldu ve bir dönem rakiplerinin taklit ettiği ve herkesin adından saygıyla bahsettiği Mercedes'te artık rakiplerini taklit etmeye başladı ki bu son araçta da gördüğümüz gibi bu araç GLE değil X6'nın bir kopyası.S-Serisi Coupe'den alışık olduğumuz arka far tasarımını X6'yla birleştirip bir de önüne Mercedes yıldızı koyup karma bir araç yapınca adına GLE koymuşlar.Yani kısacası bu araca 'Mercedes X6'da diyebiliriz.Mercedes X6'yı taklit ederek BMW'nin büyüklüğünü kabullendiği gibi eski marka imajını ve çizgisini de kaybetmiştir.

can 20.01.2015 22:38

tüm steyşın vagonların benzemesi gibi, tüm sedanların benzemesi gibi, bütün suv-kupe'ler de birbirine benzeyecek elbet. audi de çıkarsa böyle olacak, honda da çıkarsa aynı olacak..

DRS 20.01.2015 13:19

Mercedes X6 modelinin başarısı üzerine ona bir rakip çıkarma isteğinde bulundu ve sonuçta GLE modeli ortaya çıktı.BMW'nin X6 modeli ile birlikte ortaya çıkardığı ''coupe suv'' sınıfında tasarımcıların elinde daha az özgürlük alanı mevcut.Neden mi çünkü coupe bir aracın tasarımsal özellikleri ortadadır.Arkaya doğru eğimli tavan ile birlikte yerden yüksek bir gövdeyi dinamik bir tasarım ile birleştirmek zorundasınız.Genel tasarımını çok benzetmesem de tarz olarak X6 gibi bir otomobil olmuş GLE.Kopya olduğunu düşünmek biraz abes.Ama tarz olarak benziyor.Zaten yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü de böyle olmak zorunda.

Hakan 19.01.2015 13:09

Hahah X6yi birebir kopyalayip GLE diye cikarmis Mercedes :))