En Çok Tercih Edilen Özellikler

En Çok Tercih Edilen Özellikler
Ford'un 2014 yılı Otomobil Satın Alma Trendleri raporuna göre dünyanın dört bir yanında en çok tercih edilen renk beyaz. Ford'un raporuna göre Avrupalı müşterilerin en çok tercih ettiği motor seçeneği de benzinli motorlar. Ayrıca Amerikalı markanın verilerine göre son yıllarda aktif güvenlik elemanlarına olan ilgi de bir hayli artmış durumda. Ülke bazında da verilere yer veren Ford'un raporu, beyaz rengin en çok Türkiye'de ve Yunanistan'da tercih edildiğinin de altını çiziyor. Beyaz rengin en çok ülkemiz ile birlikte Yunanistan'da tercih edilmesinin nedeni ise ülkelerin ekvatora yakınlığından kaynaklı yıl genelinde sıcak bir havanın hakim olması. Bildiğiniz üzere beyaz renk kavurucu sıcaklıktaki güneş ışınlarını en iyi yansıtan renk olarak biliniyor. Soğuk havası ile ünlü olan Norveç ise diğer Avrupa ülkelerine oranla en çok kahverengini tercih eden ülke olurken, Romenler yeni otomobillerini en çok mavi renkte satın alıyor. Güvenlik elemanlarına en çok önem veren ise Almanlar. Ford'un yayınladığı verilere göre geçen yıl yeni bir Ford sahibi olan her 4 Alman'dan 3'ü araçlarında Aktif Şehir Freni opsiyonunu tercih etmiş. Bu sistem 50 km/s hıza kadar acil durumlarda devreye girerek kazaların önüne geçiyor. Şerit Değiştirme Sistemi ise İsviçre'de en fazla tercih edilen aktif güvenlik elemanı olarak belirtilmiş. 5 kapılı hatchback modeller Avrupa genelinde en çok tercih edilen gövde tipi olmuş. Avrupa'da her 3 kullanıcıdan biri geçen yıl Station Wagon (SW) kasa tipine sahip otomobilleri tercih ederken, Türkiye, Rusya ve Romanya en çok sedan otomobil satıldığı ülkeler olmuş.

29.04.2014 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
engin 10.05.2014 01:06

emre arkadaşım 2. el takıntısı son 1-2 senedir bitti artık hemen her markanın 2. eli gayet güzel ve değerini koruma bakımından da iyi bahsettiğiniz markalara yenileri eklendi daha düne kadar vw toyota ford opel fiat dışında kapısına araç koymayan bayiler galericiler artık neredeyse her marka her model araç alıp satmaya başladı çunku tüketici tercihleri çok yönlü değişti son iki yıldır ve bu değişim hızla devam edecek gibi görünüyo sebebi ise bence artık kalitesiz araç pek kalmadı markalar kalite algısını aştı ve teknoloji ile donanıma ağırlık vermeye başladılar sizin "candır" dediğiniz markalar daha kalite algısı üzerinden oynamaya devam ederse şu an olduğu gibi hızla kaybetmeye devam edecekler bu benim şahsi görüşüm herkese saygılar

oğuz uysal 06.05.2014 16:35

emre bey fikirlerinize saygılıyım bu konuda rahat olmak lazım.Tüketici için öncelikli konu,garanti,servis ve yedek parça olayıdır.Şahsi olarak konuşursam benim hedefim 2023'tür.Ben bir sene iki sene bineyim de sonra satacak olsam o fiyata araba almam.Ben şahsen binmek için aracı aldım ve pek çok kullanıcının da böyle olduğunu tahmin ediyorum.Evet chevroletin Türkiye pazarından çekileceği yeni bir haber değil ki sonbahardan beri dile getiriyordu.Araç sadece ülkemiz ve bazı avrupa ülkelerinden çekiliyor dünyadan değil.sadece satışı durduruluyor anlayacağınız.Servis yine on yıl devam ediyor.Üzerine de 10 yıl da siz koyun yan sanayi olarak.Adı sanı belli olmayanların bile ikinci eli az da olsa devam ettiğini düşünürsek bence gelecekten o kadar ümitsiz olmamalı.Chevrolet ülkemizden ilk defa çekilmiyor ki daha önce de bir kaç çekildi sonra yine 10 yıldır piyasada 2004'ten beri.4 aylık satışlarına bakın 530 adet satmış bu darboğazda.Tabi ki serbest piyasa isteyen istediği aracı alabilir herkes özgür.benim demek istediğim f/p olayıdır.Tanınmışve köklü olan yerli firmalar hep bayrağı önde taşıyacak onların satışları hep önde olacaktır.Bizim milletimiz ne zaman güvenliği konfordan daha önce düşünürse o zaman bu tür markaların değeri artacaktır.Saygılarımla.

emre 06.05.2014 00:57

oğuz bey çok farklı bir marka beklerken hemde markanın en tipi değişik arabasını metettiğinizi görünce hayal kırıklığı yaşadım. ayrıca belirtmek isterimki chevrolet 2015 yılı itibari ile Avrupadan ve Türkiyeden çekilme kararı aldı. keşke biraz daha araştırma yapsaydınız ki bu çekilme siz kullanıcıların araçlarını 2. elde büyük zararlarla satmanıza neden olacak. madem alacaktınız aynı özellikte Opel araçlar vardı ki ürün gamında Türkiyeyi uzun yıllarca terketmeyecek .
kimse kusura bakmasın. bir arabada her özellik olabilir. üretici firma her özelliği koymuş olabilir. ama araç hissedilir derecede kaliteden ve güvenden yoksunsa o araçtan uzak durulmalıdır.
aslında araç alırken en tercih edilen özellik kesinlikle ve kesinlikle 2. elde güven olmalı. bunu da orta sınıf tüketiciye Türkiyede VW Grubu, Opel, Renault, gibi markalar veriyor.
Bu saydığım markalar Candır, Gerisi Heyecandır... Saygılar..

DRS 03.05.2014 17:54

Ülkemizdekileri ise hemen söyleyeyim:Kapının sesi,tekerlere vurduğunda çıkan ses,konsol plastiği şöyle bir mıncıklanır,kasasına tık tık vurulup güvenlik yıldızları verilir ve sonucunda 'görünen' kaliteyi yeterli ve ya yetersiz bulan tüketici kararını verir.Kalite kıstaslarımız tam olarak bu.Yani başka bir deyişle gerçek kalite kimsenin pek umrunda değil.Şanzıman 10 bin km sonra inebilir,motor 100 binde blok çatlatabilir bunda bir sakınca görülmüyor.

oğuz uysal 02.05.2014 10:59

Nazif bey eskiden bir söz vardı belki hatırlarsınız "kırmızı olsun beş lira fazla olsun" diye artık o sözün yerini açık renk özellikle beyaz al beş lira fazla olsun" diye düzeltmek lazım.Beyaz dışında renk alırsan bildiğim kadarıyla markasına göre en az 400 lira fark ödüyorsun.Ben son iki aracımda beyazı tercih ettim artık akıllandım belki ayda bir kez kendim yıkıyorum ya da yıkatıyorum basınçlı suyla.bu arada sürekli yıkamak da zararlı.Diğer araçların yanında benimkisi belki aynı toz ve çamuru barındırsa bile daha temiz ve parlak görünüyor.Bence bizim gibi ülkelerde beyaz diğer renkli araçlardan daha pahalı olmalı.

Nazif temiz 01.05.2014 23:20

Selamlar ben de olaya kir tutması bakımından ve geceleyin fark edilip kaza oranını düşüren bir etken olmasından dolayı pozitif yaklaşıyorum. Lacivert aracımla her hafta 25 tl verip iç dış yıkama yaptırsam da 1 günde kirleniyor. İşe gidince arabasl beyaz olanlara imreniyorum

oğuz uysal 01.05.2014 00:26

Emre bey ben hergün belki en az 10 defa girerim bu siteye sık kullanılanlar listemde 3.sıradadır ve yaklaşık 2012 yılının kasım ayında keşfettiğimden beri.Ben şuan en fulünü aldığım chevrolet aveo 1.3 ltz sedan summit beyazı sıfır almamdaki en büyük etkenlerden biri de bu site,kullanıcı yorumları ve birebir görüştüğüm sürücülerdir.Ben yaklaşık 1995'ten beri değişik araçların bildiğimiz ana renkli olanlarını kullandım ve son iki aracımda opak beyaz.Bu benim kendi görüşüm bu arada bilimsel ya da mantıklı bir açıklaması olup olmadığını bilmiyorum ama edindiğim tecrübeler bu yönde.Elbette bunu yol koşulları,hava durumu,sürücünün kullanımı dışında söylüyorum.Bunların elbette yakıtta etkisi vardır.Bunları kimse inkâr edemez.Ben buraya yazıp uzaklaşan vurkaççılardan değilim.Katılır ya da katılmazsınız.ben bir araç daha alsam aynı model ve açık renk özellikle beyaz alırım.ben ww'ye gittim hiç oralı değiller ister al ister alma mantığı.nasıl olsa birileri alır elbette.Millet o kadar az özellikli araçlara elbette çok para verebilir ama ederinden çok fazla fiyatları hele tiguan,passat ve jetta modelleri.Benim demek istediğim orada neredeyse yarı fiyatına vw yerine alınabilecek donanımın çok daha etkin olduğu f/p olayıdır yoksa herkesin tercihi farklıdır.herkese hayırlı kazasız belasız sürüşler dilerim saygılar...

emre 30.04.2014 18:57

oğuz bey sanırım vw grubunu öve öve bitirememiş bir arkadaş diyerekten taşını bana atmış. ve yine sanırım bu siteyi ömrü hayatında bir kere kullandığı için bu mesajıma cevap veremeyecek. parasını verirsen aracına her türlü ekipmanı yükleyebilirsin. vw grubu araçlarında bu felsefeyi kullanıyor ve bende o markanın müşterisi olarak halimden memnunum.
bu arada senin 40 binlik beyaz rengi ile yakıt tasarrufu sağlayan aracını acayip merak ettim şuan :)

fiatcı 30.04.2014 16:28

bende beyaz punto var renginden dolayı araç çok sıradan ve bayağı görünüyor fakat yazın içinin nisbeten serin olduğunu söyleyebilirim ama yinede camlar filmli oldumu bence en iyi şey o oluyor içeriye ışık girmiyor ve aracın içi ısınmıyor yoksa arabanın rengiyle son tahlilde bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum kim hangi rengi seviyorsa onu almalı bu kaygı zevkimizin önüne geçmemeli önemli olan cam filmidir bana göre

alper 2 30.04.2014 16:16

Şirketler ve filo kiralamacılar çoğunlukla beyaz araç tercih ettiği için yüksek çıkması normaldir. Metalik boya farkı da cabası..

b.ç. 30.04.2014 16:12

klima,hidrolik direksiyon,park sensörü olsun. 5 fazla olsun, kırmızı olsun.

ismail 30.04.2014 14:02

Alper bey ben de düşündüm de, beyazın yakıta nasıl etkisi olabileceğine...
Mesela araç ile giderken, güneş ışınları karşıdan bize doğru ilerlerken, beyaz olan renk ile bu ışınları geri püskürtürüz. sonuçta ışınları geri püskürtmek için aracımız geriye doğru biraz tepki gösterecektir. ve böylelikle daha fazla yakıt tüketmiş olacağız..
Bu yorum bana da pek mantıklı gelmedi aslında:)

Alper 30.04.2014 10:28

Beyaz renk yakıt tasarrufu mu sağlıyor oğuz bey?bunu açıklar mısınız biraz

ibrahim 30.04.2014 08:32

orta halli bir otonun 65000 tl olduğu ülkemizde millet hiç degilse 1000 tl tasarruf edeyim diye beyaz alıyor
ayrıca sıfır araçlara aşırı zam yapan firmaları kınıyorum sıfır alacaktım şimdi elimdekiyle idare edeceğim
almayalım sıfır ot o bakalım nasıl indirim oluyor

oğuz uysal 29.04.2014 22:46

benim beyaz renk raç almamın sebebi hem beyazın yakıt tasarrufunda etkisi olması hem de güneş ışınları.Bir arkadaş aşağıdaki yorumunda vw'yi öve öve bitirememiş.o 70-80 binlik arabalara bir park sensörünü,bir start-stopu çok görmüşler.Benim 40 binlik aracımda o anlı şanlı araçlarda bulunmayan donanım ve özellikler var.

Ramazan 29.04.2014 19:39

Ben Gaziantep'teyim araba metalik siyah ve güneşte yandan bakınca ısı dalgası çıkıyor, elimi aracın üzerine koyamıyorum, girer girmez klimayı açıyorum, güneydoğu ve akdenizde siyahtan kaçmak lazım, bir dahakine 1000 tl üstüne para verseler siyah almam.

emre 29.04.2014 19:30

öncelikler : motor hacminin 1.6 ila 2.0 arasında olması. yakıt türünün dizel olması..şanzımanın otomatik. araç renginin beyaz yada metalik gri olması.. aracın dokunmatik ekranının kullanılan akıllı telefon ile uyumu yani bluetooth özelliğinin olması... aracın tork gücünün kafi derecede olması.. kullanılan malzemenin işçilik ile uyumu ve kalitesi.. kısacası VW grubu ..

volkan 29.04.2014 18:29

Metalik rengin özelligi nedir beyaz renk almak daha mı uzun özmürlü

mny 29.04.2014 14:49

Dış renk beyaz, içi de siyah! Tek kalem stokla işi götürme moduna geçtiler. On civarında dış renk, 2-3 iç renk, bunun getireceği stokta maliyeti de yok. Hepsinin işine geliyor. Halbuki bizim başta İstanbul olmak üzere sahil kesimlerimizde yüksek nem vardır. Metalik boyalar, 2-3 ilave kat atılır. Bu da aracın paslanmaya karşı dayanımını artırır. Gerçeklere rağmen bu dayatmaya ek kartel fiyatları da dayatmaya başladı. Orta karar bir binek otoyu 100 bine tırmandırma yolunda ilerliyorlar.

muzun 29.04.2014 12:39

ülkemizde beyaz rengin en çok tercih nedeni metalik boya fark ücretinin olmamasıdır.

Ercan BOZBOLA 29.04.2014 11:55

Benim tercihlerimde öncelik yakıt,sürüş keyfi(yol tutuş,frenleme,hızlanma v.b) ve güvenlik oluyor genel olarak. Bunların tamamını bulabildiğim araçlar ne hikmetse Japon malı oluyor :)

tartekin 29.04.2014 11:42

Türkiye'de beyaz rengin tercih edilmesinin sebebi ekvatora yakınlığı filan değil. Çoğu firma metalik renklere fark fiyat istediği için millet opak beyaz tercih ediyor mecburen.