Efsane Buick Riviera

Efsane Buick Riviera

Dönemin büyük yankı uyandıran modeli Ford Thunderbird'e rakip olarak geliştirilen Buick Riviera aslında Cadillac markasına özel olarak tasarlanmıştı. Ancak satışları hayli iyi durumda olan Cadillac böyle aykırı çizgilere hakim bir modele ihtiyacı olmadığını açıklayınca modelin baş tasarımcısı William Mitchell projeyi farklı markalara teklif etme kararı aldı.

Buick, Oldsmobile ve Pontiac projeye talip oldu. Ancak Buick haricinde diğer markalar Mitchell'den araçta bazı değişiklikler yapmalarını talep ettiler. Mitchell projesinin kusursuz olduğunda direnerek kendisinden hiçbir değişiklik talep etmeyen Buick markasına projeyi verdi.

Motor dahil çoğu parçası Buick Electra modelinden alınan Buick Riviera 1963 yılında satışa sunulduğunda müthiş bir sansasyon yarattı. 6771 CC'lik güçlü V8 motoru 325 beygir güç üretebiliyordu ve dönemin en iyi otomatik şanzımanı ile donatılmıştı. Öyle ki, özel talep üzerine ilk manuel vites seçeneği ancak 1 yıl sonra üretilmeye başlanmıştı.

Hidrolik direksiyon, servo frenler ve kalorifer sistemi Buick Riviera modelinde standart olarak sunuluyordu. Klima, renkli camlar, uzaktan kumandalı bagaj kapağı, yükseklik ayarlı direksiyon, viraj aydınlatma farları ve beyaz yanaklı lastikler ise opsiyonel olarak satın alınabiliyordu.

1965 yılında üretimi sona eren ilk jenerasyon Riviera o kadar başarılı oldu ki toplam 112,544 adet satış gerçekleştirmişti. Günümüz klasik otomobil tutkunlarının vazgeçilmez modellerinden biri olan Buick Riviera'nın, ender de olsa farklı jenerasyonlarını ülkemiz yollarında hala görmek mümkün.16.11.2017 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir-4918 17.11.2017 11:38

Amerikan arabaları farklı bir kültürdür, bağımlılık yapar. 1976 Chevrolet Nova'mız bugün gibi aklımda; ki Nova sıradan bir amerikan arabasıdır. Riviera muhteşem bir otomobil bence. Günümüzde zenginlerin kullandığı birbirinin fotokopisi, ruhsuz, tasarımı sığ alman arabalarını görünce daha da çok özlüyorum amerikan arabalarını. Keşke yine olsalar yollarda, yine ithalatı olsa, buick, chrysler, chevrolet, dodgeleri görsek yollarda.