Dizel Otomatik Vites Arabalar

Dizel Otomatik Vites Arabalar
Araba piyasasında artan benzin fiyatları ve yoğunlaşan trafik nedeniyle dizel otomatik vitesli arabalar artık herkesin ilk tercihi haline geldi.

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülkelerden biri olan Türkiye'de hangi motor teknolojisi olursa olsun yüksek benzin fiyatı nedeniyle tasarruflu bir benzinli modelden söz etmek neredeyse mümkün değil.

Günümüz teknolojisinde motor hacimleri küçülse de, 100 kilometredeki ortalama 8-9 litrelik tüketim değerleri tüketicinin bütçesini sarsmaya yetiyor. Ford geliştirdiği 999 cc'lik küçük motoru ile ödül alırken, Renault da artık bazı modellerinde 1.000 cc altında motorlar da kullanmaya başladı.

Ancak 1598 cc'lik bir benzinli motor ile 999 cc'lik benzinli motor arasında ortalama tüketimde %10 ile %20 oranında bir tasarruf söz konusu. Hal böyle olunca TÜrk tüketicisi için motor hacmi küçük bir arabayı tercih etmek çoğu zaman yakıt tasarrufu sağlamaya yetmiyor.

Durum böyle iken geriye 2 seçenek kalıyor. Tüketiciler benzinli araçlarına LPG sistemi uygulatıyor ya da dizel motorlara yöneliyor. Bakım ve ömrü nedeniyle benzinli motordan daha dezavantajlı olan dizel motorlar, yıllık ortalamada benzin harcamasının neredeyse yarı fiyatına ulaşım çözümü sunuyor.

Uluslararası piyasaya göre ülkemizde mazot fiyatları her ne kadar yüksel olsa da benzin ile kıyaslandığında aynı mesafe için harcanan tutar dizel motorlu bir araçta neredeyse yarı fiyatına düşüyor.

Gittikçe nüfusları artan ve kalabalıklaşan şehir merkezlerinde ise özellikle otomatik vites ihtiyacı ciddi bir şekilde hissediliyor. Özellikle İstanbul gibi bir metropolde sadece 2 saatlik bir mesafede yüzlerce kez debriyaj ve vites ile ilgilenmek bile seyahat kalitesini oldukça düşürmekte.

Gelişen otomotiv teknolojisi ile birlikte artık otomatik şanzıman fiyatları ile manuel şanzımanlar arasında eskisine oranla büyük farklar bulunmuyor. Ancak aynı modelin benzinli düz vites versiyonu ile dizel otomatik vites versiyonu arasında halen büyük fiyat farkları gözlemleniyor.

Hal böyle iken tüketici ya konforu tercih ederek otomatik benzinli bir otomatik vites araç alarak yakıta göz yumuyor ya da düz vites ve dizel motorlu bir araç tercih ederek konforundan vazgeçmek zorunda kalıyor.

03.09.2010 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Altug 19.01.2014 13:14

Bu fiyatlara skodayı dışarıda bırakmak ayıp olmuş, rapid 1.6 tdi hem vw parça ve güvenlik hem de skoda fiyatları, bir bakn derm.

G.şen 09.12.2013 10:06

Emekli öğretmene dizel otomatik hesaplı bir araba tavsiye edebilirmisiniz

H.Nevin Şimşek 18.11.2013 00:17

Bu listede Toyota mutlaka olmalıydı, otomatik-dizel corolla harika, sanırım Auris de var aynı özelliklerde, hakkı yenmez, rahat araba.