DFM Fransızlara Talip

DFM Fransızlara Talip

Çinli otomobil üreticisi Geely bünyesine geçen Volvo oldukça başarılı işler çıkarırken bir başka ünlü Avrupalı üretici Çinli olma yolunda ilerliyor.

Son finansal raporlara göre ciddi mali sıkıntılar yaşayan Fransız otomobil devi PSA Peugeot Citroen'in 1/3 hissesini Çin merkezli otomobil üreticisi Dongfeng satın almak istiyor.

Hali hazırda Citroen, Peugeot dışında Honda, Kia ve Nissan'ın Çin'deki ortağı olan Dongfeng, son 20 yılın en kötü dönemini yaşayan Paris merkezli şirketle anlaşmaya varmaya çalışıyor.

PSA basın sözcüsü: “PSA Peugeot Citroen olarak yeni endüstriyel ve ticari geliştirme projeleri gerçekleştireceğimiz partnerleri değerlendiriyoruz. Ortaya çıkacak maddi sonuçları da öngörmeye çalıştığımız hiçbir partnerlik projesi henüz ilk aşamaları geçebilmiş değil açıklamalarını yaptı.

Bloomberg tarafından yayınlanan makalede Çinli şirket Dongfeng'in, PSA Peugeot Citroen'in %30 hissesi için yaklaşık 1,2 Milyar Euro (3,23 Milyar TL) ödemeye hazır olduğu bilgisi yer aldı. Fiyat bilgisinin henüz kesinlik kazanmadığı makalede yer alırken, Fransız şirketin de böyle bir teklife sıcak bakabileceğinin altı çizildi.

PSA Peugeot Citroen CEO'su Phillippe Varin geçtiğimiz ay görüşmelere başlandığını, ancak ilk aşama olacak endüstriyel ortaklık tamamlandıktan sonra finansal ortaklık için masaya oturabileceklerini belirtmişti.

Ancak Dongfeng'in 2004 yılından bu yana PSA fabrikasından gelen eski parçalarla ürettiği Peugeot marka otomobilleri endüstriyel ortaklık olarak değerlendirirsek, PSA Peugeot Citroen'in bulunduğu finansal sıkıntıdan kurtulmak için Dongfent ile el sıkışabileceği ihtimali artıyor.

15.10.2013 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
YORUMLAR
Levent 20.10.2013 00:00

Murat bey ... Başbakan habire bağırıyor yerli otomobili çıkartalım diye.Ama Doğuş,Koç gibi gruplar karşılar. Çünkü yerli otomobil çıkarsa kendisi zarar edecek.

levent 19.10.2013 21:21

demesi kolay... türk iş adamlarına yerli otomobil yapalım diye bas bas bağıranlar ilk önce yerli bir savaş helikopteri motoru yapsınlar da görelim... Atak'ın motoru da Amerikan malıymış

mehmet ç 18.10.2013 14:11

murat bey ... başbakan türk iş adamlarına bas bas bağırıyor yerli oto çıkaralım diye, ama hiç biri bu işe el atmıyor sebebide, otomobil şirketleri türkiyede iş yaptığı ortaklarına bu işe girmeyin diye baskı uyguluyor, 1e alıp 3e satmak daha karlı bu işe girerseniz ondanda olursunuz, onlarda kendi geleceğini kaybetmemek için cesaret etmiyorlar

murat 17.10.2013 14:49

erkan kardeş fikrin güzelde bizden bu kadar vergi almak daha çok işlerine geliyorki hiçbir çaba gösteren yok.

Erkan 15.10.2013 18:36

Yerli otomobil üreteceğimize böyle bir şirket satınalmanın yollarına öncülük etmeli devlet. Türkiye 'nin en büyük otomotiv firmaları ve devlet ortak bir konsorsiyum oluşturup, buna BIST 'te halkı da ortak ederek önemli bir satınalma fırsatı yaratabilir.