Ferrari F12 Berlinetta Speciale

Ferrari F12 Berlinetta Speciale

Fiat Grubu bünyesinde bulunan İtalyan süper spor otomobil üreticisi Ferrari, ezeli rakibi Lamborghini’nin Aventador SV modeline rakip, pist odaklı daha hafif bir F12 Berlinetta üzerinde çalıştığı biliniyor.

Ferrari F12 Berlinetta olarak adlandırılması beklenen yeni performans modelinin şu sıralar geliştirme sürecinin son aşamalarında olduğu ve 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağı konuşuluyor.

Tıpkı 458 Speciale modelinde olduğu gibi Ferrari F12 Speciale modelinin de sınırlı sayıda üretilen bir model olmayacağı, gelen talepleri karşılayacak üretimin gerçekleştirileceği belirtildi.

Pist odaklı Ferrari F12 Berlinetta Speciale, üretimi devam edecek standart F12 Berlinetta ile birlikte üretilecek. Mevcut model ile karşılaştırıldığında, F12 Berlinetta Speciale 1,430 kg’lik ağırlığı ile 200 kg daha hafif olacak. Standart F12 Berlinetta’dan 30 beygir daha güçlü olacak F12 Berlinetta Speciale, 6.2 litrelik V12 motoru ile 760 beygir güç üretecek. 

Tüm bu yenilikler ile doğal olarak daha yüksek performans vaat eden Ferrari F12 Berlinetta Speciale, ton başına 531 beygir güç-ağırlık dengesine sahip olacak. Bu rakam da ton başına 485 beygir güç üreten Lamborghini Aventador SV’den daha fazla performans anlamına geliyor.

Kısacası Ferrari F12 Berlinetta Speciale modelinin Porsche’nin “hypercar” sınıfına giren 918 Spyder modeli ile aynı performansı sunacağını söyleyebiliriz.

0-100 km/h hızlanmasını 3 saniye yada daha altında tamamlaması beklenen F12 Berlinetta Speciale modelinin, 340 km/s maksimum hıza sahip standart F12’den daha düşük olması bekleniyor. Maksimum hızın düşecek olmasının tek sebebi ise sürtünme katsayısını arttırarak daha başarılı tutunma sağlayacak sıradışı aerodinamik gövde paketinin F12 Speciale modelinde yer alacak olması.

Özel modifiye edilmiş süspansiyon ve direksiyona sahip olacak F12 Berlinetta Speciale modelinin güvenlik elementleri de özel olarak optimize edilecek.

Avrupa’da yaklaşık €420.000’dan satışa sunulması beklenen F12 Berlinetta Speciale modelinin Türkiye satış fiyatının ise 2 milyon TL’nin üzerinde olması bekleniyor. 

30.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!