Dünyanın En Ucuz Arabası

Dünyanın En Ucuz Arabası

Çılgın fiyat etiketi ile sansasyon yaratan Tata Nano modelinin üretimi 2019 yılında sonlansa da, otomotiv sektörünün gelmiş geçmiş en ucuz arabası olarak tarihe geçmişti. En yakın rakibinden 10 kat daha ucuz olan Tata Nano 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde 1.400 dolarlık bir fiyat etiketine sahipti.

Nüfusun sadece %2'sinin otomobil sahibi olduğu Hindistan pazarı için üretilen Tata Nano, 37 beygir güce sahip bir motosiklet motoru barındırıyordu. Oldukça düşük yakıt sarfiyatı sunan motor güçten de yoksundu.

Maliyetten kısmak amacıyla 1 yan ayna ve 1 silecek ile üretilen Tata Nano'ya istendiğinde opsiyonel olarak radyo ve klima da ekletilebiliyordu. Dönemin çarpışma testlerinden yıldız alamayan model, ilk 0 yıldıza sahip otomobil ünvanını da koruyor.

Chevrolet Spark

ABD otomobil piyasasında halen satışta bulunan arabalar içinde en ucuz model ise 13.600 dolarlık fiyat etiketi ile Chevrolet Spark. 1,4 litrelik benzinli motoru 98 beygir güç sağlıyor. Ayrıca Apple Car Play ve Android Auto gibi yazılım donanımlarına da sahip bir model.


Mitsubishi Mirage (Space Star)
Ülkemizde Space Star adıyla satılan Mitsubishi Mirage 14.600 dolar'dan başlayan fiyat ile satılıyor. Düşük yakıt tüketimi ve yüksek manevra kabiliyeti ile öne çıkan model 4 kişilik bir aile için yeterli bir yaşam alanı sunuyor. Türkiye satış fiyatı ise 500 bin TL.


Nissan Versa
Listemizin son modeli ise bir sedan. Rakiplerine oranla daha geniş bir iç hacime sahip olan Nissan Versa'nın satış fiyatı ise 15.300 dolar. 1,6 litrelik motoru 122 beygir güç üretiyor.

Dünyanın en ucuz arabaları listemizde yer alan modelleri seçtiğimiz ABD piyasasında aylık asgari ücretin 2.500 dolar olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

12.05.2010 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!