En İyi Araba Uygulamaları

En İyi Araba Uygulamaları

İnternetin geldiği son nokta olarak kabul edilen mobil uygulamalar artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Otomotiv sektörü ise bu alana özel bir yatırım yapmakta.

Günümüzde lüks olarak nitelendirilebilecek markalar araçlarının mobil entegrasyonuna çok önem veriyor. Örneğin Mercedes-Benz yeni mobil uygulaması ile aracı uzaktan çalıştırıp, klima sistemlerini aktif edebiliyor.

Mobil sektörün tartışmasız öncüsü olan 2 Amerikan şirketi Google ve Apple ise yazılım sektörüne yön veren isimler. Apple Car Play ile Google ise Android Auto altyapısı ile neredeyse tüm markalara destek veriyorlar. Bu altyapıları kullanan markalar mobil entegrasyonu konusunda rakiplerinin önüde yer almak istiyor.

Günlük yaşantımıza tamamen entegre olan ve araçtayken telefonumuzda olması gereken bazı önemli mobil uygulamaları sizler için derledik.

Google Haritalar

Kullanıma açıldığında ilk olarak sadece lokasyon bilgilerini veren Google Maps uygulaması artık tam bir navigasyon sistemi olarak çalışabiliyor. Ülkemizde 10 yıldan fazla bir mazisi olan navigasyon pazarında yüksek miktarlar harcayarak araçlarımıza monte ettirdiğimiz cihazların yerini artık telefonumuzdaki ücretsiz bir uygulama alıyor. Ses ile yönlendirme ve alternatif rotalar gibi çözümlerde barındıran Google Maps uygulaması Yandex Navigasyon gibi güçlü rakiplere de sahip. Pratikliği ve kullanım kolaylığı ile öne çıkan Google Maps uygulamasını şimdiye kadar 1 miilyardan fazla kişi indirmiş bulunuyor.

Mobil Kaza Tutanağı

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı her sürücünün telefonunda bulunması gereken bir uygulama. Kaza yerinde uzun süreler boyunca tutanak doldurma eziyetini sonlandıran bu uygulama ile sadece cep telefonunu kullanarak tüm tespit ve tutanak işlemlerini çok kısa bir süre içerisinde online olarak tamamlayabiliyorsunuz. Üstelik tutanağınız resmi olarak anında sigorta şirketlerine iletiliyor.

Find My Car

Özellikle kalabalık şehir hayatı içinde yer alan büyük otoparklarda "aracımı nereye park ettim?" sorusuna bir çözüm getiren uygulama GPS sistemi üzerinden size aracınızı park ettiğiniz yere götürebiliyor. Aracınızı park ettiğiniz yeri hatırlamak için sadece park halindeyken bulunduğunuz yeri kaydetmeniz yeterli. Gerisi Find My Car ile oldukça kolay.

Radyo Kulesi

Online İnternet Radyosu uygulamalarına yerli bir alternatif olarak üretilen Radyo Kulesi bu alanın öncülerinden olan TuneIN uygulamasında olduğu gibi size tüm radyoları online olarak dinleyebilme imkanı sunuyor. Eğer aracınızdaki multimedya sistemi Bluetooth teknolojisini destekliyorsa uygulama üzerinden seçtiğiniz radyoyu aracınız üzerinden de dinleyebilirsiniz. Bluetooth özelliği olmayan müzik sistemlerine ise AUX kablosu ile bağlamak da mümkün. Ortalama 5 dakikalık 1 Youtube videosunun kullanım verisi ile 2 saat internet radyosu dinlenebileceğini düşünürsek, internet radyolarının daha çok uzun yıllar eğlence araçlarımızdan biri olarak kalacağı aşikar.

TripAdvisor

Özellikle uzun yola çıkan sürücüler için biçilmiş kaftan olan TripAdvisor uygulaması ile mola yerinizde veya rotanız üzerinde yer alan restaurant ve otel gibi yerler hakkında yorumları okuyabilir, değerlendirmelere bakabilir, karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Yolculuğu daha keyifli hale getirmek için bir çeşit gezgin klavuzu olarak nitelendirebileceğimiz uygulama aynı zamanda çevrimdışı olarak kullanılabilme imkanı da sağlıyor.

Birkaç ana başlık altında değerlendirmeye çalıştığımız en iyi araba uygulamaları makalemizin sonunda, Arabalar.com.tr uygulamasının da telefonunuzda yer almasını tavsiye ederiz. Eğer geçmiş ve güncel araç fiyatları ve araba kampanyalarını takip ediyorsanız, Türkiye Otomobil Pazarında şimdiye dek satışa sunulmuş tüm modellerin teknik bilgilerine ulaşabileceğiniz bir otomobil kütüphanesi istiyorsanız, dilediğiniz araçların teknik ve donanım bilgileri ile kıyaslama yapma ihtiyacınız varsa, araçlar hakkında yorumlar ve otomotiv gündeminden ana başlıkları merak ediyorsanız Arabalar.com.tr uygulamasını da yanınızda bulundurunuz.

Uygulamamızı Android telefonunuza indirmek için buraya, Apple telefonunuza indirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

26.07.2018 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-9222 26.07.2018 10:48

mobil KAZA uygulaması güzelmiş ama kullanışlılık,kolaylık durumu nedir acaba..
kullananlar varsa bilgi paylaşırlarsa seviniriz..