Dizel Jetta'ların Satışı Durduruldu

Dizel Jetta'ların Satışı Durduruldu
Volkswagen Grubu markalarının Türkiye distrübütörü olan Doğuş Otomotiv, dün akşam saatlerinde yaptığı bir açıklama ile 2 modelin dizel versiyonlarının satışlarını durdurduğunu açıkladı.

Doğuş Otomotiv, Volkswagen AG markasından 2 modelin satışını durdurduğunu şu açıklamayla açıkladı:

"Tüm kamuoyunun bilgisinde olan Volkswagen AG tarafından üretilen EA189 EU5 motor tipine sahip dizel araçlarla ilgili Doğuş Otomotiv açıklamasıdır:

Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

NTV kanalında canlı yayında konuşan Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, şirketin gönüllü olarak sorunlu 2 modelinin satışının şimdilik durduracağını, gerekli teknik güncellemelerin ardından Doğuş Otomotiv'in bu modellerin satışına tekrar başlayacağını belirtti.

Doğuş Otomotivin duyarlı kararı için teşekkür eden Bakan Fikri Işık, bu konunun yakın takipçisi olduklarını belirtti. Emisyon konusuna önem verdiklerinin altını çizen Fikri Işık, firmanın hassasiyetinin de önemli olduğunu iletti.

Dünya genelinde 2009 ve 2015 yılları arasında üretilen, 3 milyon adet 1.6 TDI motorlu aracın dahil olduğu emisyon skandalında, bu motora sahip araçlarda parça değişikliği yapılacak ve hatta bazı otomobiller değiştirilecek.

20 Ekim saat 23.30 itibariyle VW Türkiye, Volkswagen Jetta modelinin 1.6 TDI motor seçeneğini fiyat listesinden kaldırmış durumda. VW Türkiye Ticari Araç sitesinde ise yalnızca 1.6 TDI motor seçeneği ile tercih edilebilen Caddy modelinin fiyatları durmaya devam ediyor.

16:30'da gelen basın açıklamasının ardından Volkswagen'in Türkiye dağıtıcısı Doğuş Otomotiv'in borsada işlem gören hisseleri, 10.75 puanla başladığı günü 10.55 ile -%1.4 düşüş yaşayarak kapattı. Doğuş Otomotiv, 1 günde tam 1 milyon TL zarar etti.

21.10.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Misafir4292 25.10.2015 20:25

100 bin ve üzerinde dsg de ciddi ariza ve fren kilitlenmesi yaşadi iki arkadaş benzer problem yaşayan var mı acaba

turan mollahüseyinoğlu 21.10.2015 17:22

ford kullanıyorum , sürüşü keyifli zevkli ...
şu gerçek ki golf te kullandım sürüşü , keyfi, konforu ,işçililiği 2 tık üstte..
alman arabası kullanan , japon arabalarından sürüş keyfi alamaz...
japon arabaları kolay bozulmaz , uzun ömürlüdür..
onun için insanların zevkleri piyasayı belirler param olsa vw alırım.....daha çok olsa mercedes

Cihan Özcan 21.10.2015 18:12

Objektif bi bakış açısı,güzel bir yorum olmuş tebrikler

seruven kutay 21.10.2015 15:43

tokay bey, ww kalite, maliyeti düşürme ve sizin de dediğiniz gibi emisyon sahtekarlığını gölgelemek adına çin'de üretiliyor. garantisi dolmadan patlak veren dsg-turbo-beyin arızaları da cabası. sorunsuzluk isteyen Japon'dan şaşmasın. alman servisten, japon sorunsuzluktan kazanır.

tokay ceritoğlu 21.10.2015 09:10

1 günde 1 milyon zarar ettiyse yıllardır bu halka yüksek fiyata sattığından elde ettiklerinden düşsün olur biter,vw neden tr de yatırım yapmadı da çin e yatırım yaptı,bal gibi emisyon sorununu biliyorlardı,çinlilerin bunu umursamayacağını,ayrıca daha yüksek satış rakamı elde ederiz diye düşünmüş olsalar gerektir,devletimizin bunun takipçisi olması güzel,ilerde yakıt değerleri ile ilgili tutmayan verilerle de ilgili araştırmalar ve takipler olacaktır,tüketici haklarına sahip çıksın,ev fiyatına orta boy araç satılır oldu,sürekli kandırılacağız diye bir durum söz konusu olmamalı

Cihan Özcan 21.10.2015 14:13

Volkswagen markasının yıllardır türkiye'ye pahalı fiyatlardan araç sattıgını nereden çıkardınız veya cıkarıyorsunuz anlamadım. araçların pahalı olduğu doğru nedeni volkswagen degil vergilendirme sistemidir. Yani anlıcagınız araçları pahalı yapan volkswagen değil devlet. Tutturmuşsunuz bi volkswagen pahalı volkswagen pahalı. volkswagen araçları diğer markaların aynı kategorideki araçlarıyla karşılaştırırsanız fiyatlarının türkiye piyasasında normal olduğunu görürsünüz. elbetteki fiyatlar ucuz demiyorum! ama burada markalara yüklenmekten çok vergi sistemini eleştirmekte fayda var. ''Devletimizin bunun takipçisi güzel'' demişssiniz siz inanıyormusunuz doğaya salınan kötü gazlar bu devletin umrunda? Hiç bi ülkenin aşırı derecede doğayı kirlettiiği için üretmediği çimentolar bu ülkede üretiliyor vs. burda devletin yaptığı hiç bi iş yapmamış gibi gözükmektir hepsi roldur. tutmayan yakıt değerlerine gelirsek hayatınızda volkswagen grup urunlerınden kullandınızmı bilmiyorum fakat şoyle bişey var madem araç bilgisayarında gösterilen yakıt tüketimi sahte?siz araca ne kadar mazot/benzin koydugunuzu ve kaç km yol aldıgınızı hesaplayın o zaman yakıt tüketiminin doğrulugundan veya yanlıslıgından bahsedebiliriz. Emisyon olayınıda detaylı olarak araştırmanızı öneririm çünkü bu olayın tüm markalarda oldugu hakkında daha bilginiz yok. herkese bol şans.