Geely Amerikan Pazarına Giriyor

Geely Amerikan Pazarına Giriyor

İsveçli araba üreticisi Volvo'ya sahip olan Çin merkezli Geely Otomobil Holding bir basın açıklaması düzenledi.

Bu açıklamada Volvo ve Geely'in beraber geliştireceği otomobillerin Amerika Birleşik Devletleri otomobil pazarına 2016 yılından itibaren ihraç edileceği duyuruldu.

Geçen ay yapılan açıklamada şirketin yönetim kurulu başkanı Gui Shengyue “Volvo'yu şirketimize kazandırmamız sayesinde imajımız gelişti ve denizaşırı ülkelerdeki araba kullanıcıları bizi bir uluslararası şirket olarak görmeye başladı.” İfadelerini kullandı.

“Avrupa ve ABD'ye gönderilecek olan ürün yelpazesinde çoğunluğu Volvo ve Geely ortak yapımı modeller oluşturacak.” diyerek pazar politikalarını da ortaya koydu.

Basın açıklamasına kadar firmanın sahibi Li Shufu Volvo ve Geely'i tamamen ayrı markalar olarak muhafaza etmiş ve beraber bir çalışma gerçekleştirmemişti. Bunun sebebiyse kullanıcıların Çin merkezli bir firmanın İsveçli Volvo'nun kalitesini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki endişeleriydi.

Endişelerin giderilmesinin ardından Li Shufu, ortaklaşa geliştirilecek olan modellerle Geely Otomobil Holding'in Çin'deki en büyük otomobil ihracatçısı konumuna yükselmesini ümit ediyor. İlk Geely -Volvo ortak yapımı otomobil modellerinin öncelikle 2015 yılında Çin otomobil pazarına sürülmesi planlanıyor.

Bu modellerle ilgili henüz çok az detay biliniyor ama büyük ihtimalle yine iki firmanın tasarımında ortak çalıştığı bir platformda olması bekleniyor. Geely henüz Volvo'yu satın almadan önce, 2006 yılında Detroit Motor Show'da yer almış ve ABD otomobil pazarına girmişti.

Beklediklerinin aksine son kullanıcıda yeterli tanınırlığı ve güveni sağlayamadıkları için bu girişim hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştı. Bu kez Volvo'nun tanınırlığı ve güvenilirliğiyle yola çıkacak olan firma daha farklı bir sonuç bekliyor. Firmanın uzun vadede en büyük hedefleri arasında 2018 yılında toplam satışlarının % 60'ını Avrupa ve Amerika otomobil pazarlarından elde etmek yer alıyor.

03.09.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
yucel1789 03.09.2013 16:51

Volvo'nun çıkıp çıkmayacağı henüz söylentilerden ibaret. http://wardsauto.com/auto-makers/volvo-not-quitting-us-north-american-chief-says bu açıklamada da çıkmayacağı söylenmiş.

Zaten buradaki haberde de Volvo'nun değil Geely-Volvo ortak yapımı arabalarla pazara girileceği söyleniyor. Yani pazara ağırlığını koyacak olan Geely.

Metin 03.09.2013 13:41

gelly volvo ortak üretimi değil sadece volvo üretimi geely markası altında satılan araçlar olsa daha iyi olur çin malı araba mı olur allasen ?

musti 03.09.2013 11:15

Bazı haberlerde Volvo nun abd pazarından çıktığı,sizin haberininzde ise abd pazarında olduğu ve ağırlığını koyacağı gibi bi şeyler söleniyor .hangisi doğru ?