Elektrikli Araçlar Satışa Çıktı

Elektrikli Araçlar Satışa Çıktı
Önümüzdeki günlerde otomotiv piyasasına damga vurması beklenen yeni nesil elektrikli araçlar tüketicilere sunulmaya başlandı. Giderek artan çevre sorunları karşısında petrole oranla daha temiz bir yakıt olan elektrikle çalışan motorlu araçların Özel Tüketim Vergisinin de yüzde üç ilâ 15 arasında belirlenmesiyle elektrikli araçlara olan ilginin artacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz günlerde, normal otomobillerde yüzde 37'den başlayan ÖTV oranının aksine mevcut elektrikli modellerin pek çoğunun yüzde üç ÖTV ile yola çıkacağı, Özel Tüketim Vergisi'nin de, ''motor silindir hacmi ve emisyon salınımı'' baz alınarak tahsil edileceği duyurulmuştu. Elektrikli araç piyasasının yeni yapılan vergi düzenlemesinin ardından hareketlenmesiyle, dakikada iki otomobil satışının gerçekleştirildiği Türkiye'nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformu olan sahibinden.com'da da Elektrikli Araçlar ile ilgili bir kategori oluşturuldu. sahibinden.com'dan alınan bilgiye göre, 64 bin Euro'dan 136 bin Euro'ya değişen fiyatlarla kullanıcılara sunulan 400'ü aşkın farklı otomobil ve elektrikli motosikletin yer aldığı kategorideki ilan adedinin hızla arttığı ve kullanıcıların da internet aramaları yoluyla söz konusu kategoriye yoğun ilgi gösterdiği bildirildi. sahibinden.com üzerinden elektrikli araç satışı yapan ve konu ile ilgili konuşan İstanbul Beka Otomotiv'in ortaklarından Muhammet Ali Okul tüketicilerin araçlara olan ilgisinin oldukça fazla olduğunu söyledi. Okul, “Son iki aydır tüketicilere tanıtmaya ve sipariş almaya başladığımız elektrikli araç modellerinden bazıları fiyat, menzil ve bakım maliyeti olarak kendi segmentlerindeki normal araçlarla rahatlıkla rekabet edebilir düzeyde. Ayrıca bu araçların performansları da, benzinle çalışan araçların oldukça üzerinde. Elektrikli araçlara olan bu ilgi ve merakın, tüketicilerin bir otomobilden beklediklerinin tamamını karşılayabilecek söz konusu modellerin Türkiye dağıtımının başlamasının ardından, satışlara da yansıyacağını düşünüyoruz. Dağıtımların başlayacağı 2012 yılı ve sonrasında tüketicilerden yoğun bir talep bekliyoruz,” şeklinde konuştu.

16.05.2011 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
nusret 13.07.2011 09:56

Otoparkınızda, sitenizde yada yakınınızda bulunan Ev Tipi Şarj Üniteleri ile aracınızı şarj edebilirsiniz. Ancak EŞARJ, kurmuş olduğu şarj ünitesi ağı ile elektrikli aracınızla seyahat ederken size yakın ve uygun durumda bulunan bir şarj ünitesinden yararlanabilmenizi sağlamaktadır. Bu şekilde elektrikli aracınızı şarj bitme endişesi taşımadan kullanabilme rahatlığına kavuşabilirsiniz. Ayrıca bir çok elektrikli araç, içinde bulunan GPS üzerinden EŞARJ gibi şarj operatörlerine ulaşabilecek, online olarak sizin için en yakın ve uygun şarj noktasını tespit edebilecek ve sizi en uygun yoldan ilgili noktaya kadar yönlendirebilecektir.