Elektrikli Otomobili Desteklemiyorum

Elektrikli Otomobili Desteklemiyorum
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Şu anda elektrikli motorun bu haline ben destek vermem. Çünkü ben bir konuyu teşvik edeceksem, yüzde 100 veya yüzde 100'e yakın yerliliğine bakarım. Biz bunun ham maddesine sahip değiliz. Bu bataryanın ham maddesi lityumdur. Lityumun da şu anda Türkiye'de kanıtlanmış rezervi yok'' dedi. Çağlayan, 4. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, başkanlığını kendisinin yaptığı İhracata Dönük Üretim Stratejisi Kurulunun oluşturulduğunu dile hatırlattı. Türkiye'de en çok ihracatı otomotiv sektörünün gerçekleştirdiğini anımsatan Çağlayan, ''Otomotiv sektörü de bu sene su koyverdi. O da açık verdi'' yorumunda bulundu. Otomotiv sektörü yan sanayinin önemli gelişmeler kaydettiğini vurgulayan Çağlayan, Türkiye'nin bugün otomobilin her türlü aksamını yapacak, yüzde 98'ini yapacak bir yapıya sahip olduğunu dile getirdi. Çağlayan, ''Bakın, otomobilin kaportasının bir gram sacını Türkiye'de üretemiyoruz, dışarıdan ithal etmek zorundayız. Her yıl 5 milyar dolar otomobil motoru ve aktarma organı ithal ediyoruz'' dedi. Çevreye duyarlı elektrikli otomobil üretimine değinen Çağlayan, ''Şu anda elektrikli motorun bu haline ben destek vermem. Çünkü ben bir konuyu teşvik edeceksem, yüzde 100 veya yüzde 100'e yakın yerliliğine bakarım. Elektrikli otomobilin bataryasını ithal etmek zorundayız, Türkiye'de üretimi yok. Hadi bataryasını yaptık, ama biz bunun ham maddesine sahip değiliz. Bu bataryanın ham maddesi lityumdur. Lityumun da şu anda Türkiye'de kanıtlanmış rezervi yok. Ben bunun kaynaklarına bugünden sahip miyim? Bana yarın o lityumu verecekler mi, vermeyecekler mi? Veya hangi şartlarda verecekler'' diye konuştu.

29.12.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
emrah 19.06.2014 16:09

geçecen bu bahaneleri. petrol akışından köşe oluyoruz niye bundan mahrum kalalım desene sen şuna.

sabri 01.01.2012 13:40

oscar adlı araç nolacak peki? %100 yerli malı bari gidin ona destek verin adamlar yapıyor

Emre 01.01.2012 11:37

Aşın bunları artık dünya ticareti bu kadar gelişmiş olduğu yerde bu kadar globalleşen bir dünyada bu kadar globellşirken ne saçma laflar. Dünya ve türkiye kirleniyor beyler artık biraz sahip çıkın bunun ekonomik götürüleri tabiyki olucaktır ama geçişler her zaman sancılıdır.

murtaza 31.12.2011 17:45

mantıklı, destekliyorum.

AYHAN 30.12.2011 15:29

mantıksal yaklaşımını olumlu buluyorum sayın bakanın.bizim olmuyan veya bizde olmuyan hiç birşeye bende sıcak bakmıyorum.