Civic Tourer Rekor Kırdı

Civic Tourer Rekor Kırdı

Japon otomobil üreticisi Honda, yakıt tasarrufunda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı. Standart dizel motorlu Honda Civic Tourer modeli ile 24 Avrupa Birliği ülkesini gezerek, toplam 13,498 km yol kat etti.

25 gün süren sürüş boyunca 13,498 km yol kat eden Honda Civic Tourer “Komşu 24 Avrupa Birliği Ülkesi’ni - En Düşük Yakıt Tüketimi ile Dolaşan Tek Otomobil” unvanını ortalama 2.82 l/100km ortalamasıyla elde etti. Fabrika verisi yakıt tüketimi olan 3.8 l/100km değerini %25 düşürmeyi başaran Honda Civic Tourer’ın başarısı büyük yankı buldu.

Tüm yolculuk boyunca Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC’in direksiyonunda Honda Araştırma ve Geliştirme Ekibi’nden Fergal McGrath ve Julian Warren vardı. Kuş uçumu Avustralya’dan İngiltere’ye kadar seyahat etmiş olan ekip, yakıt takviyesi için yalnızca 9 kez durdu. Her bir depo mazot ile yaklaşık 1,500 km yol kat etmeyi başaran Honda Civic Tourer, tüm yolculuk boyunca toplam €645’luk (1,906 TL)  yakıt tüketti.

1 Haziran’da Aalst, Belçika’dan başlayan uzun Avrupa yolculuk boyunca Honda Civic Tourer kıtayı saat yönünde dolaştı. Honda Araştırma ve Geliştirme Ekibi 25 Haziran’da başlangıç noktasına geri döndü. Guinness Rekorlar Kitabı kurallarına uymak zorunda olan pilotlar Fergal ve Julian tüm yolculuk boyunca aracın içerisinde seyahat etti. Her pilot günde ortalama 600 km yol yaptı.

Nasıl bu kadar düşük yakıt tüketimi ile bu kadar uzun mesafe kat ettikleri konusunda sırlarını açıklamayan iki pilot, dikkatli ve mantıklı rota planlaması, ani gaz ve fren hareketleri yapmadan yumuşak ve istikrarlı sürüşün önemli olduğunu belirtti. Pilotlar ilerideki yol koşulları iyi değerlendirmek, gereksiz ağırlıklardan kurtulmak ve aracın düzenli olarak bakımlarını yaptırmanın da daha düşük yakıt tüketimi için oldukça önemli olduğunu belirttiler. Üstelik pilotlar rota boyunca hız limitleri dahilinde ve trafiğin akışına uygun olarak seyahat ettiler.

18.07.2015 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!