Çip Krizi Ne Zaman Çözülecek?

Çip Krizi Ne Zaman Çözülecek?

Pandemi ile birlikte patlak veren çip krizi büyüyerek devam ediyor. Bilindiği gibi çip krizi salgın döneminde telefon ve oyun konsolu gibi elektronik ürünlere olan talebin artması üzerine bir de büyük çip üreticisi Japon Renesans'ın fabrikasında çıkan yangın da eklenince başlamıştı.

Aynı firmanın özellikle otomotiv sektörü için üretim yapııyor oluşu da yaşanan bu duruma etkili oldu. Üretilen yarı iletken çipler otomobillerin ana kontrol üniteleri, gaz kelebeği ,subap zamanlama sistemi, hava yastığı açılması, farlar, anahtarsız giriş, start stop sistemi, direksiyon, ESP, yokuş kalkış desteği, aktif süspansiyon sistemi ve gösterge panelleri gibi daha birçok donanımında yer alıyor.


Bu kadar fazla araç donanımına entegre olan bir parçanın yokluğu ister istemez üretimin durmasına da yol açıyor. 2000 yılında üretilen bir otomobilde %18 oranında elektronik parça bulunurken bu sayı 2020 yılı itibari ile %40 civarına ulaşmış durumda.

Yaşanan kriz ile birlikte üretime yansıyan gecikme ile fabrikalar siparişlerini yetiştirmekte zorlanırken, şimdiden yerli modellerde bile sipariş bekleme süresi 5 aya çıkmış durumda. Türkiye otomotiv sektörünü de yakından ilgilendiren krizin önümüzdeki yıl dünya üretimine 10 milyon adetlik bir araç kaybı ile 450 milyar doları bulan bir daralma yaşatacağı tahmin ediliyor.

Intel, Bosch ve Sony gibi şirketlerin devasa yatırım hamlelerine karşın çip krizinin 2023 yılı ortalarına doğru ancak çözülmesi bekleniyor.

18.10.2021 | Bu Haberi Paylaş

Bir yoruma cevap yazmak için lütfen yorumun altındaki "Cevapla" butonunu kullanınız. Konu ile ilgili olmayan yorumlar onaylanmaz...
Bu habere ilk yorumu siz yapın!